چین تمایلی به نقض حاکمیت ارضی ایران ندارد/ پکن به تلاش برای اثبات شراکت راهبردی خود با تهران ادامه می دهد.

به گزارش خبرنگار بین الملل ایسکانیوز، بیانیه مشترک پکن و ریاض که پس از سفر رهبر چین به عربستان منتشر شد، موجی از انتقادات و ناراحتی را در میان ایرانیان به همراه داشت. در آن بیانیه از ایران خواسته شده بود با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند و به معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای پایبند باشد. همچنین در بخشی دیگر از بیانیه مشترک دو کشور از ایران خواسته شده که اصول حسن همجواری و عدم مداخله در امور داخلی کشورها را رعایت کند.

اگرچه محتوای بیانیه مشترک دو کشور به هیچ وجه با سطح روابط ایران و چین همخوانی نداشت، اما به نظر می رسد برخی رسانه های داخلی و خارجی سعی کردند از این موضوع برای زیر سوال بردن روابط کلی ایران و چین استفاده کنند. برای بررسی بیشتر دلایل اقدامات عجولانه چین، مصاحبه ای با دکتر “جیانوی هن” – استاد دانشگاه مطالعات بین المللی شانگهای انجام شد.

متن کامل این مصاحبه به شرح زیر است:

– آخرین اظهارات رهسفر رئیس جمهور چین به عربستان سعودی منجر به بحث هایی در ایران درباره غیرقابل اعتماد بودن چین به عنوان یک شریک استراتژیک شد. تحلیل شما در این زمینه چیست؟

چین معتقد است که حاکمیت و تمامیت ارضی ایران را نقض نکرده است. چین در واقع تا حدودی از واکنش شدید ایران شگفت زده شده است. رهبری چین معتقد است که این سوء تفاهم ها باید در زمان مناسب حل شود. از این رو «هو چونهوا» معاون نخست وزیر چین برای اولین بار به ایران سفر کرد تا صمیمیت و عزم چین برای ادامه همکاری با ایران را اعلام کند. چین به تلاش های خود برای اثبات شراکت راهبردی قابل اعتماد با ایران ادامه خواهد داد.

  غذاهایی که شما را خوشحال می کند

    چین تمایلی به نقض حاکمیت ارضی ایران ندارد/ پکن به تلاش های خود برای اثبات شراکت راهبردی خود با تهران ادامه خواهد داد.

– با توجه به حساسیت جمهوری اسلامی ایران در موضوع حفظ تمامیت ارضی و تاکید بر مالکیت جزایر سه گانه تنب بورگ، تنب کوچ و ابوموسی، به نظر شما چرا رئیس جمهور چین در این خصوص اظهار نظر کرد. موضوع؟

اختلاف بر سر مالکیت جزایر سه گانه همواره موضوع مهمی بوده است که بر روابط ایران و امارات متحده عربی و همچنین کشورهای عربی که نه تنها نسبت به ایران بلکه به کشورهای عربی نیز حساس هستند، تأثیرگذار بوده است. چین هیچ علاقه ای به این موضوع ندارد. در واقع نکته ای که در بیانیه مشترک ذکر شده این است که چین ابراز امیدواری می کند که ایران و امارات از طریق مذاکرات و رایزنی های مسالمت آمیز بر سر جزایر سه گانه به اجماع برسند. چین هیچ قصدی برای نقض حاکمیت ارضی ایران ندارد. من فکر می کنم ایرانی ها نیت چین در این مورد را درک نمی کنند.

– به نظر شما مشارکت استراتژیک با ایران چقدر اهمیت دارد و آیا امکان دارد چین در مواجهه با منافع بیشتر با سایر کشورها ایران را رها کند؟

بدون شک ایران یک شریک استراتژیک بسیار مهم برای چین است. هدف دیپلماسی چین ایجاد جامعه ای با آینده مشترک برای بشریت است. چین امیدوار است دنیایی بسازد که در آن همه کشورها، بزرگ یا کوچک، قوی یا ضعیف، بتوانند فرصت‌های برابر توسعه را به دست آورند و با هم زندگی مسالمت آمیزی داشته باشند. چین هرگز شرکای استراتژیک خود را برای منافع خود رها نخواهد کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید