چین به دنبال تعامل با هند در افغانستان است

567751 خبر ناگهانی

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز به نقل از تایمز آو ایندیا، یو ژیااوانگ، فرستاده ویژه چین در امور افغانستان این هفته به هند سفر کرد تا درباره وضعیت این کشور تحت حاکمیت طالبان گفتگو کند. این دومین سفر دوجانبه بین دو کشور از زمان سفر وانگ یی وزیر خارجه چین در ماه مارس (آوریل 1401) پس از درگیری نظامی بین دو کشور در ژوئن 2020 بود که روابط دوجانبه را به پایین ترین سطح خود رساند.

به گفته منابع رسمی، سفر یو ژیااوانگ از این جهت حائز اهمیت است که پکن با وجود روابط نزدیک با پاکستان، تایید می کند که هند یکی از شرکای تجاری و شرکای مهم در افغانستان است.

بیشتر بخوانید:

یوه پس از این گفتگو به جی پی سینگ گفت: هر دو طرف توافق کردند که تعامل را تقویت کنند و گفت و گو را تقویت کنند و برای صلح و ثبات افغانستان رویکرد مثبت نشان دهند.

این دیدار در بحبوحه تنش های تازه بین چین و آمریکا بر سر تایوان انجام شد.

وانگ در اواخر ماه مارس برای دیدار با همتای خود، سوبرانیام جایشنکار، از هند بازدید کرده بود. سفر یوه به دنبال تلاش های هر دو طرف برای تسریع روابط و خروج نیروها از بسیاری از مناطق مستعد درگیری در شرق لاداخ (منطقه ای بین هند و چین که مالکیت آن مورد مناقشه است) به پایان رسیده است.

در این دیدار هند و چین درباره مسائل مربوط به وضعیت اسفبار زنان و کودکان، کمک های بشردوستانه و مهمتر از همه برای هند تروریسم بحث و تبادل نظر کردند. هر دو طرف توافق کردند که نمی توان از افغانستان برای ترویج تروریسم علیه کشورهای منطقه استفاده کرد. در حالی که نگرانی های هند بر فعالیت گروه های تروریستی در هند متمرکز است، چین بیشتر بر گروهی متمرکز است که در استان ناآرام سین کیانگ فعالیت می کند.

  فیلم جنجالی اعترافات اکبر خرمدین

سفارت هند در پکن گفت، اگرچه هیچ سفر دوجانبه ای از هند صورت نگرفته است، اما جایشنکار در رویدادهای چندجانبه با وانگ ملاقات کرده است تا در مورد وضعیت منطقه شرق لاداخ گفتگو کند، و در ژوئن سال جاری پس از ملاقات وانگ و سفیر هند پرادپ راوات با وانگ. در این بیانیه، دو طرف توافق کردند از فرصت های فراهم شده در دیدارهای چند جانبه برای ادامه تبادل نظر از جمله وزرای خارجه دو کشور استفاده کنند.

هند و چین سال ها قبل از بازگشت طالبان به کابل در ماه اوت 2021 به دنبال همکاری در افغانستان بودند. هدف تقویت روابط ایجاد اعتماد و درک متقابل و تصمیم برای همکاری در پروژه های اقتصادی در افغانستان بود که هر دو کشور با آموزش مشترک دنبال کردند. دیپلمات‌های افغان، اگرچه به دلیل درگیری در شرق لداخ، وضعیت به‌طور چشمگیری تغییر کرده است.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید