چگونه کالای قاچاق را از اصل تشخیص دهیم؟

533418 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، وی با تاکید بر اینکه امکان تکرار کد رهگیری برای همه کالاها وجود ندارد و با اشاره به اعمال جمع آوری باطری و قاچاق و کمک فنرهای تقلبی از 15 فروردین ماه، گفت: احتمالا ظرف یک ماه آینده برنامه ریزی می شود تا مبارزه با کالای قاچاق در سطح عرضه لوازم خانگی، لوازم آرایشی و بهداشتی و برخی محصولات دیگر نیز معرفی خواهد شد. احتمالاً کالاها به صورت ماهانه به شبکه مانیتورینگ اضافه خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

سرعت اجرای طرح شناسایی محصول افزایش یافته است

وی با بیان اینکه طرح شناسایی کالا برای مبارزه با قاچاق تفاوت چندانی ندارد و تنها عمق و سرعت اجرای آن افزایش یافته است، گفت: مشاغل یا انبارهای شناسایی شده با کد پستی، معاملات با شناسه مشاغل با کد ملی و نوع فعالیت شناسایی شده توسط کد ISIC. این چهار دسته با هم باعث ایجاد شفافیت در زنجیره تامین می شوند.

به گفته وی، اگر چهار مقوله به طور همزمان شناسایی شوند، بازده بالاتر است، اما شناسایی محصول بین آنها زیرساخت و کار اصلی است که کل زنجیره تامین را به هم متصل می کند. بنابراین نمی توان گفت که با شناسایی کالا از قاچاق جلوگیری می شود، بلکه تنها یکی از ارکان مبارزه با قاچاق، شناسایی کالا است. اما اگر شماره شناسه محصول و کد رهگیری ارائه شود، اما مشخص نباشد کالا را چه کسی وارد کرده یا فروخته و در کجا نگهداری می شود، باز هم موفقیتی حاصل نخواهد شد.

محلایی با بیان اینکه در تبصره 3 ماده 13 آیین نامه، گروه کالاهایی که باید شناسایی شوند، مشخص شده است، گفت: البته ما کمی از این آیین نامه عقب هستیم. تاکنون حدود 650000 سند شخصی صادر شده است که هدف آن مهم ترین کالاها مانند لوازم خانگی، لاستیک، لوازم یدکی و غیره است. به عبارت دیگر هدف اول کالاهای قاچاق بود و پس از آن کالاهای اساسی و کالاهای حجیم از نظر واردات و تولید.

  نحوه تعیین حقوق کار دانشجویی/ افزایش 10 درصدی شهریه دانشجویی در سال تعیین شد.

وی گفت: یکی از کالاهای دیگری که باید روی آن بیشتر کار شود لباس است. پیش از این همه پوشاک وارداتی شناسایی می شد اما پس از مدتی واردات پوشاک ممنوع شد و کارساز نشد.

تفاوت بین شناسه محصول و کد رهگیری

این مقام مسئول در مورد کدورت نیز گفت: برای یک کالا شماره شناسه کالا صادر می شود. پس از صدور شماره شناسه محصول، تولیدکننده و واردکننده می توانند شناسه منحصر به فرد برند خود را در سامانه شناسایی محصول دریافت کنند. در برخی موارد لازم است یک پیشخوان برای کالا مشخص کنیم که همان کد رهگیری است. این کد برای اقلامی مانند دستمال کاغذی، شیرینی و شکلات که در تعداد و انواع زیاد هستند استفاده نمی شود، اما ردیابی در این کالاها متفاوت است.

به گفته وی، کد رهگیری برای کالاهای بادوام و سرمایه ای مانند خودرو، لوازم یدکی و … استفاده می شود که از نظر ایمنی مهم هستند، قیمت آنها بالا بوده و در معرض قاچاق هستند. البته از کد رهگیری برای سیگار و سخت افزار موبایل نیز استفاده می شود. استفاده از کد رهگیری برای قطعات یدکی نیز اخیرا با کمک فنر و باتری آغاز شده است.

مدیرکل خدمات عمومی وزارت صمت اعلام کرد: کد رهگیری 53 قلم کالای دیگر در گروه لوازم یدکی اخیرا تصویب و ابلاغ شد و تولیدکنندگان و واردکنندگان سه ماه فرصت دارند تا با این سامانه عمل کنند.

کدام محصولات نیاز به شناسه و کد رهگیری دارند؟

وی گفت: شماره شناسه محصول برای اکثر کالاها اجباری خواهد بود، اما نه آن چیزی که تاکنون برای همه کالاها اعلام شده است. در اصل تا کنون مواد معدنی، مواد شیمیایی، کل زنجیره فولاد، محصولات پتروشیمی، تلفن همراه، قطعات خودرو، ام دی اف، نخ، الیاف و منسوجات، سه گروه لوازم خانگی، محصولات سلولزی، منسوجات، برخی مصالح ساختمانی، ماکارونی، شکر، شکر، مشمول ثبت نام روغن های خام و گیاهی، روغن نباتی، شیرخشک، روغن حیوانی، لاستیک، چای، حبوبات، مرغ، گوشت قرمز، پودر لباسشویی، لوازم آرایشی و روغن موتور.

  حقوق بازنشستگان در اردیبهشت چقدر است؟

به گفته این مقام مسئول لوازم خانگی، دخانیات، موبایل، تبلت و لوازم یدکی نیز مشمول طرح کد رهگیری هستند.

ردیابی برخی موارد بدون کد رهگیری

وی گفت: همسایه ها نیز استقبال می کنند و خواستار سیستم ردیابی محصولات خود هستند. همچنین در حال پیگیری 38 گروه کالایی هستیم که کد رهگیری ندارند.” این ردیابی با کمک اسناد فروش در سیستم معاملات کلی انجام می شود. بر این اساس وقتی کالایی ذخیره می شود، از روی مدارک می توان دریافت که مدارک مورد نیاز یا ثبت نشده و یا ذخیره شده است. مشخص می شود حتی اگر کالا به افراد غیر مرتبط فروخته شده باشد. در این راستا شاخص شفافیت بر اساس میزان خرید و فروش محاسبه می شود. افرادی که شاخص شفافیت پایینی دارند نمی توانند محصول جدیدی را که روش فرآوری آن بوده است بخرند.

به گفته وی، تفاوت کد رهگیری با روش رهگیری اسناد تجاری در این است که تاریخ ساخت نیز مشخص است و به صورت فیزیکی روی کالا درج می شود. با توجه به کد رهگیری، امکانات بیشتری دارد و استفاده راحت تری دارد، به عنوان مثال می توان ردیابی کرد که چرا قیمت جدیدی از محصولی که در شش ماه گذشته تولید شده است، ثبت شده است.

شناسه محصول چیست؟

آیین نامه هویت کالا و ردیابی کالا موضوع ماده (13) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اواخر شهریور 1395 توسط اسحاق جهانگیری معاون وقت رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شد. ماده 20 این آیین نامه مسئولیت اجرای آن را به وزارت صنعت، معدن و تجارت محول کرده است. شناسه‌ها و دریافت گواهی‌های الکترونیکی در کل سیستم معاملاتی. “” اطمینان حاصل کنید که شناسه‌های قابل ردیابی در سطح همه کالاهای تحت پوشش در دسترس هستند.”

  خلیلزاد خواستار تعامل آمریکا با طالبان شد

سال گذشته مدیرکل خدمات صنایع برق، فلز و خانگی وزارت صمت گفت: شناسه کالا یک شناسه رایج کالا و کد رهگیری بارکدی است که مشخص می‌کند کدام کارخانه، کدام روز و ساعت و چگونه تولید می‌شود. در مورد کالاهای وارداتی، هویت کالا مبدأ آن را نشان می دهد و می تواند تا حد زیادی از قاچاق کالا جلوگیری کند. اما در برخی از حوزه ها از جمله لوازم خانگی به نظر می رسد کارایی کافی نداشته باشد و برخی کارشناسان حلقه مفقوده مبارزه با کالای قاچاق را نظارت بر میزان عرضه می دانند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید