چگونه فشار خون را به درستی اندازه گیری کنیم؟

بر اساس نتایج یک مطالعه جدید، اندازه گیری فشار خون در هر دو بازو می تواند به کاهش خطرات قلبی عروقی و فشار خون بالا کمک کند و برای بهبود تشخیص و مدیریت فشار خون بالا باید از مقادیر بالاتر استفاده کرد.

این مطالعه که توسط دانشگاه اکستر انجام شد، داده‌های 53172 شرکت‌کننده در سراسر جهان را تجزیه و تحلیل کرد تا پیامدهای انتخاب فشار بیشتر یا پایین‌تر بازو را بررسی کند.

سلامت نیوز نوشت؛ این مطالعه نشان داد که اندازه گیری فشار خون در بالای بازو 12 درصد از افراد را به عنوان فشار خون بالا طبقه بندی می کند که در صورت استفاده از پایین بازو، این میزان کاهش می یابد. اگرچه دستورالعمل های بین المللی کنترل فشار خون در هر دو بازو را توصیه می کنند، اما در حال حاضر این روش به طور گسترده در کلینیک ها استفاده نمی شود.

دکتر کریستوفر کلارک، سرپرست این مطالعه از دانشگاه اکستر، گفت: فشار خون بالا یک مشکل جهانی است و مدیریت ضعیف می تواند کشنده باشد. این مطالعه نشان می‌دهد که عدم اندازه‌گیری فشار خون در هر دو بازو و استفاده از بازو برای تشخیص، نه تنها منجر به عدم تشخیص و درمان کم فشار خون می‌شود، بلکه خطرات قلبی عروقی را برای میلیون‌ها نفر در سراسر جهان افزایش می‌دهد.

دکتر کلارک ادامه داد: «پیش‌بینی بهترین بازو برای اندازه‌گیری فشار خون غیرممکن است، زیرا برخی افراد در بازوی چپ خود بیشتر از بازوی راست و بالعکس دارند.» به همین دلیل است که بررسی و هر دو دست مهم است، زیرا تشخیص صحیح فشار خون بالا گامی حیاتی در ارائه درمان مناسب به افراد مناسب است.

  امروز؛ آخرین مهلت انتخاب آزمون دستیار دندانپزشکی

او می‌افزاید: «مطالعه ما اکنون اولین شواهدی را ارائه می‌کند که فشار خون بالا بازویی پیش‌بینی‌کننده بهتری برای خطرات قلبی عروقی در آینده است.

این مطالعه همچنین نشان داد که مقادیر بالاتر فشار خون بازویی نسبت به فشار خون پایین بازویی پیش‌بینی‌کننده بهتری برای مرگ و میر کلی، مرگ‌ومیر قلبی عروقی و حوادث قلبی است. شایان ذکر است، محققان بر اهمیت ارزیابی هر دو بازو در تشخیص و مدیریت فشار خون و بیماری‌های قلبی عروقی تاکید می‌کنند.

پروفسور راد تیلور، استاد تحقیقات سلامت جمعیت در دانشگاه گلاسکو، گفت: “ارزیابی خطر حوادث جدی قلبی عروقی در آینده به غربالگری منظم برای عوامل خطر، از جمله فشار خون بستگی دارد.” این مطالعه دانش جدید مهمی را ارائه می دهد که رویکرد قدیمی برای ارزیابی فشار خون باید تغییر کند به طوری که ما به طور معمول فشار خون را در هر دو بازو اندازه گیری می کنیم.

شرح کامل این مطالعه و نتایج آن در آخرین شماره مجله تخصصی Hypertension منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید