چگونه ظروف چوبی قدیمی آشپزخانه را تمیز کنیم

565727 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، ظروف چوبی بر خلاف بسیاری از ظروف دیگر درخشندگی چندانی ندارند اما در عین حال بسیار شیک، زیبا و فوق العاده هستند و غذا خوردن در آن برای همه خوشایند است. استفاده طولانی مدت از ظروف چوبی می تواند به آنها آسیب برساند، مانند ترک خوردن، خشک شدن یا خراشیدگی.

بیشتر بخوانید:

اگر شما هم ظروف چوبی قدیمی دارید آنها را دور نریزید و با راهکارهایی برای تمیز کردن و ترمیم ظروف چوبی که در این قسمت می خوانید ظروف را مانند روز اول درست کنید، روز اول آنها نیست، به راحتی می توانید تمدید کنید و با یک سری ترفندهای ذکر شده در این قسمت از آنها استفاده کنید.

نظافت ظروف چوبی

سطح ظروف چوبی را با سمباده یا سیم ظرفشویی به خوبی صاف کنید تا سطح آن بدون لکه و خط و خش باشد. سپس پارچه ای را مرطوب کرده و روی سطح چوب بمالید تا خاک اره و خاک اره گرفته شود سپس سطح ظرف را با روغن خوراکی چرب کنید و اجازه دهید روغن جذب بافت خشک چوب شود.

ظروف چوبی را نو کنید

زمانی که احساس کردید سطح ظروف چوبی شما کمی خشک شده است، برای محافظت از ظروف چوبی از آسیب و تجدید آن، حوله ای را به روغن آشپزی آغشته کرده و روی سطح ظروف بمالید تا خوب روغن گرفته شود.

روغن مناسب برای ظروف چوبی

روغنی که برای روغن کاری ظروف چوبی استفاده می شود باید روغن نارگیل، روغن های خوراکی مایع و روغن زیتون باشد، اما هر روغنی که برای این منظور استفاده می کنید باید بی بو باشد، زیرا اگر این روغن ها بدبو باشند در ظرف بو می دهند، انتقال داده می شود و بعد از آن با ریختن غذا در ظرف، بوی بدی در ظرف باقی می ماند.

  برنده شدن در لاتاری زندگی یک مجرم آرژانتینی را تغییر داد

همانطور که می دانید در ظروف چوبی به دلیل وجود بافت زنده و ظروف چوبی روغن خوراکی به سرعت جذب می شود و غذا در داخل ساختار درخت فاسد می شود بنابراین بهتر است غذاهای چرب مانند خورش و سوپ را در ظروف چوبی قرار دهید. ، که لایه های محافظ ندارند نریزند. این ظروف را در کمد قرار ندهید و گاهی آنها را از کمد بیرون بیاورید تا هوا گرفته شود نه کپک زدن.

ظروف چوبی را ضد عفونی کنید

برای ضدعفونی ظروف چوبی خود ابتدا آنها را از محل آلوده جدا کرده و ماشین ظرفشویی را از گرد و غبار، لکه یا کثیفی تمیز کنید. سپس در ظرف دیگری مقداری سفید کننده و آب بریزید و ظرف آلوده را به مدت یک ساعت در آن قرار دهید. پس از این مدت ظرف را بردارید و آبکشی کنید و به مدت 15 دقیقه در محلول ملایم آب و مایع ظرفشویی قرار دهید سپس ظرف را بشویید.

ظروف چوبی را با لیمو ضد عفونی کنید

روش های مختلفی برای تمیز کردن ظروف چوبی وجود دارد که یکی از بهترین راه ها استفاده از لیمو است. برای ضدعفونی ظروف چوبی با لیمو، ابتدا یک لیمو را از وسط ببرید و آب آن را بگیرید و با یک قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید، سپس پارچه ای را در محلول آغشته کرده و به سطح ظرف بکشید.

در روش دیگر استفاده از لیمو، یک عدد لیموی خلال شده را با کمی نمک دریا روی سطح یک بشقاب چوبی برش می دهیم تا به عنوان لایه بردار عمل کند، سپس ظرف را با آب گرم شسته و خشک می کنیم.

  غذاهایی که نباید منجمد شوند

استفاده از سرکه در ضدعفونی ظروف چوبی

برای تمیز کردن ظروف چوبی می توانید از مواد شوینده طبیعی استفاده کنید. در ظرف بزرگی کمی سرکه و آب بریزید و یک ظرف چوبی را به مدت 10 تا 15 دقیقه در آن قرار دهید یا یک حوله را به سرکه آغشته کنید و روی سطح ظرف ضدعفونی کننده بمالید و بگذارید کاملا خشک شود.

نحوه نگهداری ظروف چوبی

برای شادابی و زیبایی ظروف چوبی بسته به میزان استفاده از آن ها ماهی یک بار آن ها را تجدید و روغن کاری کنید. واکس های مخصوص پولیش ظروف چوبی در بازار وجود دارد که می توانید از نوع خوراکی این واکس ها برای نوسازی ظروف چوبی استفاده کنید.

اگر ظرف چوبی شما خاصیت چسبندگی دارد، ممکن است به دلیل تجمع روغن های گیاهی باقیمانده روی سطح آن باشد. برای از بین بردن این چسبندگی، از آب لیمو و یک برس ملایم برای مالش کاسه استفاده کنید. سپس ظرف را بشویید و خشک کنید و روی سطح آن روغن پالم بمالید.

آب لیمو بوی غذایی که در ظرف چوبی نفوذ می کند را از بین می برد و لکه ها را از بین می برد.

چه باید و چه نباید از ظرف چوبی استفاده کنید

ظروف چوبی خود را در معرض دمای بالا مانند مایکروویو و ماشین ظرفشویی قرار ندهید، زیرا باعث خشک شدن، تاب برداشتن، ترک خوردن و کوتاه شدن ظروف چوبی می شود.

غذا یا مایعات خیلی داغ را در بشقاب چوبی قرار ندهید، زیرا ظروف چوبی برای سرو سالادهای مختلف طراحی شده اند.

  اجازه نخواهیم داد دشمن به سرزمین های اسلامی نفوذ کند

ظروف چوبی را روی هم قرار ندهید. اگر لازم است کاسه ها را در یکدیگر قرار دهید، برای جلوگیری از رطوبت، از دستمال کاغذی بین دو کاسه استفاده کنید.

ظروف چوبی را در جای کاملا خشک قرار دهید و از وجود تهویه هوا در آن مکان مطمئن شوید.

منبع: نمناک

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید