چگونه با یک زن عصبی و بداخلاق رفتار کنیم؟

عصبی بودن و بد اخلاقی از جمله ویژگی هایی است که می تواند زندگی را به جهنم تبدیل کند. چرا همسرم به راحتی عصبانی می شود؟ چگونه با یک زن بداخلاق و عصبی رفتار کنیم؟ علت بداخلاقی زنان چیست؟ عصبانیت و بی ادبی هر از چند گاهی برای همه پیش می آید، اما اگر تبدیل به یک عادت همیشگی شود، مشکلات زیادی را در زندگی به دنبال خواهد داشت.

اما قبل از اینکه همسرتان را یک زن عصبی و بداخلاق تصور کنید، باید به این فکر کنید که آیا بدخلقی او غیرمنطقی است یا اینکه شما و سایر اعضای خانواده با رفتارهای نامناسب خود باعث ناراحتی و عصبانیت او می شوید.

برخی از مشکلات از جمله مرگ عزیزان، برآورده نشدن توقعات، نارضایتی از زندگی و غیره باعث عصبانیت و بد تربیتی در زنان می شود.

تعریف بی اخلاقی

بداخلاقی اصطلاحی است که در روانشناسی تعریف خاصی ندارد و برای هر فردی معنای خاصی دارد، مثلاً فردی از پرخاشگری همسرش به بداخلاقی تعبیر می کند و دیگری آن را به بی تفاوتی یا عدم تمایل او به پاسخ تعبیر می کند.

به طور کلی بی ادبی به معنای واکنش ناگهانی و غیرمنتظره است و می تواند شامل رفتارهای زیر باشد:

تمسخر و کنایه: استفاده از کلمات متلک و گزنده برای تخلیه خشم.

تحقیر: تحقیر برای ابراز خشم نیز به کار می رود و معمولاً برای افرادی که عزت نفس پایینی دارند یک ابزار دفاعی است.

داد و بیداد: پرخاشگری و فریاد زدن که می تواند منجر به درگیری فیزیکی شود.

محله زدایی: مشورت نکردن و نظرخواهی و تامین نکردن، نشان دهنده طلاق عاطفی است.

زمزمه کردن: زنانی که از کم توجهی همسران خود رنج می برند، معمولاً خواسته هایشان با زمزمه همراه است.

نارضایتی: دلیل اصلی بدرفتاری زنان، نارضایتی آنها از زندگی است که شما برای آنها ایجاد کرده اید.

عصبانیت: عصبانیت به خصوص اگر برای مدت طولانی ادامه یابد، صمیمیت زوجین را از بین می برد.

مقایسه: مقایسه خود با دیگران و بهتر جلوه دادن دیگران نیز غیراخلاقی است.

بی ارزش ساختن چیزها: تلاش های کوچک و بزرگ شما برای او ارزشی ندارد و آنها را نادیده می گیرد.

از دو نفره راضی نیستید: شریک زندگی شما وقتی با دیگران است احساس بهتری نسبت به شما دارد.

دلیل نارضایتی شوهرتان را پیدا کنید

  هواشناسی ایران / رگبار باران بهاری در برخی مناطق غربی کشور

قبل از انجام هر کاری، باید مطمئن شوید که رفتار شما دلیل بدرفتاری او نیست. اگر بدخلقی همسرتان درست است و ناشی از ضعف های شماست، باید به خود یادآوری کنید که یک تیم هستید و باید مشکلات را با یکدیگر حل کنید و بدون افشاگری و مقاومت، نقاط ضعف خود را بپذیرید و اصلاح کنید.

مشکلات مالی یکی از مهم ترین مواردی است که باعث بد خلقی همسرتان می شود.

نارضایتی همسرتان ممکن است ناشی از مشکلات درونی خودش باشد مانند افسردگی، اضطراب، وسواس فکری، کمال گرایی و… که باعث کاهش احساس رضایت در زندگی فرد می شود.

کمال گرایی و وسواس فکری می تواند همسر شما را غرغر کند، زیرا او همیشه می خواهد شما را بهتر کند و اگر کاری بر خلاف وسواس او انجام دهید، او مضطرب و غرغر می شود.

رفتار شما همسرتان را عصبی و بد خلق کرده است

معمولاً زمانی که یک زن انتظاراتش برآورده نمی شود عصبانی می شود.معمولاً سه دلیل اصلی برای این وضعیت وجود دارد:

شما انتظارات همسرتان را درک کرده اید، اما او سعی می کند رابطه را قوی تر کند و آن را به مرحله جدیدی برساند که با انتظارات جدید همراه است، اما شما انتظارات همسرتان را برآورده نمی کنید و این باعث عصبانیت او می شود.

توقعات همسرت را اشتباه فهمیدی و او را گیج کردی و او را به این فکر انداختی که به خواسته های او اهمیت نمی دهی.

شما به انتظارات شریک زندگی خود توجه کرده اید، اما نتوانسته اید آنها را برآورده کنید.

زندگی با همسر بداخلاق و بداخلاق، نحوه برخورد با همسر بداخلاق و بداخلاق، همسر بداخلاق و بداخلاق

عامل بد اخلاقی و عصبانیت زنان

اکثر خانم ها در نزدیکی دوران قاعدگی به دلیل عدم تعادل هورمونی دچار نوسانات خلقی، بی حوصلگی و پرخاشگری می شوند که تقصیر آنها نیست، اگر همسرتان نزدیک به پریود است بهتر است با نوازش و در آغوش گرفتن او را آرام کنید. راحت باش تا اون زمان بگذره

اختلالات روانی

استرس و اضطراب می تواند باعث بدخلقی شود، اگر همسر شما به یک زن پرخاشگر تبدیل شده است، به احتمال زیاد از مشکلی رنج می برد. شایع ترین علت عصبانیت می تواند استرس و اضطراب باشد، اگر استرس مزمن درمان نشود می تواند با مشکلات زیادی همراه باشد.

  - نشست خبری معاونت میراث فرهنگی به مناسبت «ثبت جهانی شب یلد»

خواب ناکافی و اختلالات خواب نیز باعث عصبانیت و پرخاشگری می شود. زنانی که از کم خوابی رنج می برند، عصبانی و بد خلق می شوند.

برخی از بیماری های جسمی مانند سردردهای مکرر، سوء هاضمه، معده درد، افسردگی پس از زایمان و غیره. می تواند منجر به خلق و خوی بد شود.

چگونه با یک زن عصبی و بداخلاق رفتار کنیم

قبل از اینکه به شوهرتان برچسب عصبی و عبوس بزنید، باید رفتار خود را بررسی کنید. باید مطمئن شوید که علت رفتار بد او رفتار شما نیست. اگر بدخلقی همسرتان نتیجه عیوب و کاستی های شماست، باید نقاط ضعف خود را بدون مقابله و مقاومت بپذیرید و خود را اصلاح کنید تا رابطه سالم تری داشته باشید.

به شوهرت علاقه نشان بده

یکی از معجزه آساترین رفتارها برای رفع بدخلقی زنان ابراز علاقه است، هر روز به او یادآوری کنید که دوستش دارید حتی با چند جمله ساده. خانم ها بسیار احساساتی هستند و به دست آوردن دل آنها با زبان حتی از خرید هدیه موثرتر است. پس سعی کنید به او علاقه نشان دهید.

با شوهرت صحبت کن

خانم ها به خصوص خانم های خانه دار باید با همسرشان صحبت کنند و می خواهند از اتفاقاتی که در طول روز برای شما افتاده است مطلع شوند یا در مورد مسائل مختلف با شما صحبت کنند. صحبت کردن با همسرتان به او نشان می دهد که به او اهمیت می دهید و او را راحت می کند. سعی کنید هر روز زمانی را به صحبت با همسرتان اختصاص دهید و به حرف های او گوش دهید. خیلی وقت ها این صحبت ها از دعواهای بزرگ جلوگیری می کند و روحیه همسرتان را تقویت می کند.

گهگاهی سفر کنید

شاید همسرتان از زندگی روزمره خسته شده باشد، همیشه مشغول کارهای خانه داری و نگهداری از بچه های تکراری است و هیچ تعطیلی ندارد. زندگی روزمره یک زن و فعالیت شبانه روزی او روح او را خسته و پژمرده می کند و زندگی شما را سرشار از شادی می کند. چند روز برای او مرخصی بگیرید و بچه ها را به پدر و مادرتان بسپارید و به سفرهای کوتاه بروید تا بتواند از تعطیلاتش لذت ببرد. اگر نمی توانید به سفر بروید، به پارک بروید و با هم یک پیک نیک داشته باشید و بگذارید استراحت کند و بدون دغدغه شاد باشد.

  عراق همچنان خواستار خرید گاز ایران است

از همسرت تشکر کن

گاهی اوقات مردها فراموش می کنند که همسرشان چقدر تلاش می کند و این عدم قدردانی همسرشان را عصبی می کند. جملاتی مانند «دستت درد نکنه» و «خسته نباشی» می تواند حس خوبی را به همسرتان منتقل کند و به او نشان دهد که قدردان زحمات او هستید. مودب بودن با یک زن آزاردهنده خشم او را آرام می کند.

تنبل نباشید، در کارهای خانه به او کمک کنید

بعضی از مردها خیلی شلخته اند، جوراب هایشان را نمی شویند، لباس ها یا وسایلشان را این طرف و آن طرف می اندازند و همسرشان همیشه آشفتگی را جمع می کند، در خانه می بینی که توقع تربیت خوب ندارید.

مردی که به نظافت و نظم خانه اش اهمیتی نمی دهد، همسرش را عصبانی و عبوس می کند. سعی کنید به همسرتان کمک کنید خانه را تمیز کند و هر چند وقت یکبار ظرف ها را بشوید.

مرزهای خود را تعیین کنید

سعی کنید حد و مرزهای خود را در زندگی مشترک تعیین کنید و اجازه ندهید که او همه بایدها و نبایدهای شما را صرفاً به دلیل عصبی بودن نادیده بگیرد. البته منظورم این نیست که با همسرتان دعوا کنید بلکه قاطعانه و محترمانه از او بخواهید که به مرزهای شما احترام بگذارد و اگر لجبازی کرد از او دور شوید تا آرام شود و منطقی صحبت کند.

تاثیر مثبت بگذارد

شما نمی توانید یک زن پرخاشگر عصبی را کنترل کنید یا یکباره او را تغییر دهید. شما باید با ایجاد فضای مثبت و رفتار مناسب روی او تاثیر مثبت بگذارید. به جای دعوا و مجبور کردن او به کنترل رفتارش، با او خوب رفتار کنید و با او شیرین صحبت کنید تا از نظر روحی و روانی به شما نزدیکتر شود. داشتن یک رابطه صمیمی و سالم از نظر عاطفی، عصبانیت و بدخلقی او را تا حد زیادی کاهش می دهد و مهربانی او را افزایش می دهد.

از یک مشاور خانواده کمک بگیرید

اگر پرخاشگری و بی ادبی به عادت شوهرتان تبدیل شده است، بهتر است با یک مشاور صحبت کنید. یک روانشناس می تواند به شما در کاهش عصبانیت و نوسانات خلقی همسرتان کمک کند.

منبع: بیتوته

دیدگاهتان را بنویسید