چگونه با کودکان خجالتی رفتار کنیم؟

رضا منصوری گفت: کمرویی در کودکان یکی از رفتارهایی است که در صورت عدم دقت می تواند به آینده کودک آسیب جدی وارد کند.

وی ادامه داد: کمرویی احساس ناراحتی است که توسط غریبه ها به ویژه در موقعیت های جدید ایجاد می شود و توانایی کودک را در انجام یا گفتن خواسته هایش محدود می کند و همچنین مانع ارتباط با همکلاسی ها یا همسالانش می شود.

منصوری افزود: کمرویی اغلب با عزت نفس پایین همراه است، همچنین می تواند از علائم اختلال اضطراب اجتماعی یا سایر اختلالات روانی باشد و هر چه کمتر آن را درمان کنید، شکل گیری شخصیت کودک با مشکل کمتری مواجه می شود.

این روانشناس با اشاره به اینکه احساس ناخوشایند کمرویی در سنین مختلف به دلایل مختلفی ایجاد می شود، خاطرنشان کرد: در کودکان زیر 7 سال احساس ناراحتی ناشی از شرم از انجام ندادن کار است، در کودکان 7 تا 12 سال این احساس ایجاد می شود. شرم ناشی از باورهایی است که مثلاً ظاهرشان کوتاه یا چاق است و در پایان دبستان احساس ناراحتی در برقراری ارتباط با دیگران به دلیل انتظار موقعیت های طرد شده یا تنهایی در جمع است.

او می‌گوید: «کروی نیز می‌تواند با خجالتی بودن متفاوت باشد. اما کودکان خجالتی در مواجهه با غریبه ها احساس ناراحتی و اضطراب می کنند و گاهی ترس آنقدر زیاد است که می تواند کودک را منزوی کند.

منصوری گفت: حدود 15 درصد از نوزادان با تمایل به خجالتی به دنیا می آیند و تحقیقات نشان می دهد که اگرچه عامل ژنتیکی تاثیرگذار است، اما تمایل به خجالتی بودن به شدت تحت تاثیر سبک ارتباط با مادر یا مراقب اولیه است. “

  برنامه پخش تلویزیون مدرسه، شنبه 6 دی 1400

این روانشناس ادامه داد: اولین نشانه های کودکی که در چهار ماهگی تلاش می کند خود را جدایی از مادر بشناسد، اگر مادر نگران باشد از این فاصله بسیار کم حتی تا حدی که کودک را زیر و رو کند جلوگیری می کند. “

وی افزود: این واکنش مادر باعث می شود کودک احساس عدم استقلال اولیه کند. به همین ترتیب وقتی بزرگ شد می خواهد این جدایی را بیشتر تجربه کند و به دلیل اضطراب یا عدم تمایل مادر به جدایی، کودک رفتار چسبنده ای نسبت به مادر نشان می دهد و به تدریج اعتماد به نفس خود را در مواجهه با جدید از دست می دهد. تجربیات.

منصوری گفت: والدین کمال گرا که طاقت دیدن رفتار نادرست فرزندشان را ندارند و مدام آنها را اصلاح و تذکر می دهند; در فرزند خود شرم و بی اعتمادی ایجاد می کنند.

وی گفت: بازی درمانی بهترین درمان برای کودکان خجالتی زیر هفت سال است. “این می تواند به کودکان کمک کند در موقعیت های ناآشنا مستقل تر شوند و با دیگران ارتباط برقرار کنند.”

وی ادامه داد: برای کودکان دبستانی، بازی درمانی گروهی در کاهش رفتارهای خجالتی بسیار مهم است. آموزش مهارت های اجتماعی، راه های درک بهتر کمرویی، نحوه برخورد با احساس ناراحتی و خنثی سازی تفکر غیرمنطقی کودکان از شاخص های مهم بازی درمانی گروهی است.

دیدگاهتان را بنویسید