چه کسانی مخالف طرح ادغام آموزش پزشکی و آموزش عالی هستند؟

550933 خبر ناگهانی

محمد شعبانی در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، با اشاره به طرح ادغام آموزش پزشکی و آموزش عالی، گفت: این طرح به شرط فراهم شدن شرایط و زیرساخت های لازم می تواند بهره وری آموزشی را در کشور افزایش دهد؛ اما با توجه به با وضعیت فعلی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، نمی توان به این ادغام خوش بین بود.

وی گفت: اگر روند آموزشی کشور، یعنی. آموزش عالی، آموزش پزشکی و آموزش ادغام شده اند که مزایای بسیاری از جمله افزایش کارایی سیستم آموزشی را به همراه خواهد داشت.» البته این ادغام در بالاترین شرایط ممکن نتایج خوبی خواهد داشت.

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: این طرح موجب کاهش هزینه ها در دانشگاه های علوم پزشکی و دانشگاه های آموزش عمومی می شود. اما این امر چالش های جدیدی از جمله مقایسه امکانات دانش آموزی برای نظام آموزشی کشور ایجاد خواهد کرد.

اشتباهات در طرح ادغام آموزش عالی و پزشکی

وی ادامه داد: هنوز شرایط نامناسبی در دانشگاه ها وجود دارد که در گذشته منجر به جدایی آموزش عالی از پزشکی و وزارت علوم از وزارت بهداشت شد. در نتیجه در صورت انجام مجدد ادغام، پس از مدت کوتاهی مشکلات مجدداً نمایان خواهند شد.

شعبانی افزود: معاونت ها در وزارتخانه های علوم و بهداشت وظایفی کاملاً مجزا از یکدیگر دارند و در صورت هماهنگی بین معاونت های مختلف دو وزارتخانه، این امر زمان نسبتاً طولانی خواهد داشت.

اگر معاونت آموزشی در این وزارتخانه تعطیل یا به وزارت علوم منتقل شود، سایر معاونت های وزارت بهداشت بلاتکلیف می مانند.

دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی کاشان افزود: از آنجایی که ساختار آموزشی و پژوهشی و قوانین تفکیک آموزش عالی و پزشکی بسیار گسترده و پرهزینه بوده است، بازگشت به وضعیت قبلی اصلا منطقی نیست.

  رویدادهای اخیر در اوکراین زلنسکی از سیاست ترکیه در قبال روسیه انتقاد کرده است

وی با بیان اینکه بخش‌های مختلفی در ساختار وزارت بهداشت از جمله آموزش، پژوهش و فناوری، درمان و فرهنگ وجود دارد، افزود: معاونت آموزشی به تنهایی کار نمی‌کند، یعنی این معاونت ارتباط تنگاتنگی با سایر نمایندگان دارد. اگر معاونت آموزشی در این وزارتخانه تعطیل یا به وزارت علوم منتقل شود، سایر معاونت های وزارت بهداشت بلاتکلیف می مانند.

وجود سیاست های پشت پرده برای عدم ادغام آموزش عالی و پزشکی

شعبانی با اشاره به تعادل در توزیع پایه آموزشی و بودجه بین وزارتخانه های علوم و بهداشت گفت: در حال حاضر در جامعه دانشگاهی عدالت در آموزش و تعادل در توزیع منابع مالی بین دانشگاه های علوم پزشکی و دانشگاه جامع وجود ندارد. ”

این دانشجوی بیهوشی در اتاق عمل با تاکید بر اینکه برخی گروه های مخفی با سیاست های منفعت طلبانه مانع اجرای طرح ادغام آموزش عالی و پزشکی می شوند، گفت: افرادی که تمکن مالی خوبی دارند از ادغام با وزارت علوم می ترسند چرا که آنها به خوبی می دانند که باید بودجه را تخصیص دهند.

وی با انتقاد از انتظارات غیرمنطقی برخی از پزشکان یا دانشجویان پزشکی مانند افزایش هزینه های معاینه، گفت: علم.

شعبانی افزود: در دولت های گذشته و در مقاطع مختلف دوره ای شاهد افزایش و کاهش تعداد داوطلبان رشته های فنی و مهندسی یا علوم انسانی یا پزشکی بوده ایم.در حال حاضر به دلیل مقبولیت اجتماعی و تامین شغل آینده، تعداد داوطلبان برای کمک های پزشکی به شدت افزایش یافته است، بنابراین مقامات در حال بررسی راه هایی برای کاهش این متقاضیان هستند.

  بانک مرکزی حذف سود اقساط وام معوق را در دستور کار قرار داد

این فعال دانشجویی در پایان خاطرنشان کرد: مسئولان به فکر ادغام هستند تا تقاضای رشته های علوم پزشکی را کاهش دهند تا سایر رشته های دانشگاهی داوطلب داشته باشند و از سوی دیگر استقبال کاذب از رشته های پزشکی یا پیراپزشکی را کاهش دهند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید