چه کسانی سود سهام عدالت دریافت نمی کنند؟

535854 خبر ناگهانی

بر اساس آخرین اطلاعات اعلام شده، امروز 9 آذرماه سود سهام عدالت از محل ارائه 1400 شرکت به حساب مشمولان واریز می شود. سود سرمایه ای که بسیاری از مسئولان در خصوص زمان و میزان سپرده گذاری به سهامداران وعده داده بودند.

سال گذشته کل سود در تاریخ 30 اسفند به سهامداران پرداخت شد اما امسال این سود در دو مرحله واریز می شود.

کل سود حاصل از سهام عدالت بالغ بر 64 هزار میلیارد تومان بود

رئیس سازمان بورس آقای مجید عشقی در خصوص واریز سود سهام عدالت به حساب مشمولان می گوید: بر اساس مصوبه شورای عالی بورس، سود سهام مستقیم و غیرمستقیم قرار گرفت. سهامداران سهام سرمایه از روز چهارشنبه 9 آذرماه با توجه به تقسیم سود توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار متمرکز می شوند و نتایج سال مالی به 1400 شرکت سهامی خاص واریز می شود. کل سود حاصل از سهام عدالت بالغ بر 64 هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به سال 1398 بیش از دو برابر شده است که از این میزان 26 هزار و 200 میلیارد تومان در مرحله اول به حساب سهامداران واریز می شود.

بیشتر بخوانید:

سود سهام که با توجه به تنوع پرتفوی افراد متفاوت است.

محمد باغستانی مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره میزان سود سهام عدالت به مشمولان این باشگاه گفت: سهامدارانی که به ترتیب دارای پرتفوی 452، 492 و 532 هزار تومان هستند، 510، 555 و 600 هزار تومان و افرادی که 1 پرتفوی دارند یک میلیون تومان دارند یک میلیون و 128 هزار تومان سود علی الحساب می گیرند.

  قیمت انواع حبوبات سه شنبه 24 شهریور 1401

به چه کسانی سود سهام پرداخت نمی شود؟

سود سهام تثبیت شده باید در دو مرحله به سهامداران پرداخت شود و برخی از شرکت ها از پرداخت سود خودداری کرده اند.

به گفته مسئولان، شرکت مخابرات ایران و مپنا از جمله شرکت هایی هستند که سود سهام خود را واریز نکرده اند، البته این دو شرکت تنها نیستند و شرکت های دیگری نیز در این لیست هستند که در صورت عدم واریز سود با آنها برخورد خواهد شد.

مدیر عامل سپرده گذاری مرکزی بگستانی می گوید: پس از دریافت مصوبه شورای عالی بورس که در تاریخ 15 آذرماه به این شرکت ابلاغ شد، شرکت سپرده گذاری با 36 شرکت صرافی عدالت مکاتبه کرد و در نهایت 12 شرکت دریافت کردند. سهم سود و 11 شرکت کل سود سال را محقق کردند. بسته مالی در 29 مارس، 1400 ذی نفع برای اطمینان از شرایط واریز سود به حساب در پایان آذرماه، سهام را پرداخت کردند.

اما این سود برای چه کسانی واریز می شود و چه افرادی ممکن است به دلیل مالکیت واحدها در لیست سپرده قرار نگیرند؟

مجید عشقی گفت: سهامداران عدالت برای کسب سود باید اطلاعات خود را در سامانه سجام تکمیل کرده باشند. تاکنون حدود 44 میلیون نفر اطلاعات خود را تکمیل کرده اند و حدود 1.5 میلیون سهامدار عدالت نیز اطلاعات خود را در سامانه سجام تکمیل نکرده اند، بنابراین امکان واریز سود برای این افراد وجود ندارد.

مدیر سپرده گذاری مرکزی پرداخت سود آقای حسین قشمی در خصوص علت عدم واریز سود برای برخی از مشمولان اظهار داشت: شرکت سپرده گذاری صندوق مرکزی سود سهام عدالت را از طریق شبکه بانکی و در صورت وجود به حساب سهامداران واریز می کند. آیا در حساب شبای افراد مشکلی وجود دارد مبلغ واریز شده برگشت داده شده است و تا زمانی که حساب مورد نظر اصلاح نشود کنترلی بر واریز موفق آن نداریم.

  مریم سعادت: مثل مادر ملت است!

وی در ادامه گفت: نامعتبر بودن شماره شبای، حساب بانکی مسدود، کهنه، مشترک (دو امضایی)، ارزی و بلندمدت از مهم ترین دلایلی است که باعث می شود سود به حساب سهامداران واریز نشود.

اما آیا واریزها در 30 آذر برای همه مشمولان سود سهام عدالت انجام می شود؟

آقای بگستانی، مدیرعامل سپرده گذاری مرکزی در پاسخ به این سوال می گوید: سپرده سود از طریق 19 بانک آغاز می شود و حدود 24 ساعت طول می کشد تا سود در شبکه بانکی واریز شود.

مردم توجه داشته باشند که سود سرمایه همیشه به صورت نقدی واریز می شود و نیازی به مراجعه به سامانه یا مکان خاصی نیست.

علاوه بر این، به گفته مسئولان، هر پیامکی که حاوی لینک دریافت سود سهام باشد کلاهبرداری است. بنابراین مردم هرگز نباید چنین لینک هایی را باز کنند.

دارندگان سهامی که هنوز سود سهام عدالت سال های گذشته را دریافت نکرده اند، برای دریافت سود سهام عدالت باید با مراجعه به سایت sejam.ir یا sahamedalat.ir در این سامانه ثبت نام و احراز هویت کنند.

نکته دیگر اینکه مرکز تماس سپرده گذاری مرکزی با شماره 1569 آماده پاسخگویی به سوالات سهامداران می باشد.

سود سهام عدالت یکی از مواردی است که با توجه به گستردگی آن، شرکت ها را ملزم به همکاری حداکثری با نهادهای ذیربط می کند و این انتظار وجود دارد که نهادهای نظارتی در زمینه عدم واریز سود سهام عدالت با شرکت های متخلف برخورد کنند. که حق الناس است باید جدی گرفته شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید