چه چیزی باعث نجات بازار خودرو می شود؟

573848 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایسکانیوز، بازار مدت هاست که بازار خودرو را با افزایش بی رویه قیمت خودرو مواجه کرده است، به عبارتی با نوسانات اخیر بازار ارز، بازار خودرو دستخوش تغییراتی شده است. در حال حاضر با افزایش قیمت خودرو، حجم معاملات در این بازار نیز افزایش یافته است و به گفته کارشناسان این افزایش قیمت تا پایان سال ادامه خواهد داشت. دولت اخیراً گفته است که قصد دارد لاتاری خودرو را لغو کند و خودروها را فقط از طریق بورس بفروشد. بنابراین سرنوشت این روزهای بازار خودرو به دو چیز بستگی دارد عرضه خودرو در بورس کالا و واردات خودرو.

بیشتر بخوانید:

عرضه خودرو در بورس از دلالان بازار حذف شد

در همین رابطه امیرحسن کاکایی کارشناس صنعت خودرو در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایسکانیوز درباره فروش خودرو در بورس کالا و تاثیر آن بر قیمت ها گفت: خرید خودروهای پرتیراژ با حجم بالایی مواجه است. اجاره مثلا روی هر ماشین 250 میلیون سود خالص دارد. در قرعه کشی خودرو اکثریت افراد سرمایه گذارانی هستند که قصد خرید و فروش خودرو دارند نه مصرف کنندگان که باعث ایجاد صف طولانی سرمایه گذاران برای خرید خودرو می شود و با ورود خودرو به بورس صف سرمایه گذاران از بین می رود. .

وی افزود: جایگزینی عرضه خودرو در بورس به جای قرعه کشی باعث عقب نشینی سرمایه گذاران می شود و زمانی که قیمت ها متعادل شود، خودروساز سودآور می شود و می تواند تولید خودرو را افزایش دهد.

این کارشناس صنعت خودرو گفت: در گام بعدی دولت دیگر بهانه ای برای قیمت گذاری نخواهد داشت و می تواند تولید خودرو را افزایش دهد; در صورت افزایش تولید، عرضه و کیفیت نیز افزایش می یابد و در آن صورت قیمت خودرو متعادل می شود و مصرف کننده می تواند با سهولت بیشتری در خرید خودرو مشارکت کند.

  دلایل خمیازه کشیدن مداوم ما چیست؟

کاکایی با اشاره به اینکه عرضه خودرو در بورس در کوتاه مدت باعث کاهش قیمت خودرو نمی شود، گفت: این اقدام در میان مدت به نفع مصرف کنندگان است و در بلندمدت رقابت بین خودروسازان برای ارتقای کیفیت ایجاد می شود.
وی بیان کرد: به طور کلی عرضه خودرو در بورس اقدام اشتباهی است اما در شرایط فعلی کشور عرضه سهام بهتر از قیمت گذاری اجباری خواهد بود.

به گفته این کارشناسان صنعت خودرو، با عرضه خودرو در بورس، در بلندمدت قیمت خودرو کاهش می یابد و دلالان نیز از این بازار کوتاه می آیند، اما تعدادی دیگر از کارشناسان نظر متفاوتی دارند.

تنها راه نجات بازار خودرو واردات است

فیروز نادری کارشناس صنعت خودرو در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایسکانیوز در خصوص عرضه خودرو در بورس کالا و تاثیر آن بر قیمت خودرو، گفت: متاسفانه شاهد بوده ایم که عرضه خودرو در بورس کالا در شرایط فعلی منجر به افزایش سه برابری قیمت ها شد و این اقدام در آینده نیز باعث افزایش قیمت ها خواهد شد.

وی در ادامه گفت: با قرار گرفتن خودرو در بورس کالا، قیمت خودرو به قیمت بازار نزدیک شده است که به ضرر مصرف کننده تمام می شود. درست است که این اقدام دست دلالان بازار خودرو را کوتاه می کند، اما عرضه خودرو به بازار بیشتر از مردم به نفع خودروساز است.

این کارشناس خودرو با اشاره به افزایش شدید قیمت خودرو در یک ماه گذشته گفت: عرضه خودرو در بورس کالا باعث افزایش تقاضا شده و منجر به افزایش 70 تا 80 میلیون تومانی برای برخی خودروها شده است.

  گذار به الیگارشی مسیر توسعه اقتصادی است

نادری درباره پیش بینی قیمت خودرو تا پایان سال نیز گفت: با افزایش قیمت اخیر در این بازار، قیمت خودرو افزایش بیشتری نخواهد داشت و ممکن است قیمت ها تا ابتدای سال جدید ثابت بماند.

وی افزود: تنها راه نجات بازار خودرو واردات است و تا زمانی که این اقدام صورت نگیرد قیمت ها پایین نخواهد آمد که با اقدام دولت بعید است تا پایان سال این اتفاق بیفتد.

به گزارش ایسکانیوز، هفته گذشته سخنگوی وزارت امنیت از رسیدن چند خودروی وارداتی به مرز و انتشار عکس های آنها بر روی بیلبوردهای تبلیغاتی خبر داد. با این حال، در هفته سوم آذر، قیمت خودروهای خارجی در کنار خودروهای داخلی به رکورد بالایی ادامه دادند.

عرضه پایین خودرو، قیمت سه لایه، نوسانات ارز، قیمت های دستوری، افزایش نرخ ارز از جمله عواملی است که به گفته برخی کارشناسان باعث سردرگمی و بی ثباتی در بازار خودرو شده و به همین دلیل مشتریان خودرو از وضعیت بازار ناراضی هستند. با در نظر گرفتن همه این مسائل، به نظر می رسد تا پایان سال خبری از کاهش قیمت نخواهد بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید