چه قهوه ای برای سلامتی مفید است؟

فنجان قهوه صبح شما زمانی قابل اعتماد است که بخواهد انرژی صبحگاهی را که به شدت به آن نیاز دارید را به شما بدهد. اما تحقیقات نشان می دهد که قهوه واقعاً می تواند از مغز شما در برابر بیماری های مرتبط با افزایش سن مانند آلزایمر و پارکینسون محافظت کند، به خصوص اگر قهوه تلخ و بدون قند بنوشید.

قهوه و آجیل

تحقیقات قبلی مصرف قهوه را با کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در سنین بالاتر مرتبط دانسته است. با این حال، محققان مؤسسه مغز Carmelite در تورنتو، کانادا، جرأت کردند ببینند چگونه دونالد ویور، مدیر مؤسسه مغز Carmelite در بیانیه‌ای گفت: «به نظر می‌رسد مصرف قهوه با کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و بیماری پارکینسون مرتبط است. اما ما می‌خواستیم بررسی کنیم که چرا این اتفاق می‌افتد – چه ترکیباتی دخیل هستند و چگونه می‌توانند بر زوال شناختی مرتبط با سن تأثیر بگذارند.

با در نظر گرفتن این موضوع، تیم تحقیقاتی آزمایشی را طراحی کردند که به بررسی سه نوع مختلف قهوه پرداخت – قهوه برشته شده روشن، قهوه برشته شده تیره و قهوه بدون کافئین تیره. آن‌ها آزمایش‌هایی انجام دادند تا ببینند چگونه ترکیبات موجود در قهوه با پروتئین‌های بتا آمیلوئید و تاو رایج در مغز در طول بیماری آلزایمر یا سایر بیماری‌های مغزی مرتبط با سن، تعامل دارند.

بر اساس یافته های آنها، یک ماده شیمیایی در قهوه به نام فنیلیندان از تجمع بتا آمیلوئید و تاو جلوگیری می کند. علاوه بر این، قهوه بو داده تیره (هم کافئین دار و هم بدون کافئین) حاوی بیشترین فنیل آلانین است، زیرا برشته شدن بیشتر منجر به فرآیند برشته می شود. به همین دلیل است که محققان به این نتیجه رسیده اند که قهوه برشته شده تیره بهترین محافظت را در برابر حالات شناختی ایجاد می کند.

  تصویب طرح حفاظتی توصیه نمی شود

دکتر راس مانچینی، یکی از محققان این مطالعه گفت: «این اولین باری است که کسی نحوه تعامل فنیللین ها با پروتئین های مسئول بیماری آلزایمر و پارکینسون را بررسی می کند. گام بعدی این است که بررسی کنیم این ترکیبات چقدر مفید هستند و آیا توانایی ورود به جریان خون یا عبور از سد خونی مغزی را دارند یا خیر.

به گفته محققان، این واقعیت که این ترکیب به‌جای مصنوعی وجود دارد، یک کشف امیدوارکننده‌تر است، زیرا ما به دنبال توسعه درمان‌های جدید برای این بیماری هستیم. مانچینی گفت: مادر طبیعت شیمیدان بسیار بهتری از ما است و مادر طبیعت قادر به ساخت این ترکیبات است.

بنابراین دفعه بعد که به خواربارفروشی رفتید، قهوه برشته تیره را برای فنجان صبحگاهی خود انتخاب کنید. به این ترتیب می توانید مطمئن باشید که در دراز مدت به شما کمک می کند و همچنین کارهای بزرگی برای سلامت مغزتان انجام می دهد.

منبع: womensworld

دیدگاهتان را بنویسید