چه عواملی بر رشد شاخص بورس تاثیر گذاشت؟

545623 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ شاخص کل معاملات بورس اوراق بهادار تهران در هفته گذشته (منتهی به دوشنبه 13 اردیبهشت) روندی مثبت داشت و در هفته گذشته با 8000 واحد افزایش به رقم 529000 واحد رسید و با رشدی کمتر از یک درصدی روبرو شد. ذخیره شده در پرونده معاملات وی.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان روز چهارشنبه (18 اردیبهشت) در حالی در ایستگاه یک میلیون و 521 هزار واحدی قرار داشت که در روز دوشنبه و آخرین روز کاری هفته گذشته (21 اردیبهشت) به یک میلیون و 529 هزار واحد رسید.

شاخص کل (همگن) در پایان هفته گذشته 411 هزار و 692 واحد بود که در این هفته به رقم 422 هزار و 606 واحد رسید و شاخص قیمت (همگن) از 256 هزار و 221 واحد به رقم 262 هزار و 917 واحد رسید.

در سه روز معاملاتی هفته جاری، نمادهای شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)، سایپا (خساپا)، ایران خودرو (خودرو)، پالایش نفت تهران (شتران) و پالایش نفت اصفهان (شپنا) در گروه قرار گرفتند. نمادهای کامل معامله

موقعیت خوب شرکت های کوچک در بازار

با توجه به رشد ضعیف شاخص بورس در روزهای اخیر، «حسین عبدی» کارشناس بازار سرمایه امروز (جمعه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به روند معاملات بورس در هفته گذشته گفت: و گفت: در سه روز معاملاتی هفته دوم اردیبهشت ماه عملکرد خوبی داشت اما با توجه به نیمه تعطیلی بازار شاهد حجم معاملات کمتری نسبت به هفته های گذشته بودیم.

وی گفت: با توجه به چنین موضوعی، سهام شرکت های کوچک و متوسط ​​در بازار بازده خوبی را برای سهامداران فراهم کرده است.

  هواشناسی ایران / پیش بینی سیل در برخی نقاط کشور

به گفته عبدی، قابل توجه است که حجم کم معاملات بازار در هفته گذشته باعث کاهش عرضه در بازار شده است.

این کارشناس بازار سرمایه به عوامل موثر در بهبود روند معاملات سهام اشاره کرد و گفت: انتظار بازار برای انتشار گزارش های مثبت سالانه و ماهانه شرکت ها برای انتشار در این ایام زمینه ساز ایجاد روزهای معاملاتی مثبت و بسیاری از این احتمالاً روند بازار را در روزهای آینده تغییر خواهد داد.

وی ادامه داد: در سه ماهه پایانی سال 1400 بازارهای جهانی و بازار کالا دستخوش تغییرات مثبت و صعودی شده که تاثیری بر روند بازار نداشته و باعث تحولات مثبت بازار شده است.

عبدی تاکید کرد: قیمت جهانی نفت در ماه های پایانی سال گذشته به شدت افزایش یافته و در کنار قیمت گاز و پتروشیمی افزایش یافته است که منجر به تغییرات مثبتی در گزارش سه ماهه اخیر 1400 شرکت شده است.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: از سوی دیگر با توجه به نزدیک بودن به فصل مجامع، بسیاری از شرکت های صادراتی خبرهای خوبی از وضعیت تولید خود نسبت به قیمت جهانی منتشر کردند و کاهش نرخ ارز نیز در این زمینه بی تاثیر نبود. این موضوع تاثیر مثبتی بر نتایج فروش شرکت ها داشته است.

وی معتقد است اخیرا شاهد تغییرات تورم بوده ایم که تاثیر مثبتی بر معاملات بازار داشته است.

عبدی به تاثیر اقدامات اخیر سازمان بورس برای بهبود روند معاملات در بورس اشاره کرد و گفت: کارکنان حاضر در سازمان بورس نیز با توجه به تغییر دامنه نوسانات، تاثیر روانی خوبی در بازار ایجاد کردند.

  آغاز مرحله سوم ثبت نام وام مسکن

این کارشناس بازار سرمایه گفت: هر اتفاق مثبتی که روند سرمایه گذاری و شفافیت در معاملات را تسهیل کند، رونق معاملات بازار سرمایه را به همراه خواهد داشت.

پیش بینی روند معاملات سهام در هفته سوم اردیبهشت

وی روند معاملات سهام در هفته جاری را پیش بینی کرد و افزود: عمده معاملات بازار به شرکت های کوچک و متوسط ​​و شرکت های بزرگتر تقسیم می شود.

عبدی ادامه داد: شرکت‌های کوچک‌تر با حجم‌های کمتر به روند صعودی خود ادامه می‌دهند و سهامداران نیز از شرکت‌هایی استقبال خواهند کرد که در دوره رکود دچار رکود بزرگی شده‌اند که منجر به ورود سرمایه قابل توجهی از سوی سرمایه‌گذاران می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه به روند معاملات سهام شرکت ها اشاره کرد و گفت: انتظار گزارش های بسیار مثبتی از سوی شرکت های بزرگتر داریم که در صورت عدم تحقق این امر، سهام این شرکت ها در مسیر معاملاتی خود دستخوش تعدیل می شود.

وی همچنین با تاکید بر اینکه با توجه به توقف رشد قیمت های جهانی، افزود: با توجه به سیاست فدرال رزرو و رشد شاخص دلار، به نظر می رسد قیمت های جهانی تا مدتی افزایش چندانی نداشته باشد و ممکن است شاهد رشد زیادی باشیم. ما شرکت بزرگ و صادرات محوری نیستیم، هرچند اگر این شرکت ها گزارش بازار خوبی را منتشر کنند، سهامداران بازدهی معقولی دریافت خواهند کرد.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید