چند نکته برای افزایش دستمزد کارکنان

570407 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، در روزهای اخیر مصوبه افزایش حقوق کارمندان و مستمری بگیران در شورای اسلامی شهر به تصویب رسیده است. در حالی که در لایحه اولیه دولت افزایش حقوق کارکنان و مستمری بگیران از 900 تا 1 میلیون تومان در نظر گرفته شده بود، اما تغییراتی در شورای اسلامی ایجاد شد که منجر به افزایش منابع مورد نیاز برای اجرای لایحه مذکور شد.

لازم به ذکر است که مبلغ اضافه شده به حقوق به صورت امتیازی است، در عمل این فرصت در اختیار کارکنان قرار می گرفت، بنابراین هر ساله این امتیاز در ضریب حقوق ضرب و در پایه حقوق قرار می گیرد. یعنی امسال سه هزار امتیاز معادل یک میلیون تومان در نظر گرفته شده اما برای سال آینده ممکن است به یک میلیون و 300 هزار تومان افزایش یابد.

ادامه مطلب

اسماعیلی نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در این خصوص گفت: 60 هزار میلیارد تومان برای افزایش حقوق کارمندان و مستمری بگیران در نظر گرفته شده است و علاوه بر آن تلاش می شود مستمری مشمولان کمیته امداد و بهزیستی 30 درصد افزایش یابد.

به گزارش تسنیم، برآورد اولیه دولت این بود که 54 هزار میلیارد تومان بار مالی برای افزایش حقوق کارمندان و مستمری بگیران به بودجه تحمیل شود. با توجه به تغییراتی که در کمیسیون برنامه و بودجه و صحن علنی مجلس رخ داد، ارزیابی اولیه حاکی از آن است که حدود 60 تا 62 هزار تومان بار مالی برای دولت ایجاد شده است. البته اعداد دقیق را باید از سازمان برنامه – بودجه و سازمان اداری و سازمان استخدامی استخراج کرد.

  لحظه به لحظه با صرافی ها / صف های معاملات سهام

اما ذکر نکات زیر در خصوص لایحه اولیه افزایش حقوق و دستمزد دولت و همچنین دو نوبت تغییرات اعمال شده در کمیته برنامه و بودجه شورای اسلامی حائز اهمیت است.

1- در حوزه بازنشستگان علاوه بر 900 هزار تومانی که دولت می خواست، 5 درصد اضافه شد. دولت تخمین زد که 5 درصد اضافه شده حدود 7 هزار میلیارد تومان بار مالی داشته باشد، اما دولت این رقم را پذیرفت.

2- در حوزه کارمندان و کارگران، حقوق معلمان 15 درصد افزایش یافت. در ادامه مقرر شد افزایش این قانون مشمول بند 8 جزء الف تبصره 12 نباشد، به عبارت دیگر سقف یک میلیون تومان نباید اعمال شود.

3- بحث افزایش حقوق کارکنان آموزشی در لایحه اولیه دولت لحاظ نشده بود و شورای اسلامی نیز در مصوبه نهایی این موضوع را اضافه کرد و پیش از این نیز دولت افزایش 30 درصدی حقوق اعضای کادر آموزشی را انجام داده بود. در قانون ذکر شده است که دانشگاه ها از منابع دریافت می کنند تا این افزایش حقوق را به صورت داخلی تامین کنند. دولت جدید فکر می‌کرد که دانشگاه‌ها از بودجه دولتی این افزایش را انجام داده‌اند، بنابراین با وجود اینکه چندین ماه از افزایش حقوق اساتید می‌گذشت، پرداخت‌ها به روال سابق بازگشت.

4- از سوی دیگر یکی از گروه های مشمول سقف حقوق مندرج در تبصره 12 اعضای کادر آموزشی در رتبه های استادی و تمام استادی می باشند. بنابراین مثلاً یک استاد دانشگاه که کارش علمی است، چون در سقف حقوق بود، دیگر برای کار علمی اش دریافتی نمی کرد. با توجه به این چالش ها در نهایت کمیسیون برنامه و بودجه افزایش 15 درصدی حقوق معلمان را وارد این لایحه کرد و مجلس به آن رای داد. مجلس این 15 درصد را پاداش ویژه ای می داند که برای کار علمی به استاد پرداخت می شود.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

5- در حوزه مستمری بگیران کمیته امداد و بهزیستی دولت افزایش 15 درصدی را در نظر گرفت که به 30 درصد افزایش یافت. در نهایت دولت در حوزه ایثارگری حداقل درآمد 4 میلیون و 500 را در نظر گرفت که به 5 میلیون و 600 هزار تومان افزایش یافت.

6- قانون افزایش 20 درصدی برای نیروهای مسلح و نیروی انتظامی علاوه بر افزایش های عمومی به پیشنهاد یکی از نمایندگان در صحن علنی به این لایحه الحاق شد که بر این اساس دولت موظف به اجرای این تصمیم شد. در صورت پذیرش این پیشنهاد توسط شورای نگهبان 20 درصد به حقوق نیروهای مسلح اضافه می شود.

7- در لایحه تناسب حقوق کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشکری ​​که از سوی دولت ارائه شد، اعلام شد که دولت می تواند فوق العاده ویژه افراد زیر 35 درصد را به 35 درصد افزایش دهد. این در حالی است که ما در حال حاضر دستگاه هایی داریم که تا 50٪ خاص تر شده اند. لذا این موضوع در کمیته برنامه و بودجه مطرح و در نهایت به دولت فرصت داده شد تا افزایش فوق العاده 50 درصدی را در نظر بگیرد. در نتیجه، دولت ممکن است به تشخیص خود برای عادلانه بودن پرداخت ها، کمک هزینه ویژه ای تا سقف 50 درصد اعمال کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید