چقدر با قارچ های مرموز آشنایی دارید؟

بیشتر مردم کلمه قارچ را می شنوند [fungi]به یاد میوه های گوشتی [mushroom]یا منابع غذایی که روی زمین رشد می کنند سقوط می کنند. اما بیشتر قارچ ها [fungi]در واقع قارچ [mushroom]تولید نمی کنند. علاوه بر این، از حدود 3 تا 13 میلیون گونه قارچی که روی زمین زندگی می کنند، بسیاری از آنها اندازه میکروسکوپی دارند و بنابراین با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند.

قارچ ها در محیط های وسیعی از خاک، در بافت برگ در جنگل های بارانی و اعماق اقیانوس ها زندگی می کنند. طبق مقاله جدیدی که در Annual Review of Ecology, Evolution, and Systematics منتشر شده است، درک چگونگی حرکت قارچ ها بین فضاهای مختلف برای درک اکوسیستم ها و پیامدهای مهم آنها برای کشاورزی و سلامت انسان مهم است.

قارچ اغلب با مرگ و فساد همراه است. مانند کپک هایی که روی بقایای غذا رشد می کنند یا قارچ هایی که باعث پوسیدگی برگ ها در سطح جنگل می شوند. بالا Choudhary، سرپرست این مقاله، استادیار مطالعات محیطی در دارمموث، می‌گوید: «ما اغلب قارچ‌ها را تجزیه‌کننده می‌دانیم، اما آنها مرموز هستند و عملکردهای متفاوتی دارند.

قارچ‌ها به‌عنوان بازیافت‌کننده‌های مواد مغذی، پاتوژن‌ها و همزیست‌هایی عمل می‌کنند که در روابط مفید با سایر گیاهان و موجودات زنده زندگی می‌کنند.»

قارچ ها همچنین می توانند به عنوان پاتوژن در انسان عمل کنند. به عنوان مثال، Coccidiodes یک قارچ خاکی است که هاگ های خود را در هوا در اثر اختلال خاک یا فرسایش خاک پخش می کند. اگر هاگ های این قارچ وارد ریه ها شوند، باعث بیماری های تنفسی شدیدی به نام تب دره یا کوکسیدیومیکوز می شوند.

  بروز سکته مغزی در مردان مسن بیشتر است

اکولوژی خاک، عدالت آب و هوا و بهداشت محیط سه زمینه مرتبط هستند که می توانند از دانش توزیع قارچ بیشترین بهره را ببرند.

Choudhary بوم شناس می گوید: «متخصصان در کشاورزی، بهداشت عمومی و بسیاری از زمینه های مرتبط دیگر به درک چگونگی انتشار قارچ ها علاقه مند هستند زیرا این اطلاعات می تواند به پیش بینی مواردی مانند همه گیری های محصولات کشاورزی در آینده یا شیوع بیماری های انسانی کمک کند. علاوه بر این، مطالعه چگونگی پراکندگی قارچ‌ها برای درک تنوع زیستی آنها و شناسایی مکان‌های پراکندگی آنها روی زمین ضروری است.

چودهری می گوید: با تغییر اقلیم، محیط در برخی مناطق خشک تر و در برخی دیگر مرطوب تر می شود، این عوامل می توانند زیستگاه قارچ ها را تغییر دهند. آشفتگی خاک ناشی از کشاورزی؛ توسعه زمین و سایر فعالیت های انسانی نیز می تواند قارچ های خاک را در هوا آزاد کند.

همه این موارد نیاز به مطالعه قارچ ها، زیستگاه، پراکنش و پراکنش آنها را افزایش می دهد.

منبع: فرادید

دیدگاهتان را بنویسید