چرا گاهی اوقات باکتری های بدن به آنتی بیوتیک ها مقاوم می شوند؟

573987 خبر ناگهانی

مقاومت آنتی بیوتیکی زمانی اتفاق می افتد که باکتری ها به گونه ای تغییر کنند که داروهای آنتی بیوتیکی نتوانند آن باکتری ها را از بین ببرند یا از رشد آنها جلوگیری کنند. در نتیجه درمان عفونت های باکتریایی بسیار دشوار می شود.

بیشتر بخوانید:

مقاومت آنتی بیوتیکی نوعی مقاومت ضد میکروبی است. قارچ ها، انگل ها و ویروس ها نیز می توانند به داروها مقاوم شوند.

در واقع بدن شما نسبت به آنتی بیوتیک ها مقاوم نمی شود. بلکه این باکتری ها مقاومت آنتی بیوتیکی ایجاد می کنند. هنگامی که مقاومت آنتی بیوتیکی رخ می دهد، آنتی بیوتیک های کمتری ممکن است در برابر یک باکتری خاص موثر باشد. سایر آنتی بیوتیک ها اغلب می توانند کمک کنند. اما نکته مهم این است که بسیاری از گزینه های درمانی ممکن و در دسترس هستند.

چرا مقاومت آنتی بیوتیکی مشکل ساز است؟

هنگامی که مقاومت آنتی بیوتیکی رخ می دهد، تا زمانی که نیاز به درمان ایجاد نشود، نمی دانیم که این اتفاق افتاده است. آنتی بیوتیکی که قبلاً مؤثر بوده، ناگهان بی اثر می شود یا اثر آن کم می شود. در واقع، دانستن اینکه مقاومت آنتی بیوتیکی رخ داده است زمان می برد و در این فاصله علائم بیماری بدتر می شود. عفونتی که قبلاً در خانه قابل درمان بود، اکنون ممکن است نیاز به درمان بیمارستانی داشته باشد.

علت مقاومت آنتی بیوتیکی چیست؟

عوامل زیر اغلب باعث مقاومت آنتی بیوتیکی می شوند:

. استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها: استفاده از آنتی بیوتیک ها در زمانی که واقعا ضروری یا موثر نیستند منجر به ایجاد مقاومت آنتی بیوتیکی می شود. به عنوان مثال، بیشتر موارد گلودرد ویروسی است و آنتی بیوتیک ها به درمان آن کمک نمی کنند. حتی عفونت های باکتریایی گوش نیز اغلب بدون آنتی بیوتیک درمان می شوند.

  رعایت شئونات اسلامی در معابر عمومی الزامی است

. استفاده نادرست از آنتی بیوتیک ها: باکتری ها از هر فرصتی برای تکثیر استفاده می کنند. اگر یک روز مصرف آنتی بیوتیک خود را فراموش کنید، درمان را خیلی زود قطع کنید یا از آنتی بیوتیکی استفاده کنید که برای شما مناسب نیست (مثلاً از داروهای دیگری استفاده می کنید)، باکتری ها شروع به رشد و تکثیر مجدد می کنند. ضرب، آنها می توانند برای تغییر (پرش). باکتری جهش یافته در برابر دارو بی نهایت مقاوم تر است.

. مقاومت خودبخودی: گاهی اوقات ساختار ژنتیکی (DNA) یک باکتری به طور خود به خود تغییر می کند یا جهش می یابد. آنتی بیوتیک این تغییر جدید در باکتری را تشخیص نمی دهد و نمی تواند آن را به درستی هدف قرار دهد. یا این تغییر به باکتری ها کمک می کند تا با اثرات دارو مبارزه کنند.

. مقاومت انتقال: شما می توانید عفونت باکتریایی مقاوم به دارو را به فرد دیگری منتقل کنید و اکنون آن فرد عفونتی دارد که به آنتی بیوتیک ها پاسخ نمی دهد. معمولاً یک درمان مناسب پیدا می شود. اما زمان گذشته است و درمان باکتری که اکنون مقاوم است دشوارتر است.

عواقب مقاومت آنتی بیوتیکی چیست؟

هنگامی که عفونت های باکتریایی به آنتی بیوتیک ها مقاوم می شوند، پزشکان گزینه های درمانی محدودتری دارند و این می تواند عواقب زیر را به همراه داشته باشد:

. افزایش احتمال تشدید و طولانی شدن بیماری و مرگ
. عوارض جانبی شدید دارو
. طولانی شدن مدت بستری شدن در بیمارستان
. افزایش هزینه های درمان

چه کسانی در معرض خطر مقاومت آنتی بیوتیکی هستند؟

هر فردی که آنتی بیوتیک مصرف می کند در معرض خطر مقاومت آنتی بیوتیکی قرار دارد.

  اگر وقتش برسد و شهدا بیدار شوند، اسلحه خود را به دست مسئولین می آورند

افراد مسن و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر در معرض ابتلا به عفونت های باکتریایی جدی هستند که نیاز به درمان آنتی بیوتیکی دارند.

مصرف آنتی بیوتیک ها در زمانی که واقعا ضروری یا موثر نیستند منجر به ایجاد مقاومت آنتی بیوتیکی می شود. به عنوان مثال، بیشتر موارد گلودرد ویروسی است و آنتی بیوتیک ها به درمان آن کمک نمی کنند
عواقب مقاومت آنتی بیوتیکی در موارد زیر محتمل تر است:

. مریض از ایدز
. شما برای یک بیماری خودایمنی مانند لوپوس تحت درمان هستید و تحت درمان با داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی هستید.
. سرطان دارید
. در حال انجام پیوند عضو

عفونت های باکتریایی مقاوم به آنتی بیوتیک چگونه درمان می شوند؟

اگر عفونت علائم مقاومت آنتی بیوتیکی را نشان دهد، پزشک ممکن است داروی دیگری را امتحان کند. داروی جدید ممکن است عوارض جانبی شدیدتری داشته باشد، و آزمایش یک آنتی بیوتیک متفاوت خطر ایجاد مقاومت در برابر آن دارو را افزایش می دهد.

چگونه می توان از مقاومت آنتی بیوتیکی جلوگیری کرد؟

استراتژی های زیر می توانند احتمال مقاومت آنتی بیوتیکی را کاهش دهند:

. فقط آنتی بیوتیکی را که برای شما تجویز شده است مصرف کنید و از هیچ داروی دیگری استفاده نکنید.

. توصیه های پزشک خود را برای درمان بیماری خود بدون آنتی بیوتیک دنبال کنید و اصرار نکنید که پزشک برای شما داروهای غیر ضروری تجویز کند.

. از زنگ ساعت یا تلفن همراه خود استفاده کنید تا به شما یادآوری کند که چه زمانی دارو را مصرف کنید تا یک نوبت را فراموش نکنید. اگر یک نوبت را فراموش کردید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید که چه کاری انجام دهید.

  اعلام نحوه تامین درآمد مالیاتی دولت در سال آینده

. تمام آنتی بیوتیک های تجویز شده را مصرف کنید، حتی اگر احساس بهتری دارید. اگر مصرف آن را خیلی زود قطع کنید، باکتری ها دوباره رشد می کنند و ممکن است به دارو مقاوم شوند.

. دست های خود را مرتب بشویید. رعایت بهداشت خطر ابتلا به عفونت باکتریایی را کاهش می دهد.

منبع: تبیان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید