چرا کودکان از بینی خود خونریزی می کنند؟

اگر بینی کودک شروع به خونریزی کرد چه باید کرد؟ آیا نوزادان مرتباً از این مشکل رنج می برند؟ دلیل ش چیه؟ آیا اغلب این سوالات را در ذهن دارید؟ اگر نگران هستید و به دنبال راه حل هستید، قسمت ادامه را از دست ندهید، زیرا پزشک به طور مفصل در مورد خونریزی بینی در نوزادان، دلایل رفع آن و زمان درمان توضیح داده است.

خونریزی بینی چیست؟

خونریزی از بینی در نوزادان به اندازه بزرگسالان شایع است و در پزشکی با نام اپیستاکسی شناخته می شود. در بیشتر موارد، خونریزی از سوراخ های بینی رخ می دهد. اگر کودک در جلوی بینی خونریزی داشته باشد، متوقف کردن آن آسان تر خواهد بود. اگر خونریزی بینی در عمق بینی اتفاق بیفتد و توقف سریع آن کمی مشکل خواهد بود.

چه چیزی می تواند باعث خونریزی بینی در نوزادان شود؟

خونریزی از بینی در کودک به دلایل مختلفی رخ می دهد.

برخی از شایع ترین علل خونریزی بینی در کودکان عبارتند از:

اگر کودک بینی خود را دستکاری کرده است.

اگر ناخودآگاه بینی کودک خراشیده شود.

اگر کودک ماده خارجی را به بینی خود تزریق کرده باشد.

اگر کودک در مکانی با هوای بسیار خشک است.

اگر کودک بینی خود را به شدت مالش دهد.

اگر کودک برای مدت طولانی زیر نور خورشید بوده است.

اگر کودک سرما خورده و آلرژی دارد، زیرا سرماخوردگی و آلرژی باعث تورم و سوزش داخل بینی می شود و منجر به خونریزی بینی می شود.

اگر بینی کودک کبود شده باشد.

اگر کودک مشکلات آناتومیک و ساختاری غیرطبیعی داشته باشد.

اگر بافت غیر طبیعی در بینی رشد کند.

لخته شدن خون غیرطبیعی نیز می تواند باعث خونریزی بینی شود.

دستکاری بینی

علل خونریزی بینی در خواب

هوای خشک عامل اصلی خونریزی بینی در شب است. وقتی رطوبت کافی نباشد، سوراخ های بینی خشک می شود و نوزاد خونریزی می کند. علاوه بر این، اغلب کودکان هنگام خواب بینی خود را می خراشند یا آسیب می بینند که می تواند باعث خونریزی بینی نیز شود.

  آمریکا برای به رسمیت شناختن طالبان مذاکره می کند -

داخل بینی با مخاط پوشیده شده و دارای تعداد زیادی رگ خونی است. آسیب جزئی به این بافت می تواند باعث خونریزی از این شریان ها شود. این نوع خونریزی که خونریزی قدامی بینی نامیده می شود، اغلب جدی نیست و بسیار شایع است. در صورت خونریزی مکرر در شب، والدین باید کودک خود را نزد پزشک ببرند.

چه زمانی باید خونریزی بینی نوزاد را بررسی یا معاینه کرد؟

اگر خون دماغ خفیف باشد و خونریزی بینی با علائمی مانند کبودی پوست و خونریزی لثه همراه نباشد، بررسی لازم نیست و فقط می توان آزمایشات معمولی برای اندازه گیری سطح کلسیم یا پلاکت انجام داد، اما اگر خونریزی شدید و شدید باشد. مکرر، باید بررسی شود و باید برای بحث در مورد مشکلات انعقادی، هموفیلی، فشار خون، برخی سرطان‌ها مانند لوسمی دوران کودکی یا تومورهای بینی یا ضایعات عروقی بینی، کمبود کلسیم، بیماری‌های کبدی، نیاز به مطالعه با پزشک متخصص مشورت کنید. داروهایی که بر انعقاد خون تأثیر می گذارند مانند آسپرین، وارفارین و ایبوپروفن و خشکی غشاهای مخاطی.

خون دماغ در تابستان شایع است یا زمستان؟

اگر علت خونریزی بینی خشکی غشاهای مخاطی باشد، هم در تابستان و هم در زمستان خونریزی می تواند اتفاق بیفتد، اما خونریزی بینی در نوزادان در فصل زمستان به دلیل خشکی مخاط ها بیشتر است، زیرا علاوه بر سرما، آلودگی هوا نیز در زمستان بیشتر است. بنابراین در هوای سرد خانه از بخور، تصفیه کننده هوا و قطره بینی استفاده کنید. تغییر ناگهانی دما، یعنی. خروج از خانه در روزهای گرم تابستان یا هوای سرد بیرون در زمستان می تواند باعث خونریزی بینی شود.

  روابط ایران با روسیه آنطور که شما فکر می کنید نیست!

چگونه می توان خونریزی بینی کودک را در خانه رفع کرد؟

اگر خونریزی بینی شدید نباشد و ناراحتی زیادی برای کودک ایجاد نکند، می توان آن را در خانه درمان کرد. در اینجا چند پیشنهاد در مورد نحوه نگاه کردن یا گرفتن وقت برای خونریزی بینی وجود دارد:

آرام باشید و نترسید.

به کودک بگویید که همه چیز خوب است و شما آنجا هستید تا خونریزی را متوقف کنید.

مطمئن شوید که کودک نترسیده است، درست نفس می کشد و نفس نمی کشد.

از او بخواهید بنشیند و پشتش را صاف، کمی به جلو، آرام و بدون انقباض نگه دارد. هرگز کودک را به عقب تکیه ندهید و اجازه ندهید که دراز بکشد، زیرا باعث تجمع خون در گلوی او می شود.

یک حوله زیر بینی او نگه دارید تا از خونریزی جلوگیری شود.

با استفاده از انگشت شست و سبابه به آرامی به بینی نرم کودک فشار بیاورید.

این کار را حدود پنج تا ده دقیقه یا تا زمانی که خونریزی متوقف شود انجام دهید.

به او کمک کنید از طریق دهان نفس بکشد.

در صورت ادامه خونریزی، کودک را به نزدیکترین مرکز درمانی ببرید. در چنین مواقعی مطمئن شوید که همچنان به قسمت نرم بینی فشار کم وارد می کنید.

وقتی پزشک کودک را معاینه کرد و خونریزی نداشت، مطمئن شوید که بینی خود را مالش نمی دهد. این باید چند روز مراقبت شود تا رگ های خونی بینی به طور کامل بهبود یابد.

پس از قطع خونریزی دست های خود را با آب و صابون بشویید.

خونریزی بینی

آیا سوزاندن رگ های بینی در کودکان را توصیه می کنید؟

در کودکان برای بند آوردن خون دماغ نیازی به سوزاندن رگ ها نیست بلکه کافی است مخاط را با ویتامین A چرب کرده و از قطره و بخور استفاده کنند.

  خبر خوش برای مجیدی

جلوگیری

اگر در منطقه ای با آب و هوای خشک و آفتابی زندگی می کنید و از خونریزی های مکرر بینی رنج می برید، به توصیه پزشک روزانه یک قطره محلول نمکی را در بینی فرزندتان بچکانید.

داشتن دستگاه بخور و نگهداری آن در خانه به جلوگیری از خشک شدن مخاط بینی نوزاد در اثر رطوبت که منجر به خونریزی می شود، کمک می کند.

فرزندتان را تشویق کنید که انگشتش را در بینی اش فرو نبرد و خونریزی بینی را با خونریزی تحریک نکند.

اگر شب هنگام خواب بینی خود را تحریک می کنید، شب ها لباس های آستین بلند یا دستکش های نخی بپوشید.

چه زمانی باید کودک را برای خونریزی بینی نزد پزشک برد؟

اگر مراحل بالا را امتحان کردید و بعد از 10 دقیقه خونریزی قطع نشد و کودک دچار سرگیجه و رنگ پریدگی شد، سریعا به پزشک مراجعه کنید. اگر فکر می کنید جسم خارجی در بینی فرزندتان گیر کرده است یا خونریزی بینی مجدداً تکرار می شود، با پزشک مشورت کنید. اگر فرزند شما علاوه بر خون دماغ، علائم زیر را نیز نشان داد. فورا او را نزد پزشک ببرید.

اگر دمای کودک بالای 100 درجه سانتیگراد باشد.

اگر خونریزی بینی مکرر رخ دهد.

اگر کودک از هر دو سوراخ بینی خونریزی کند.

اگر کودک در تنفس مشکل دارد.

اگر کودک زیاد گریه می کند.

اگر کودک بیش از ده دقیقه خونریزی کند.

به عنوان یک پدر و مادر، ترس از دیدن خون در بینی طبیعی است، اما به یاد داشته باشید که برای مراقبت از کودک خود ابتدا باید آرام و متمرکز باشید. او را آرام کنید و مراحل مراقبتی ذکر شده را دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید