چرا چاقی در جهان خارج از کنترل است؟

به گفته Vifrom، چاقی یک اپیدمی بزرگ است که پیامدهای عمیقی برای سلامت جهانی دارد. علاوه بر کمک به بار بیماری قلبی متابولیک، یک عامل خطر اصلی برای مرگ و میر ناشی از کووید است.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 2011 برای بحث در مورد بار جهانی بیماری های غیرواگیر تشکیل شد و چاقی را به عنوان یکی از مهم ترین عوامل خطر بیماری های غیرواگیر معرفی کرد. در نتیجه، کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی (WHO) مجبور شدند مجموعه ای از اهداف و استراتژی ها را با هدف محدود کردن گسترش اپیدمی چاقی جهانی ایجاد کنند.

جان وایلدینگ، رئیس فدراسیون جهانی چاقی، اخیراً اعلام کرد که جامعه جهانی برای دستیابی به اهداف چاقی سازمان جهانی بهداشت “به طرز فاجعه باری از مسیر خارج شده است”. در واقع، فدراسیون جهانی چاقی پیش بینی می کند که تا پایان این دهه، یک میلیارد نفر با چاقی زندگی خواهند کرد. پیامدهای منفی سلامت مرتبط با چاقی جدی است و بار مالی قابل توجهی را بر سیستم های بهداشتی در سراسر جهان تحمیل می کند.

انتظار می رود هزینه های اقتصادی جهانی اضافه وزن و چاقی از کمتر از 2 تریلیون دلار در سال 2020 به 18 تریلیون دلار تا سال 2060 افزایش یابد. افراد چاق بیشتر در معرض خطر پیشرفت بیشتر تعدادی از بیماری های متابولیک قلبی، از چاقی تا دیابت و بیماری های کبدی، قلبی هستند. حملات، بیماری کلیوی و مرگ زودرس.

ما مدت‌هاست که چاقی را فقدان اراده می‌دانستیم، اما اخیراً تأثیر متقابل پیچیده عوامل ژنتیکی، هورمونی، بیولوژیکی و محیطی را برای عدم تعادل فیزیولوژیکی که باعث چاقی می‌شود، پذیرفته‌ایم. در حال حاضر عدم تحرک بدنی و مصرف زیاد و انتخاب نامناسب غذایی از دلایل اصلی شیوع این بیماری محسوب می شود.

  چرا خفاش ها بیمار نمی شوند؟

اگر چاقی را به عنوان یک عامل مهم بیماری قلبی متابولیک بشناسیم، متوجه می شویم که نمی توانیم چاقی را به عنوان یک بیماری مزمن درمان کنیم. با این حال، درمان چاقی به عنوان یک بیماری مزمن نیاز به استاندارد جدیدی از مراقبت برای رسیدگی به مقیاس بی سابقه این مشکل دارد. درمان چاقی را نباید تنها با دارو در نظر گرفت و سایر مداخلات در این زمینه را باید موفقیت آمیز دانست.

وضعیت اجتماعی و اقتصادی، نژاد، جغرافیا و تحصیلات نه تنها عوامل مهمی در ایجاد چاقی و بیماری های مرتبط با چاقی هستند، بلکه این عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت عوامل شناخته شده ای هستند که دسترسی به درمان موثر را محدود می کنند.

سیستم‌های بهداشتی اساساً برای خدمت به افراد چاق مجهز نیستند، زیرا بررسی خدمات بالینی چاقی در 68 کشور در همه گروه‌های درآمدی نشان داد که اکثر کشورها فاقد خدمات چاقی کافی هستند.

استفاده از فناوری برای کمک به درمان چاقی حیاتی است. فناوری نقش مهمی در گسترش دسترسی به مراقبت ایفا می‌کند و به ما امکان می‌دهد اثربخشی نسبی داروی چاقی و مداخلات سبک زندگی را در دنیای واقعی اندازه‌گیری کنیم.

ما در این مقطع حساس فرصتی برای کنترل هزینه های مارپیچ چاقی و کاهش شیوع آن در زمان ما و نسل های آینده داریم.

با گسترش دسترسی به مراقبت مؤثر از طریق استفاده از خدمات بهداشتی از راه دور، داروهای جدید و مداخله جامع سبک زندگی، می‌توانیم دیدگاه جهان را نسبت به وزن تغییر دهیم و نتایج اقتصادی و بهداشتی بهتری را در سطح جهانی ارائه کنیم.

  حجم آب سدهای کشور یک درصد کاهش یافته است

دیدگاهتان را بنویسید