چرا نفت در بازار سقوط کرد؟ / تولیدکنندگان منتظر نقطه صفر هستند

548586 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، یکی از قوی ترین سناریوها برای بازار نفت حذف 4200 گوجه فرنگی است. شنیده ها حاکی از آن است که دولت قصد دارد با حذف یارانه ارزی خود، قیمت نفت را اصلاح کند تا تنها یک شوک قیمتی وارد بازار شود. بنابراین تعدیل قیمت نفت نیز می تواند به آزادسازی قیمت منجر شود.

بیشتر بخوانید:

دولت قصد دارد برای جلوگیری از فشار قیمت ها بر مردم، یارانه نقدی نفت را به دهک های منتخب مصرف کننده پرداخت کند.

اما در سناریوی دوم فرض بر این است که ارز 4200 تنی نفت برقرار شود و دولت برای جبران افزایش هزینه های تولید از جمله افزایش دستمزدها و هزینه های بسته بندی، 2300 تن به تولیدکنندگان بپردازد که در این صورت قیمت نفت کاهش می یابد. برای کاربر ثابت شده است. در سناریوی دوم اما هنوز سازوکاری مشخص نشده و شرایط پرداخت مابه التفاوت ها اعلام نشده است.

چرا نفت در بازار سقوط کرد؟

اما موضوع کمبود نفت در بازار به داستان دیگری مربوط می شود. صحبت از کاهش واردات نفت خام شده است که برخی آن را یک ترفند دولت می دانند. نفت خام و مواد خام کارخانه های دولتی توسط شرکت بازرگانی دولتی، دولت تامین می شود. یعنی بخش خصوصی تقریباً از واردات نفت مستثنی شده است.

سال گذشته، صنعت روغن نباتی 2 میلیون و 230 هزار تن تولید کرد که رکورد 80 ساله تولید روغن را شکست. این در حالی است که در چند ماه پایانی سال با کمبود کره در بازار مواجه شد که دبیر انجمن شیرینی و شکلات، دبیر انجمن کنسروسازی و سایر فعالان صنایع غذایی در مصاحبه های خود از کمبود کره گلایه داشتند. این کاستی ها به چند دلیل اصلی برمی گردد. اول اینکه واردات مواد اولیه توسط دولت کاهش یافت.

دوم اینکه به گفته فعالان نفتی، دولت تمایلی به اصلاح قیمت نفت به ریال نداشت. اردیبهشت 1400 آخرین باری بود که صنعت نفت تعدیل قیمت دریافت کرد. در آن زمان میانگین قیمت جهانی نفت حدود 1100 دلار در هر تن بود. در سال گذشته قیمت جهانی دانه های روغنی و روغن خام در نتیجه جنگ روسیه و اوکراین به بیش از 2000 دلار در هر تن افزایش یافت.

بنابراین با وجود اینکه قیمت نفت خام در جهان دو برابر شده است، اما قیمت ریالی نفت در ایران بهبودی نداشته است. در این شرایط عملاً هیچ تولیدکننده بخش خصوصی علاقه ای به واردات نفت خام نداشت. از سوی دیگر دولت واردات مواد اولیه را کاهش داده و این امر باعث کاهش شدید موجودی نفت خام در کارخانه ها شده است.

  - مراسم افتتاحیه رویداد «عصر امید» با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی

دولت بازار نفت همسایگان را تنظیم می کند

یکی از فعالان صنعت نفت گفت: دولت به بهانه حمایت از مصرف کنندگان در تحویل یکی از مهمترین مواد در بحث تنظیم بازار با مشکل مواجه شد.

عدم اصلاح قیمت نفت در سال گذشته منجر به افزایش شدید قاچاق نفت شد. به نظر می رسد سال گذشته ارقام چند صد هزار تنی نفت قاچاق بوده است. این عدد با جمع اعداد تولید و مصرف به دست می آید. پیش از توزیع 4200 تن در کشور، سالانه 1.4 میلیون تن نفت مصرف می شد. پس از یارانه نفت، تقاضا به حدی افزایش یافت که سال گذشته کارخانه ها مجبور به تولید 2 میلیون و 230 هزار تن روغن شدند. بنابراین به نظر نمی رسد این تقاضای غیر ضروری مصرف واقعی باشد و بیشتر آن قاچاق است.

وی گفت: در حال حاضر دولت از دو جا به نفت یارانه می دهد. رتبه اول توزیع 4200 تومان و مابه التفاوت تا 28000 تومان است. رتبه دوم عدم تعدیل ریال با قیمت روغن های توزیع شده در بازار است. از این رو دولت شرایطی را برای پرداخت یارانه مضاعف فراهم کرده است که سود اصلی آن نیز قاچاقچیان هستند. در واقع دولت بازارهای کشورهای همسایه را تنظیم می کند.

ذخایر نفت کاهش یافته است

این فعال نفتی بیان کرد: اگرچه دولت نفت خام مورد نیاز کارخانه ها را با ارز 4200 تنی تامین می کند، اما روند تخصیص سهمیه به کندی پیش می رود و هنوز سهمیه اسفند ماه تخصیص نیافته است. در نتیجه ذخایر کارخانه به حداقل می رسد.

موضوعی که برخی معتقدند این است که کاهش موجودی کارخانه ها در واقع یک ترفند دولت برای اجتناب از اجاره بهای کارخانه ها پس از تعدیل قیمت است. این بدان معناست که هیچ سهمی وجود ندارد که با نرخ بهره جدید در بازار عرضه شود. در نتیجه این صنعت دچار مشکل شده و بازار دچار تنش می شود.

  امکان پرداخت وام شهریه به دانشجویان انتقال یافته به خارج از کشور وجود دارد

از سوی دیگر تقاضای تقلبی که عمدتاً قاچاق است نیز به شدت افزایش یافته و با وجود رکورد تولید، نفت به کسری بازار تبدیل شده است.

او معتقد است وقتی دستمزدها با رشد هر سال تعیین می شود و هزینه بسته بندی و سایر هزینه ها افزایش می یابد. تعدیل قیمت محصول نهایی ضروری است. اما قیمت نفت تاکنون بهبود نیافته است. قبل از عید به فعالان صنعت گفته شد که قیمت ها از اول سال تعدیل می شود، بعد از عید گفتند تا آخر ماه مبارک رمضان و بعد از ماه رمضان صبور باشید، 2300 تن می دهیم. البته هنوز مکانیسم توزیع آن مشخص نشده است.

به گفته وی، اخیراً صحبت از افزایش شدید قیمت این طرح شده است. بحث بر این است که به جای یک بار تعدیل قیمت ریال برای افزایش هزینه های تولید و شوک حذف ارز 4200 حجمی در بازار وجود دارد. در مرحله افزایش قیمت بازار تنها وارد یک شوک قیمتی می شود.

این فعال نفتی خاطرنشان کرد: برنامه اصلاح قیمت نفت در روزهای آینده است. شنیده ها حاکی از آن است که رئیس جمهور برنامه ای را برای حذف ارز 4200 دلاری اعلام می کند. بر اساس این طرح مابه التفاوت قیمت آزاد روغن خانگی به مصرف کنندگان یارانه نقدی پرداخت می کنند. البته این یارانه باید به دهک های مورد نظر تعلق گیرد.

نحوه شناسایی این دهک ها و راستی آزمایی یارانه از ابهامات این طرح خواهد بود.

وی با بیان اینکه فعالان صنعت نفت منتظر نقطه صفر هستند، تصریح کرد: نقطه صفر زمانی است که دولت از حذف 4200 جلد نفت خبر می دهد و یارانه این کالا بین تعدادی از مصرف کنندگان جامعه هدف توزیع می شود. بنابراین به نظر می رسد صنعت امروز در حداقل تولید و عرضه به صفر است.

12 روز دیگر کمبود نفت در بازار برطرف می شود

یکی از کارمندان فروشگاه های زنجیره ای با اشاره به اینکه هم اکنون تولید در حال انجام است، گفت: یکی از خلاءهای تولید کارخانه های روغن کشی ایجاد شده است که احتمالا طی 10 تا 12 روز آینده برطرف خواهد شد. وی افزود: هنوز خبر موثقی از سیاست حذف یا حفظ ارز 4200 تومانی در دست نیست. در این زمینه جلساتی با دولت داریم تا تصمیم نهایی را بگیریم.

  دنیا تحت سلطه عسل است

وی در خصوص وضعیت ذخایر کارخانه گفت: در حال حاضر نفت لازم به بنادر رسیده و در حال پاکسازی است. آنچه امروز مورد چالش است این است که چگونه تولیدکنندگان و دولت ها در مورد چگونگی تعیین قیمت بحث می کنند.

این فعال فروشگاهی تاکید کرد: هزینه های تولید افزایش یافته و برای جبران این امر تولیدکنندگان خواهان افزایش قیمت هستند. همچنین دولت موضوع تقسیم مابه التفاوت را به عنوان یکی از راهکارها مطرح کرد.

وی گفت: در حال حاضر توزیع نفت در فروشگاه های زنجیره ای در حال انجام است و در هفته جاری توزیع نفت با شدت بیشتری انجام می شود.

این فعال بازار همچنین گفت: نگرانی مردم از کمبود نفت باعث انباشت داخلی شده که به کاذب باعث افزایش تقاضا شده است. اگر تقاضا به حالت عادی برگردد مشکلی برای عرضه نفت وجود نخواهد داشت.

تاکتیک های قاچاق نفت تغییر کرده است

محمد محبی دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سیستان و بلوچستان گفت: از ابتدای سال تاکنون 1500 تن نفت قاچاق کشف و ضبط شده است. در این راستا از ظرفیت تبصره 4 ماده 18 استفاده کردیم که تاکید می کند محموله ها حتی اگر در داخل تولید شده باشند با سیستم تحویل تعیین شده توسط توزیع توزیع نمی شوند. قاچاق محسوب می شود. وزارت جهاد کشاورزی اطلاعات مربوط به تولید و توزیع محققان را ارائه می دهد و بدین ترتیب تمامی منابع این اطلاعات را افشا می کند. بنابراین محموله هایی که خارج از سامانه توزیع شناسایی می شوند توقیف و محموله های آنها ضبط می شود.

وی تاکید کرد: تمامی کالاهای توقیفی تحویلی به ملک پس از انجام آزمایشات به چرخه توزیع استان بازگردانده می شود تا از محدودیت عرضه جلوگیری شود.

محبی تاکید کرد: قاچاق نفت تا حد زیادی متوقف شده و دیگر به صورت بارنامه نیست. اما تاکتیک های قاچاقچیان در حال تغییر است و محموله های نفتی با کامیون یا اتوبوس به صورت قاچاق وارد می شود. اگرچه با این روش جدید هزینه و ریسک شبکه قاچاق افزایش یافته است، اما اگر استان های مرکزی نسبت به بابر حساسیت بیشتری داشته باشند، این زنجیره نیز رصد می شود.

منبع: خبر آنلاین

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید