چرا مهاجرت پزشکان را جدی نمی گیرید؟

کادر پزشکی، پرستاران و کلیه رشته های پزشکی و پیراپزشکی که نقش های متفاوتی در نظام سلامت کشور ایفا می کنند باید مورد حمایت قرار گیرند تا به کمیت و کیفیت خدمات سلامت محور خدشه وارد نشود. بنابراین باید به مسائل و مشکلات نظام سلامت توجه بیشتری شود تا از آسیب آن به سلامت جامعه جلوگیری شود.

ترک پزشکان، پرستاران و دیگران از کشور به امید زندگی بهتر در آن سوی آب در حالی که این نیروها با پول این مملکت تربیت می شوند و منافع این سرمایه گذاری ها باید مردم خودمان باشند.

سال هاست که مشکل نبود یا کمبود پزشکان متخصص و فوق تخصص در مناطق فقیرنشین و فقیرنشین کشور چالش اصلی نظام سلامت بوده است. اما شرایط حضور و اقامت نیروهای متخصص در چنین مناطقی از کشور به گونه ای نبود که تمایل و تمایل جامعه پزشکی برای گذراندن چندین سال خدمت دور از پایتخت و مراکز پایتخت را تضمین کند.

بارها و بارها موضوع بی ثباتی جامعه پزشکی در کانون بحث ها و بحث های ذینفعان نظام سلامت قرار گرفته است، اما نتیجه خوبی نداشته و در نتیجه همچنان شاهد سفرهای درمانی محروم به مراکز کلان شهرها هستیم.

چرا پزشکان مهاجرت می کنند؟

بابک شکرچی، معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی با اشاره به عوامل متعددی در مهاجرت پزشکان گفت: تعرفه های غیرواقعی، فشار در محل کار در زمان سکونت، تبعیض در دستمزد، نبود مراکز اجتماعی و درمانی در مناطق دوردست. برای هزینه …، یکی از عوامل مهاجرت پزشکان است.

وی افزود: اکثر پزشکان عمومی که نمی توانند ادامه تحصیل و تخصص خود را ادامه دهند تصمیم به مهاجرت می گیرند و با توجه به اینکه شرایط اقتصادی برای پزشکان عمومی در کشور مهیا نیست و نظام سلامت این گروه از پزشکان را در قالب پزشک خانواده ارائه می کند و هدف گذاری می شود. عدم استفاده، نرخ مهاجرت در این گروه بیشتر از سایر گروه های پزشکی است.

  تفاوت آمیکرون با سایر جهش های کرونری چیست؟

وی ادامه داد: کانادا، انگلیس، آلمان، استرالیا و نیوزلند، دانمارک، سوئد و نروژ در کنار کشورهای حاشیه خلیج فارس پرطرفدارترین کشورها برای مهاجرت پزشکان هستند.

معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه پزشکان نیز متوجه معیشت مردم هستند و تمایلی به افزایش پرداخت از جیب مردم ندارند، گفت: نظر مسئولان در مورد قاچاق آرد چگونه است؟ و خروج از کشور پزشکانی که سرمایه اجتماعی این کشور هستند و هزینه های زیادی را صرف آموزش خود کرده اند، انجام ندهید.

وی در پاسخ به این سوال که آیا هزینه یک پزشک کمتر از آرد است، افزود: چرا نگران مهاجرت پزشکان نباشیم.

هانتر، معیار سنجش وضعیت اقتصادی و مالی مردم پزشکان را تنها حدود 5 درصد از جامعه پزشکی قابل قبول دانست و گفت: از مهاجرت نخبگان به ویژه پزشکان به گونه ای که شاهد خروج سرمایه اجتماعی از جامعه نباشیم. کشور.

مهاجرت ماماها

جامعه زنان و زایمان نقش کلیدی در نظام سلامت کشور دارد، بنابراین ماماها در زمینه مراقبت از مادر و کودک فعالیت می کنند. اما با توجه به اینکه جایگاه آنها در نظام سلامت آنطور که باید مشخص نیست، به فکر مهاجرت هم هستند.

شهلا خسروی مشاور وزیر بهداشت در امور زنان و زایمان گفت: در همه جای دنیا، زنان و زایمان یکی از مشاغلی است که برای نظام سلامت بسیار مهم است و تقاضای زیادی دارد. متأسفانه در کشور ما به این موضوع توجهی نمی شود و از ماماها حمایت نمی شود و همین امر باعث شد تا تعداد زیادی از فارغ التحصیلان رشته مامایی که در کشور تحصیل کرده اند و با پرداخت هزینه های نظام سلامت ما مهاجرت کرده و در کشورهای دیگر به خدمت ادامه دهند.

  کاهش ساعات تدریس معلمان فناوری

وی افزود: در بیمارستان های دولتی با کمبود جدی ماما مواجه هستیم و این امر باعث شده تا ماماها نتوانند توانایی های خود را به طور کامل و کافی بیان کنند.

درخواست پذیرش پرستار ایرانی در آن سوی مرز

جامعه پزشکی کشور نیز یکی از نیروهای تاثیرگذار در نظام سلامت کشور است که همیشه از وضعیت خود راضی نیست و معتقد است نباید آنطور که باید به آن نگاه کرد. در طول همه گیری کرون، ده ها هزار پرستار در بیمارستان ها بیمار شدند و برخی به دلیل شدت بیماری نتوانستند در رختخواب کار کنند.

در عین حال سال هاست که بحث کمبود پرستار در بیمارستان های کشور مطرح شده است. با این حال همچنان با چالش کمبود پرستار مواجه هستیم. هر ساله تعدادی پرستار مجرب به درخواست برخی از کشورهای همسایه و همچنین کشورهای اروپایی و آمریکایی به این کشورها مهاجرت می کنند.

تبعیض در پرداخت ها در نظام سلامت، اجرا نشدن قانون تعرفه های پرستاری، کمبود پرستار در تخت های بیمارستانی، شیفت های اجباری، عدم توجه به نیازهای اجتماعی و… از جمله دلایل کاهش انگیزه پرستاران است. به خدمت و در مقابل، پرداخت های انجام شده توسط کشورهای میزبان. ایرانی ها پیشنهاد می دهند دست به دست هم بدهند تا شاهد مهاجرت پرستاران از کشور باشند.

رشد تقاضا برای نیروی کار در سیستم بهداشت جهانی

پس از بحران تاج، یکی از چالش های نظام سلامت جهانی بیش از هر زمان دیگری نمایان شده است و آن کمبود نیروی کار متخصص بوده است.

سازمان جهانی بهداشت پیش‌بینی می‌کند که نیاز به کارکنان بهداشتی در دهه‌های آینده در سراسر جهان به دلایل مختلفی از جمله رشد جمعیت، افزایش سن، تغییر ماهیت بیماری‌های عفونی و فناوری‌های جدید به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت. این افزایش تقاضا با توجه به کمبود نیروی انسانی به ویژه در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​و علیرغم تلاش ها و مداخلات عمده سازمان های بین المللی برای دستیابی به اهداف مرتبط با سلامت در توسعه پایدار اهمیت بیشتری دارد.

  ممنوعیت ایجاد شرایط برای ثبت نام در مدارس دولتی عادی

تخمین زده می شود که تا سال 2030، شیوع بیماری های غیر واگیر و افزایش جمعیت سالمندان، تقاضای 40 میلیون نفر دیگر را در سراسر جهان به کار خواهد گرفت.

بررسی جهانی بیماری تخمین می زند که تنها نیمی از همه کشورها نیروی کار برای ارائه خدمات بهداشتی با کیفیت مورد نیاز برای دستیابی به پوشش بهداشتی جهانی دارند. این مطالعات همچنین نشان می دهد که نیروی کار جهانی به طور نابرابر در مناطق مرتبط با سلامت توزیع شده است.

در نتیجه، کمبود نیروی کار در بخش بهداشت و توزیع نامتعادل کادر پزشکی در اکثر کشورهای جهان وجود دارد. به همین دلیل و با توجه به برنامه های مهاجرتی کشورها برای تامین کادر پزشکی مورد نیاز خود، طبیعی به نظر می رسد که تحرک و جابجایی نیروی کار در این بخش بیشتر از سایر حوزه ها باشد.

دیدگاهتان را بنویسید