چرا مریخ با رودخانه های قرمز خشک شد؟

ادوین کایت، دانشمند ژئوفیزیک در دانشگاه شیکاگو گفت: ما مطمئن نبودیم که چه چیزی باعث تغییرات شدید آب و هوا در مریخ شده است. ما واقعاً می‌خواهیم بفهمیم که چرا این اتفاق می‌افتد، به خصوص که این تنها سیاره‌ای است که مطمئناً می‌دانیم از قابل سکونت به غیرقابل سکونت تبدیل شده است. مطالعه این گروه اولین مطالعه علمی جدید است که با حفاری در امتداد رودخانه های باستانی مریخ، اسرار تغییرات آب و هوایی را در این سیاره کشف می کند.

پیش از این، بسیاری از دانشمندان معتقد بودند که جو سیاره سرخ به دلیل از دست دادن دی اکسید کربن گرما را در خود حفظ می کند و این افزایش گرما در جو باعث خشک شدن آب های مریخ می شود. اما نتایج تحقیقات جدید منتشر شده در شماره 25 می 2022 مجله Science Advances نشان می دهد که این تغییر به دلیل از بین رفتن ماده مهم دیگری است که سیاره را برای آب جاری ایمن نگه می دارد.

از آنجایی که مریخ هیچ صفحه تکتونیکی برای جابجایی و دفن سنگ ها ندارد، اثرات رودخانه باستانی آن هنوز روی سطح وجود دارد. این به کایت و همکارانش، بوون فن از دانشگاه شیکاگو، و همچنین دانشمندانی از مؤسسه اسمیتسونیان، مؤسسه علوم سیاره‌ای، آزمایشگاه رانش جت مؤسسه فناوری کالیفرنیا و تحقیقات Aeolis اجازه داد تا نقشه‌ها را بر اساس هزاران تصویر تجزیه و تحلیل کنند. . گرفته شده. بر این اساس، تیم نموداری از چگونگی تغییر ارتفاع و عرض جغرافیایی فعالیت رودخانه در طول میلیاردها سال ترسیم کرد.

سپس این تیم داده ها را با شبیه سازی شرایط آب و هوایی مختلف ترکیب کرد تا ببیند کدامیک با وضعیت فعلی مریخ مطابقت دارد. دانشمندان با شگفتی متوجه شدند که در شبیه سازی های مختلف خود، میزان دی اکسید کربن موجود در جو تأثیر کمی بر شرایط جوی سیاره سرخ دارد. یعنی به نظر نمی رسد که این تغییر ناشی از دی اکسید کربن باشد. این موضوع بسیاری از تصورات قبلی را در مورد علت خشک شدن سیاره تغییر داده است. قبلا مقصر اصلی دی اکسید کربن بود، اما اکنون هیچ مقصر شناخته شده ای وجود ندارد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

این تیم اکنون امید خود را به یافته‌های استقامت ناسا بسته است تا سرنخ‌هایی درباره دلیل خشک شدن مریخ ارائه دهد. بادبادک و همکارش ساشا وارن نیز بخشی از تیم علمی هستند که مریخ نورد کنجکاوی ناسا را ​​برای یافتن سرنخ هایی در مورد علت خشک شدن مریخ هدایت می کنند. معمای پژمرده شدن مریخ به آن سادگی که قبلا تصور می شد به نظر نمی رسد.

دیدگاهتان را بنویسید