چرا محصولات علمی ایرانی مشتری خارجی ندارد؟ / حمایت دولت به دلیل کیفیت پایین محصول با شکست مواجه می شود

529923 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، ارز محصول صادراتی برای کشورهاست، حالا اگر کشوری بتواند بازار یک محصول را کنترل کند سود حاصل از صادرات صد برابر می شود. راز این است که اولین کسی باشید که بازار را فتح می کنید. هنگامی که یک محصول برای اولین بار در جهان تولید می شود، کشور سازنده تنها صادر کننده آن محصول خواهد بود. حتی اگر سایر کشورها به تدریج به فناوری تولید این محصول دست یابند، اولین تولیدکننده ممکن است با ارتقای محصولات خود بازاری داشته باشد.

ایسکانیوز در نظر دارد طی گزارشی به مشکلات کشور در زمینه صادرات محصولات دانش بنیان بپردازد. در این راستا در گزارش قبلی کدام پارک علم و فناوری بیشترین صادرات فناوری را دارد؟ ارائه آمار صادرات محصولات دانش بنیان.

در گزارش بعدی با مدیر داخلی مرکز تحقیقات فرآوری کاشی درباره تجربه وی در صادرات محصولات دانش بنیان ایرانی گفت وگو کرده ایم.

حمایت دولتی به دلیل کیفیت پایین محصول بی اثر است

علیرضا قاسمی در گفت وگو با خبرنگار ایسکانیوز با بیان اینکه اگر محصولات شرکت های دانش بنیان ظرفیت صادرات داشته باشد، امکان صادرات وجود دارد و نیازی به امکانات دولتی نیست، گفت: به عنوان مثال در شرایط تحریم نرم افزاری طراحی کردیم. که هیچ مدل خارجی وجود ندارد. این محصول از چین مشتری داشت و در شرایط تحریم حاضر بود به هر شکلی به ایران پول انتقال دهد. جالب اینجاست که چین که برای ایران تمبر و مهره تولید می کند، در شرایط تحریم با خرید نرم افزار از ایران موافقت کرده است.

  رمالی ها روانشناس هستند/ گسترش فقر و بیکاری در جامعه گرایش به خرافات را افزایش می دهد -

رئیس داخلی مرکز تحقیقات مواد کاشی با اشاره به اینکه محصولات ایرانی به دلیل نداشتن کیفیت لازم مشتری خارجی ندارد، افزود: در این مواقع دست دولت کوتاه است و حمایت دولت بی فایده خواهد بود. ” صادرات یعنی محصولی که حرفی برای گفتن داشته باشد

وی درباره موانع و مشکلات صادرات محصولات دانش بنیان گفت: محصولاتی داشتیم که تقریباً برابر با محصولات خارجی بود. اما به خاطر تحریم ها مشتری را از دست دادیم. در این مورد تصمیم بر این بود که در کشور دیگری مانند ترکیه یا عمان شرکتی ثبت کنیم تا بتوانیم محصول خود را از طریق آن بفروشیم. در چنین مواقعی دولت می تواند کمک کند و کار را پیش ببرد. مثلاً برای خودروها پلاک بین المللی صادر می کنند که به آنها اجازه می دهد راحت تردد کنند. اگر امکان صادرات کالایی وجود داشته باشد که کشوری خارج از ایران برای آن فاکتور صادر می کند، صادرات آن آسان تر است.

اگر محصول از کیفیت خوبی برخوردار باشد، مشتری تمام جریمه ها را دور می زند

قاسمی با بیان اینکه اگر محصول مرغوب باشد، مشتری تمام تحریم ها را دور می زند، گفت: مواردی را می دانم که شرکت خارجی از خرید از ایران امتناع کند، شخص حقیقی از جیبش پول پرداخت کرده است. فروش این محصولات در ایالات متحده و کانادا رخ داده است.

مدیر داخلی مرکز تحقیقات فرآوری کاشی گفت: بخش عمده ای از محصولات دانش بنیان را محصولات مشابه خارجی تشکیل می دهند. اما ایرانیزه شده اند و فقط برای بازار ایران مناسب هستند. مثلا در حوزه پزشکی گفته می شود ایران موفق به ساخت دستگاهی شده که 5 کشور دارد. مطمئناً بازار محصول برای این 5 کشور است،

  فیلمی از رصد تصویری زن پورشه که توسط مردی به آتش کشیده می شود!

وی گفت: محصولات محدودی هستند که نمونه خارجی ندارند. زمانی که محصولات نمونه خارجی نداشته باشند، به راحتی می توانند بازار خود را پیدا کنند و نیازی به حمایت دولت ندارند.»

به گزارش ایسکانیوز، پارک های علم و فناوری ایران در مجموع 261 میلیون و 472 هزار و 193 دلار فناوری، محصولات و خدمات صادر کرده اند که در این میان پارک علم و فناوری کرمان بیشترین درآمد حاصل از صادرات بهاره را به خود اختصاص داده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید