چرا دلار افزایش یافت؟/ تاثیر تورم بر افزایش قیمت ارز

543766 خبر ناگهانی

مهرداد حاجی زاده فلاح کارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایسکانیوز، گفت: اقتصاد ایران با مشکل نقدینگی عظیمی مواجه است که بر اساس آمارهای رسمی در پایان اسفندماه 1265 هزار میلیارد تومان نسبت به پایان اسفند ماه افزایش داشته است. در سال 2019 به 4750 میلیارد تومان یعنی روزانه 3.465 میلیارد تومان رسید که به طور متوسط ​​به نقدینگی کشور اضافه شد.

وی افزود: در همین بازه زمانی پایه پولی با 145.7 هزار میلیارد تومان افزایش به 603.97 هزار میلیارد تومان رسید که به معنای افزایش 397 میلیارد تومانی میانگین روزانه ورودی پول پرقدرت به چرخه پولی کشور است.

بیشتر بخوانید:

حاجی زاده با بیان اینکه بانک مرکزی به عنوان خزانه دولت ایفای نقش کرد، اظهار داشت: در عین حال ورود پول پرقدرت به چرخه پولی ساختار قیمت های نسبی را به هم می زند و باعث می شود اقتصاد شدید پولی و مالی را تجربه کند. مشکلات، اختلالی که در آن بهترین راه برای تضعیف هر چه بیشتر اقتصاد است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به تاثیر مذاکرات ایران و آمریکا بر اقتصاد تصریح کرد: پس از رد پروژه ارائه شده از سوی ایران توسط آمریکا، احتمال احیای برجام به شدت کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه بازخورد گرانی ارزهای خارجی بر قیمت های داخلی موجب تورم می شود، گفت: کشور ما واردات محور است و تمامی کالاهای وارداتی اعم از نهاده های تولید و کالاهای مصرفی در معرض تورم وارداتی قرار دارند و بر سطح عمومی قیمت ها تاثیر می گذارند. اثرات منفی همه این انگیزه های اقتصادی، کوچک شدن توده های متواضع مردم و گسترش فقر است.

  جزئیات بیماری هجومی تیم ملی ایران از رسانه های آلمانی

حاجی زاده تصریح کرد: تورم، رشد نقدینگی، اخبار افزایش تحریم ها، وضعیت نامطلوب روابط بین الملل و همچنین تقویت خروج سرمایه از کشور، افزایش مهاجرت، افزایش مسافرت ها با توجه به سال جدید به ویژه پس از پایان دوره. حذف تاج، رشد تورم در کشورهای اروپایی… اینها عوامل اصلی هستند که منجر به سرازیر شدن سرمایه به ویژه سرمایه های کوچک به سمت بازار ارز، طلا و سکه شده است.

وی با اشاره به سفر رئیس جمهور چین به عربستان گفت: امضای بیانیه مشترک علیه منافع ایران با امارات در روزهای اخیر سیگنال منفی به بازار داده است. البته این روند با انتشار خبر سفر معاون نخست وزیر چین به تهران کمی خدشه دار شد.

حاجی زاده ادامه داد: نهاد پولی امیدوار بود با درج اخبار ذکر شده سیگنال خوبی به بازار بدهد اما روند افزایشی قیمت در بازارهای موازی از افزایش قیمت دلار در بازار تهران خبر داد.

اوراق قرضه ارزی مشتریان زیادی ندارند

این کارشناس اقتصادی گفت: اکنون اوراق ارزی مشتری زیادی ندارد و این سیاست نمی تواند بر بازار قیمت تاثیر بگذارد. از سوی دیگر واردکنندگان برای خرید و واردات کالا به دلار نیاز دارند اما برای تهیه آن باید هفت مرحله پیچیده را طی کنند.

وی درباره قیمت دلار در آینده گفت: دولت با سرکوب قیمت ها در تلاش است قیمت دلار را در ماه های آینده کنترل کند. از سوی دیگر، کشور در یکی دو سال گذشته با تورم بالایی مواجه بوده است. و این تورم می تواند ارزش دلار را کاهش دهد.

حاجی زاده افزود: به عبارت دیگر، زمانی که تورم داخلی بیشتر از تورم خارجی باشد و اثر تورم بیش از حد بر دلار تخلیه نشود، قیمت دلار حالت فنر فشرده را به خود می گیرد که با کوچکترین فشار آزاد می شود و قیمت ارز افزایش می یابد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: از سوی دیگر افزایش قیمت دلار متاثر از افزایش تقاضا برای سفته بازی است و در ناآرامی ها تقاضا برای سفته بازی افزایش می یابد.

حاجی زاده با بیان اینکه باید فرصتی برای جذب نقدینگی فراهم شود، گفت: در این شرایط مردم باید با اتخاذ روش ها و روش هایی مطمئن باشند که قدرت خریدشان حفظ می شود.

وی افزود: خرید و فروش ارز باید بلافاصله در سامانه ای ثبت شود و با تصویب و قانونی شدن طرح مالیات بر عایدی سرمایه، خرید و فروش ارز در سازمان مالیاتی منعکس شود، بنابراین مابه التفاوت در قیمت ارز را می توان هر ساله تحت عنوان مالیات بر درآمد دریافت کرد. در این صورت مردم دیگر دارایی های خود را به صورت ارز نگهداری نمی کنند.

تقاضا برای ارز نیمایی کاهش یافته است

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه تقاضا برای ارز نیمایی کاهش یافته است، گفت: صادرکننده موظف است 50 درصد ارز خود را در سامانه نیمایی بفروشد و از آنجایی که واردکنندگان ارز نیمایی بیشتر کسانی هستند که از مابه التفاوت نرخ نیمایی صرافی و آزاد استفاده می کنند. این گروه در حال حاضر حذف شده است و اکنون با مازاد ارز در بخش نیمه و کمبود ارز در بخش آزاد مواجه هستیم.

بازار ارز یک بازار پر نوسان است

وی همچنین با اشاره به اینکه بازار ارز یک بازار پر نوسان است، توصیه کرد: در شرایط فعلی اقتصادی ایران، بازار ارز از نظر اقتصادی و امنیت سرمایه گذاری دارای نوسانات بسیار بالایی است، بنابراین برای سرمایه گذاری توصیه نمی شود. .

  هواشناسی ایران/ هشدار نارنجی رنگ تداوم گرد و غبار در برخی استان ها

این کارشناس اقتصادی افزود: فراز و نشیب بازار ارز از سایر بازارها عقب است و مدت زمان نوسانات آن کوتاه مدت است بنابراین ممکن است در سایر بازارها اثر فزاینده ای داشته باشد اما این بازار از نظر ثبات شکننده است. ، انعطاف پذیری و دوام.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید