چرا در روزهای سرد سرما می خوریم؟

572058 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، دانشمندان در مطالعه ای که یک پیشرفت علمی محسوب می شود، علت بیولوژیکی تری را برای بیماری های تنفسی در فصل زمستان کشف کرده اند، به نظر می رسد که هوای سرد به خودی خود به پاسخ ایمنی ایجاد شده در بینی آسیب می زند.

بیشتر بخوانید:

دکتر زارا پاتل، متخصص گوش و حلق و بینی گفت: این اولین بار است که توضیح بیولوژیکی و مولکولی برای یکی از عوامل پاسخ ایمنی ذاتی داریم.

طبق مطالعه ای که در مجله آلرژی و ایمونولوژی بالینی منتشر شده است، در واقع کاهش دمای داخل بینی به منفی 12 درجه تقریباً 50 درصد از میلیاردها سلول ایمنی ضد ویروسی و باکتریایی در سوراخ های بینی را از بین می برد.

بنجامین بلر، متخصص گوش و حلق و بینی و استادیار در هاروارد، می گوید: “آب و هوای سرد با افزایش عفونت های ویروسی مرتبط است، زیرا شما اساساً نیمی از ایمنی خود را با همین کاهش اندک دما از دست می دهید.”

بر اساس مطالعه بلر و همکارانش، یک ویروس یا باکتری تنفسی به بینی که نقطه اصلی ورود به بدن است حمله می کند. تیم متوجه شد که قسمت جلوی بینی بلافاصله قبل از اینکه قسمت پشتی نفوذ بیگانگان را تشخیص دهد، میکروب را شناسایی می کند. در این مرحله، سلول های پوشاننده بینی بلافاصله شروع به ساخت میلیاردها نسخه ساده از خود می کنند که وزیکول های خارج سلولی نامیده می شوند.

بلر گفت: “وزیکول های خارج سلولی نمی توانند مانند سلول ها تقسیم شوند، اما مانند نسخه های مینیاتوری سلول هایی هستند که به طور خاص برای کشتن این ویروس ها طراحی شده اند.” این سلول ها به عنوان طعمه عمل می کنند، بنابراین وقتی ویروس وارد بینی می شود، به جای اینکه به سلول ها بچسبد، به این طعمه ها می چسبد. سپس توسط سلول های داخل مخاط بینی از بین می رود و قبل از رسیدن به مقصد و تولید مثل از حمله میکروبی جلوگیری می شود.

  انواع سردرد و راه های درمان آن

بلر گفت در واقع، هوای سرد در نوک بینی کافی است تا تقریباً 42 درصد از وزیکول های خارج سلولی را از چرخه مبارزه با ویروس ها و باکتری ها خارج کند. این یکی از قسمت های سیستم ایمنی بدن است که با باکتری ها و ویروس ها قبل از ورود به بدن مبارزه می کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید