چرا دانشجویان ایرانی مقیم اوکراین نمی توانند به کشور بازگردند؟

557227 خبر ناگهانی

به گزارش بین الملل ایسکانیوز، اوکراین اکنون رسماً توسط جنگی که درگیری های آن به نوعی جهان را فراگرفته است، از هم پاشیده است. جنگ روسیه و اوکراین قطعا ابعاد مختلفی برای تجزیه و تحلیل دارد، اما یکی از مهمترین مسائل برای کشورهای دیگر حفظ جان و سلامت مردم ساکن در کشور درگیر در جنگ است. ایران نیز مانند سایر کشورها هفته گذشته در بیانیه های رسمی خواستار بازگشت ایرانیان مقیم اوکراین اعم از دانشجویان و مردم عادی شده بود و پس از جدی شدن موضوع و ورود روسیه به کشور و اعلام جنگ، موضوع با جدیت بیشتری پیگیری شد.

ادامه مطلب

عدم اطمینان از وضعیت تحصیلی دانشجویان پزشکی پس از بازگشت از اوکراینوزارت بهداشت شرایط جدید انتقال دانشجو برای اعلام سریعتر کشور

اما با توجه به وضعیت نظامی اوکراین و درگیری در شهرهای این کشور، موضوع انتقال ایرانیان مقیم اوکراین به مرزهای این کشور و ترک آنها با مشکل مواجه شده است. پس از اعلام رسمی جنگ، ایران آمادگی خود را برای بازگرداندن ایرانی ها به اوکراین از طریق خطوط هوایی هما اعلام کرد، اما این اتفاق هنوز رخ نداده است و شاید یکی از دلایل اصلی آن آشفتگی کشور در بحران کنونی باشد.

از سوی دیگر، پس از خبرنگار خبرگزاری تسنیم مشخص شد که علیرغم تلاش مجدانه سفارت ایران در اوکراین، ایرانیان مقیم ایران هنوز نتوانسته اند به کشور بازگردند و برخی از جمله دانشجویان ایرانی ترک کرده اند. اوکراین به آموزش های خود ادامه دهد. این دانشجویان شامل 1424 نفر است که 499 نفر مربوط به حوزه های وزارت علوم و مابقی مربوط به حوزه های وزارت علوم هستند.

داداش پور رئیس سازمان امور دانشجویان روز گذشته در خصوص پیگیری های بازگشت این دانشجویان گفت: پروازهای ویژه به کشور منتقل می شود.

وی گفت: به همین منظور وزارت امور خارجه سامانه ای را برای دانشجویانی که قصد بازگشت به کشور دارند راه اندازی کرده است تا بتوانند در مسیرهای امن ثبت شده به کشور بازگردند.

  میلیون‌ها دلار خرج عکس‌هایی با تم کریسمس شد! / من و کریسمس خیلی یهویی هستیم!

رئیس سازمان امور دانشجویان در ادامه به بررسی نحوه انتقال باقی مانده تحصیلات دانشجویان آینده نگر از دانشگاه های اوکراین به دانشگاه های داخلی پرداخت و گفت: از دانشگاه تا محل تحصیل فعلی به دانشگاه های هم سطح کشور.

داداشپور ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموزان ایرانی مقیم اوکراین پس از اتمام سایر دروس را مورد ارزیابی قرار داد و گفت: طبق قوانین و مقررات وزارت آموزش و پرورش، مدارک تحصیلی دانش آموزان مقیم اوکراین در صورت وجود دو شرط مورد ارزیابی قرار می گیرد. تحصیل در دانشگاه های معتبر و اقامت در کنار دانشجویان آینده نگر برای مدت معینی بسته به مقطع تحصیلی یکی از شرایط لازم برای ارزیابی مدارک تحصیلی خواهد بود.

وی افزود: در همین راستا تمامی دانشجویان شاغل به تحصیل در اوکراین با ویزای تحصیلی می توانند در زمان بازگشت به کشور به مدت چهار ماه اقامت داشته باشند و در صورت تداوم شرایط فعلی این مدت به سه ماه قابل افزایش است.

منوچهر مرادی، سفیر ایران در اوکراین نیز در روز 5 اسفند با برخی از دانشجویان ایرانی مقیم کیف درباره انتشار برخی فیلم‌ها و نگرانی‌های دانشجویان ایرانی از نزدیک گفت‌وگو کرد و در جریان نگرانی‌های آنان قرار گرفت.

* دانشجوی پزشکی مقیم اوکراین: نزدیک مرز لهستان هستیم و الان فقط خودمان را داریم

شاهین شعبانی، دانشجوی دندانپزشکی، دانشجوی ایرانی مقیم اوکراین است که در گفت وگو با تسنیم به تشریح وضعیت فعلی دانشجویان پرداخت.

وی گفت: دیروز پس از 12 ساعت سفر با قطار به یکی از شهرهای مرزی لهستان رسیدیم. آنها گیر کردند و به وسیله نقلیه دسترسی نداشتند و نتوانستند به ما بپیوندند، بنابراین خوشحالیم که مسئولان در اسرع وقت به آنها ملحق شدند.

این دانشجو افزود: ما خیلی نگران هستیم و در حال حاضر غذا نداریم. تقریباً 48 ساعت است که نخوابیده ایم. وقتی به اینجا رسیدیم، امید زیادی داشتیم که با قطار بعدی به لهستان برویم، اما اوکراینی‌ها ما را متوقف کردند زیرا اولویت آنها سوار شدن بود. افراد خودشون، بعضی از دوستان سفارت راه حلی به ما پیشنهاد دادند و بعضی هم متاسفانه اصلا جواب ندادند.

  ایران تهدیدی برای امنیت کشورهای عربی است

وی گفت: ما در حال حاضر فقط خودمان را در این شهر مرزی داریم. او هزینه آن بلیط را پرداخت کرد. من مطمئن هستم که به دلیل دانشجو بودن به آنها جبران می شود. سرما، کمبود غذا و شرایط سخت و بحرانی اوکراین واقعا بچه ها را ناراحت کرده است.

شعبانی از آقای وحدتی بابت مسائل کنسولی و آقای مرادی سفیر ایران در اوکراین و حضور ایشان در یکی از خوابگاه ها در جمع دانشجویان و همچنین در ایستگاه و همراهانشان تشکر کرد و امیدواریم آنها را به عنوان رها کنیم. در اسرع وقت. طبق آمار ما حدود 300 ایرانی هنوز در این شهرها و با شرایطی که گفتم هستند و خروج آنها قطعا نیاز به رایزنی های دیپلماتیک دارد چرا که در خیابان ها نیروهای امنیتی حضور ندارند و تیراندازی می شود.

* دانشجویان ایرانی مقیم اوکراین در پیچ و خم بازگشت به کشور

موضوع بازگشت دانشجویان مقیم اوکراین نیز دو روز پیش از سوی حسن محمدیاری سخنگوی ماسال در مجلس شورای اسلامی مطرح شد. وی به پارلمان گفت که تعدادی از دانشجویان خارجی در اوکراین تماس گرفته و از وضعیت مبهم خود شکایت کرده اند، زیرا وضعیت اقامت آنها با توجه به مسئولیت های مندرج در بند 6 مبهم است. ماده 45 آیین نامه داخلی و بند 5 ماده 20 مقرر می کند. هیئت حاکمه، به ویژه دفتر پارلمان، اقداماتی را برای انتقال دانش آموزان انجام دهد.

محمدیاری همچنین به آقای عین اللهی وزیر بهداشت یادآور شد که با توجه به اینکه اکثر دانشجویان ساکن اوکراین در رشته پزشکی مشغول به تحصیل هستند، نگران این هستند که در صورت بازگشت به ایران سهمیه آنها حفظ شود یا خیر. از این نظر جابجایی دانشجویان و همچنین ادامه آموزش دانشجویان در وزارت بهداشت را به وزارت امور خارجه یادآوری می کنم. امیدوارم هیئت مدیره این موضوع را پیگیری کند.

این بیانیه در بحبوحه اظهارات اخیر گلمرضا حسن زاده، دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی وزارت بهداشت، مبنی بر شرایط بازگشت دانشجویان ایرانی مقیم اوکراین به کشور و دندانپزشکی منتشر می شود. ایران دارای کنکور سراسری است و پذیرش دانشجویان اوکراینی در دانشگاه های داخلی به دور از عدالت آموزشی است.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

حسن زاده همچنین گفت: رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در کشور ما ظرفیت محدودی دارد و با توجه به اینکه نیازمند تخت بیمارستانی و شرایط آموزشی مناسب برای رشته های پزشکی هستیم، نمی توانیم با پذیرش دانشجو از دانشگاه های غیرمجاز، کیفیت آموزشی را قبول کنیم. تاثیر بگذارد.

به گفته دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی وزارت بهداشت، انتقال دانشجو از خارج از کشور به کشور از سال 1398 ممنوع شده است. حدود هزار دانشجوی ایرانی در اوکراین در رشته های پزشکی تحصیل می کنند.

این اظهارات در حالی مطرح شد که دانشجویان پزشکی نیز در این رشته ها در حال رقابت در کنکور هستند و جای سوال دارد که چرا وزارت بهداشت عدالت آموزشی را به رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی محدود کرده است؟

البته روز گذشته و پس از بازتاب های مختلف در فضای مجازی پس از اظهارات وزارت بهداشت، اردوان ارژنگ معاون دانشجویی سازمان امور دانشجویان گفت: با توجه به بحران اوکراین و مشکلات دانشجویان برای ادامه تحصیل، دانشجویان ایرانی که در اوکراین تحصیل می کنند می توانند در این کشور به تحصیل ادامه دهند.

معاون دانشجویی در این سازمان افزود: پس از هماهنگی، چنانچه دانشجویان (در وزارت علوم) برای تحصیل در دانشگاه‌های ایران اقدام کنند، می‌توانند درخواست خود را از طریق سامانه سجاد ارسال کنند.

مسلماً آنچه در شرایط کنونی برای کشور مهم است بازگشت سالم ایرانیان مقیم اوکراین به وطن است و به نظر می رسد مسئولان در مورد نحوه ادامه تحصیل دانشجویان ایرانی مقیم اوکراین حداقل تا زمان بازگشت نظر دهند. به خانواده هایشان.آنها و ساکن شوند. نگرانی ها باید کمی بیشتر سنجیده شوند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید