چرا داروخانه ها از تامین اجتماعی پول نمی گیرند؟

527066 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، شهرام غفاری در برنامه تهران 20 درباره عدم پرداخت وجه از سوی سازمان تامین اجتماعی به داروخانه ها اظهار داشت: سازمان تامین اجتماعی مدعی است مطالبات داروخانه ها را طبق توافق پرداخت می کند. پروژه داروار در 23 جولای تحت تفاهم نامه چهار کشور راه اندازی شد. وقتی این طرح تصویب شد 1700 میلیارد تومان به داروخانه ها بدهکار بودیم. اما اکنون این رقم به حدود 2000 میلیارد تومان رسیده است.

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی بیان کرد: تامین اجتماعی ردیف بودجه ندارد. مگر در یک یا دو مورد خاص؛ و این برخلاف سایر شرکت های بیمه است. پول ما از حق بیمه مردم و کارفرمایان است. این سازمان روزانه حدود 900 میلیارد تومان جمع آوری می کند و هزینه های روزانه آن 1300 میلیارد تومان است. انتظار ما از دولت این است که به عنوان کارفرمایی که می پذیرد بیمه برخی از بیمه شدگان را پرداخت کند، ماهیانه 8000 میلیارد حق کارفرما پرداخت کند.

وی گفت: تناسب حقوق بازنشستگان که بخشی از آن به عنوان سهام برای طرح ضروار اختصاص داده شده است برای سازمان موثر نیست. تفاهم نامه ای داشتیم و وارد طرح شدیم و قرار شد 5000 میلیارد تومان اوراق یا نفتی در اختیار سازمان قرار دهند که به ما پرداخت نشد. در نهایت 2400 میلیارد تومان پرداخت کردند و ما 1000 میلیارد دیگر هم گذاشتیم و به داروخانه ها پرداخت کردیم.

غفاری ادامه داد: بیمه ها مانند سلامت و نیروهای مسلح ردیف بودجه دارند. ردیف بودجه ما به طور کامل حذف نشده و قرار است 12 هزار میلیارد تومان از محل هدف گذاری ها به تامین اجتماعی پرداخت شود. تامین اجتماعی از نظر اقلام تعهدی کسری ندارد و کسری ما نقدی است. هیچ یک از دولت ها به تعهدات خود در قبال سازمان عمل نکرده اند.

  امکان انتقال دانش آموزان ایرانی به اوکراین با آزمون سراسری

وی افزود: داروخانه ها حق دارند به دنبال حقوق خود باشند اما نباید جان مردم را گروگان نظام سلامت بگیریم. طبیعتاً این داستان های آنها مبنای معمولی ندارد. 2000 میلیارد به داروخانه ها بدهکار هستیم که با تلاش سازمان برنامه در هفته های آینده پرداخت خواهد شد.

دارو بدهی بیمه به داروخانه ها را دو برابر کرد

علی فاطمی; نایب رئیس انجمن داروسازان ایران در تماس تلفنی درباره درخواست داروخانه ها از سازمان تامین اجتماعی گفت: درخواست داروخانه ها از شرکت های بیمه پس از اجرای طرح داروار دو برابر شده است. پوشش بیمه ای داروها پس از افزایش قیمت کاهش یافته است. بدهی فعلی حدود 2000 میلیارد تومان است که کمتر از نصف آن در سال گذشته است. مشکل ما با تامین اجتماعی این است که قول پرداخت قبوض خود را نمی دهند. ما در حال حاضر در حال دریافت مطالبات بیمه درمانی فعلی هستیم. دلیل این امر نسخه الکترونیکی آن است.

فاطمی ادامه داد: علت اینکه وصول بدهی تامین اجتماعی چند ماه طول می کشد چیست؟ این موضوع را با سازمان برنامه و بودجه هم در میان گذاشته ایم و می گویند به محض تایید مدارک بیمه ای در بیمه ها، مبلغ را پرداخت می کنیم. سایر سازمان ها تعهدات خود را انجام می دهند، اما تامین اجتماعی قبلاً این تعهدات را انجام داده است.

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران افزود: اگر حق بیمه داروخانه خود را پرداخت نکنم هر روز جریمه می شوم چرا سازمان تامین اجتماعی بر اساس ماده 38 قانون تنظیم مقررات مالی دولت نباید اقدام کند. در صورت تاخیر نیمی از مبلغ اوراق مشارکت را جریمه بپردازید؟ بر اساس این قانون بیمه باید 60 درصد مطالبات را فوری و مابقی را ظرف 3 ماه تسویه کند. البته این برای زمانی است که باید مدارک بررسی می شد، اما اکنون چون الکترونیکی است نیازی به آن نیست.

  جدیدترین تاج رنگی کشور / شهرهای قرمز و نارنجی را نداریم

وی افزود: با این حال بسیاری از شرکت های توزیع کننده دارو که متعلق به تامین اجتماعی هستند، به دلیل کمبود دارو فورا پول خود را می خواهند.

غفاری در پاسخ گفت: نقدینگی سازمان تامین اجتماعی به دلیل شرایط اقتصادی کشور و نکول برخی شرکا در حال کاهش است. ما می گوییم کل بدهی ما به داروخانه ها 2 میلیارد تومان و به بخش خصوصی 5 هزار میلیارد تومان است. این مبلغ 5 درصدی نیست که ما از دولت می خواهیم. یا باید وام بگیریم یا حق بیمه را افزایش دهیم. بنابراین دولت باید به توافقی که امضا کرده است عمل کند.

مدیرکل برخورد غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: امروز در مجلس از تامین اجتماعی انتقاد می کنند اما باید واقع بین باشند. شما 2400 میلیارد به ما دادید اما ما مجبور شدیم 1000 میلیارد دیگر بدهیم تا بخشی از بدهی هایمان را بگیریم. در این شرایط دو راه داریم یا پول مستمری بگیر را دیرتر بپردازیم و امروز یا فردا به پزشک پول بدهیم یا اول پول بازنشستگی را بپردازیم و پول دکتر را دیر پرداخت کنیم.

وی افزود: سازمان برنامه بودجه باید به وعده های خود عمل کند. مجلس به جای پرداختن به برنامه بودجه، به تامین اجتماعی می پردازد که به 45 میلیون بیمه شده رسیدگی و مستمری می دهد.

از سوی دیگر فاطمی گفت: مقرر شد نسخه به جای پزشکان بیمه اجتماعی الکترونیکی شود و اعلام شد سازمان برای هر نسخه ۴ هزار تومان به داروخانه پرداخت کند. دو ماه پرداخت کردند اما جالب اینجاست که در اسناد جدید کل مبلغ را پس دادند. ما شرایط کشور را درک می کنیم اما در چنین شرایطی که دارو به سختی پیدا می شود، شرکت های تامین اجتماعی دارویی به ما رحم نمی کنند. اگر موجودی کم باشد، بانک اجتماعی که قرار است امور ما را مدیریت کند، چک های ما را نمی گیرد. حوصله داروخانه ها تمام شده و بسیاری از آنها طاقت همکاری با تامین اجتماعی را ندارند.

  میزان انتشار اوراق گام از 45 هزار میلیارد تومان گذشت

قابل معاوضه با شرکت های داروسازی

غفاری در پاسخ به تسویه مبلغ بیمه ماهانه داروخانه ها با بدهی سازمان تامین اجتماعی به این مراکز، تصریح کرد: قابل تسویه است اما اجرایی نمی شود. زیرا مبلغ بیمه آنها کم است و بازخرید آن عاقلانه نیست. ما با بیمارستان های بزرگ قراردادهای تسویه حساب داریم، اما حق بیمه برای داروخانه ها کم است. اما این اقدام با شرکت های دارویی قابل انجام است

فاطمی همچنین یادآور شد: از هر مکانیزمی که نقدینگی داروخانه را افزایش دهد حمایت می کنیم. داروخانه ها نقدینگی برای خرید داروهایی که دو برابر شده اند ندارند. ما در گرداب تولید دارو هستیم. شرکت های تامین اجتماعی تا زمانی که افزایش قیمت را نبینند، دارو تولید نمی کنند. داروخانه باید همیشه در هر شرایطی به فکر افراد باشد. آنها نباید به پایداری داروخانه ها پایان دهند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید