چرا برخی از زوج های مطلقه به زندگی مشترک قبلی خود باز می گردند؟

پس از طلاق، افراد معمولاً به شروع یک زندگی جدید فکر می کنند. برخی از افراد برای رهایی از احساسات منفی سعی در ابداع یک رابطه جدید و ازدواج مجدد دارند، اما در این بین بسیاری از زوج ها پس از طلاق متوجه می شوند که همچنان به همسر سابق خود وابسته هستند و تصمیم به ازدواج مجدد با او می گیرند. شاید این تصمیم غیر منطقی به نظر برسد، اما بخش قابل توجهی از زندگی تعداد قابل توجهی از افرادی است که طلاق را در زندگی مشترک خود تجربه کرده اند.

طلاق برای خیلی ها می تواند یک پروسه سخت و طولانی باشد، اما بعضی ها پس از یک سفر دشوار برای از سرگیری زندگی با همسر سابقشان به همان راه بازمی گردند. آیدا یکی از کسانی است که پس از دو طلاق با همسرش ازدواج کرده است: «من فراز و نشیب های زیادی را در زندگی تجربه کرده ام. همسرم معتاد به مواد مخدر بود. او برای سوء مصرف مواد به من رحم نمی کرد، قربانی خشونت های بی دلیل او بودم و گاهی با تحقیر مرا از خانه بیرون می کرد. هر بار که به خانه پدرم رفتم و تصمیم گرفتم به آن خانه برنگردم اما با درخواست و عذرخواهی همسرم با ترس و دلهره به زندگی خود بازگشتم اما روزی نگذشت که روز جدیدی بود و این اتفاق افتاد. از نو. “

تجربه ازدواج با همسر سابق

آیدا می گوید: بعد از 10 سال زندگی با دو فرزند تصمیم گرفتم زندگی کنم و طلاق بگیرم. همسرم راضی نبود تا اینکه درخواست طلاق دادم و با تمام دوندگی هایم اعتیاد و بی کفایتی همسرم را برای ادامه زندگی ثابت کردم و از هم جدا شدیم اما بعد از طلاق مشکلاتم بدتر شد. عذرخواهی از فرزندانم و عشق و علاقه ام به همسرم اجازه نداد لحظه ای آرام داشته باشم. «البته این را هم بگویم که همسرم هم علاقه زیادی به من داشت و بعد از طلاق مدام التماس می کرد که برگردم و قول می داد که مواد مخدر را کنار بگذارم.

همسرش که پس از هفت ماه توانست مواد مخدر را ترک کند، گفت: ما دوباره ازدواج کردیم. روزهای اول همه چیز خوب بود، اما سه یا چهار ماه بعد دعوا شروع شد و یک سال بعد همه چیز بدتر شد. همسرم دوباره به سمت مواد مخدر رفت و اعتیادش به حدی پیش رفت که گاهی مجبور می شدیم او را در خیابان های شهر دیوانه ببینیم. حس خیلی بدی بود که بخواهم بعد از طلاق و ازدواج مجدد همسرم را دوباره طلاق بدهم. یک بار دیگر مجبور شدم خانه را برای همیشه ترک کنم تا جان خود و فرزندانم را نجات دهم و به زندگی خود با جدیت پایان دهم.»

وابستگی من به همسرم بیشتر از عصبانیت من بود

  بررسی موارد ابتلا به کووید 19 در مناطق مختلف شهر تهران

آیدا درباره دومین طلاقش می گوید: «بعد از اینکه دوباره طلاق گرفتم، اطرافیانم مدام از وضعیت همسرم می گفتند. من واقعاً می خواستم به او کمک کنم، اما احساس می کردم که دیگر نمی توانم این کار را انجام دهم. تا اینکه با چشمان خودم وضعیت اسف بار او را دیدم. دیگر طاقت جدایی را نداشتم. دوباره در کمال ناباوری به سمتش رفتم. با کمک خواهر همسرم او را به کمپ مواد مخدر بردیم. او حدود یک سال در بیمارستان بستری بود و سپس به طور کامل معاینه شد. بعد از اطمینان از سلامت همسرم تصمیم گرفتیم دوباره به زندگی مشترک ادامه دهیم. حدود 6-7 سال است که با هم زندگی می کنیم و اگرچه زندگی همچنان فراز و نشیب های خود را دارد اما با کمک مشاوره ترک اعتیاد از بحران عبور کردیم. از قضاوت دیگران نترسیدم و به صدای قلبم گوش دادم. “بعضی ها با جدایی راحت می شوند. من بیشتر نگران طلاق شدم و تصمیم گرفتم پیش همسرم بمانم.”

شیدایی عشق ما را به صفر رساند

سما از آن دسته افرادی است که می خواهند به زندگی قبلی خود بازگردند. او حدود 5 ماه است که از همسرش جدا شده و اکنون تنها آرزویش بازگشت به زندگی مشترکشان است. سما می گوید: عشق همه چیز بین ما بود. همسرم فردی بسیار آرام و آرام بود. او کاری را که من می خواستم برای من انجام داد. نگذاشت آب در دلم تکان بخورد.

سما بعد از تعارف شوهرش با صدایی بغض آلود گفت: مشکل من همین بود. وسواس من باعث شد زندگی ما از هم بپاشد. تا آخر عمر سعی کردم برای درمان رفتارهای وسواسی خود به روانشناس و روانپزشک مراجعه کنم اما فایده ای نداشت. رفتار افراطی و البته عجیب من بالاخره روح همسرم را به لب آورد تا جایی که حاضر شد همه چیز حتی فرزندمان را تکان دهد و از من جدا شود.»

تنها آرزوی من این است که با همسر سابقم ازدواج کنم

سما امیدوار است که به زندگی خود بازگردد، بنابراین بعد از 5 ماه حتی به فرزندش خبر طلاق آنها را نداد: «به او گفتم پدرت برای کار به شهر برود. در طول هفته به خانه مادر همسرم می روم تا فرزندم بوی جدایی ندهد. این روزها حالم خوب نیست. روزهای خوبی با همسرم داشتم. من هنوز امیدوارم و تنها آرزوی من این است که زندگی ما تغییر کند و با هم زندگی کنیم.»

اینکه یک نفر بعد از این همه استرس به همان زندگی برگردد کمی عجیب و اغراق آمیز است، اما داستان 10 تا 15 درصد دیگر که می خواهند به زندگی مشترک قبلی خود برگردند معادلات ذهنی ما را به هم می زند. و این ثابت می کند که اغراق آمیز نیست، اما اینکه چنین تصمیمی عاقلانه است یا خیر، دکتر ندا ملکی، زوج درمانگر و روانشناس بالینی می گوید: «ازدواج مجدد با شوهر سابق معقول یا غیرمنطقی است بستگی به دلیل دارد. طلاق دلیل طلاق اجباری می تواند انتخاب نادرست و عدم صلاحیت، اختلال شخصی یک یا هر دو همسر، اعتیاد، روابط خارج از ازدواج و غیره باشد. گاهی طلاق می تواند به دلیل عدم مهارت های زندگی زوجین مانند مدیریت هیجان، عصبانیت، عدم مهارت مذاکره، مهارت گوش دادن و ابراز احساسات و غیره رخ دهد. معمولاً اگر زوجی به دلیل نداشتن مهارت های زندگی از هم جدا شوند، این فاصله می تواند باعث تجدید نظر در رابطه شود و پس از مشورت با کارشناسان و مشاوران متخصص، متوجه می شوند که به دلیل عدم مدیریت خشم یا مدیریت افکار منفی است. یا ممکن است در خطر خطای ذهنی در زندگی خود باشند. در این صورت اگر زوجین در یادگیری مهارت ها انعطاف داشته باشند، می توانند زندگی دوباره را آغاز کنند. بنابراین، به نظر می رسد بازگشت به زندگی مشترک از یک زوج قبلاً طلاق گرفته در این مرحله بیشتر اتفاق می افتد. یعنی اگر دلیل طلاق نداشتن مهارت های زندگی باشد و طرفین بعد از مدتی متوجه شوند که با کسب این مهارت ها می توانند به زندگی مشترک برگردند، شاید عاقلانه تر باشد که در مورد طلاق صحبت کنیم.

  تعجب نکنید اگر قطار یک شبه ناپدید شود!

«نمی‌توانیم بگوییم رجوع به همه طلاق‌ها معقول است، اما بستگی به علت اصلی طلاق دارد که می‌توانیم بررسی کنیم و بگوییم که آیا رجوع به همسر سابق معقول است یا خیر، اما معمولاً» اگر طلاق باشد. به دلیل نداشتن طلاق و مهارت‌های زندگی، می‌توان امیدوار بود که زوجین بتوانند با آموزش مهارت‌های زندگی مشترک به زندگی قبلی خود بازگردند.»

دلایلی که افراد می خواهند دوباره با شوهرشان ازدواج کنند

دلایل مختلفی وجود دارد که همسران تصمیم به ازدواج مجدد می گیرند. دکتر ملکی می گوید: دلیل اینکه برخی افراد پس از طلاق به فکر ازدواج مجدد با همسر سابق خود می افتند این است که گاهی زوج ها تا زمانی که طلاق نگرفته اند متوجه عشق خود به یکدیگر نمی شوند و این امر باعث می شود طلاق پس از طلاق برایشان سخت شود. . جدایی و دوری و جدایی از همسرشان. گاهی زوجین پس از طلاق به اشتباهات خود در زندگی مشترک اعتراف می کنند و سعی می کنند با مشارکت و تعامل بیشتر زندگی خود را اداره کنند و در صورت داشتن فرزند به عواقب طلاق و دوری فرزند از والدین خود پی می برند و فقط بزرگ می شوند. . بنابراین آنها تصمیم می گیرند با همسر سابق خود به زندگی بازگردند. یکی دیگر از دلایلی که آنها تمایل به ازدواج مجدد با همسر سابق خود دارند این است که گاهی اوقات امرار معاش و بازگشت برای زنان دشوار است. بنابراین ممکن است دلایل مختلفی برای مراجعه به همسر سابقتان وجود داشته باشد.

کاری که باید انجام دهید تا ازدواج مجدد موثر باشد

  خودکشی عجیب پیرمرد تهرانی در مقابل چشمان اهالی محل رخ داد/ در شرق تهران

ندا ملکی، متخصص کمک به زوج‌ها به عنوان زوج‌درمانگر می‌گوید: زوج‌ها باید قبل از ازدواج مجدد و ازدواج مجدد با همسر سابق خود، نقش خود را در شکل‌گیری و حل مشکلات و تعارضات زناشویی در نظر بگیرند. به عبارت دیگر، زوجین باید علت طلاق خود را زیر نظر متخصص و روانشناس بررسی کنند تا علت اصلی نارضایتی زناشویی را بیابند. با این حال، کیفیت زندگی کسانی که می خواهند از نو شروع کنند باید با زندگی قبلی آنها متفاوت باشد. اگر قرار باشد زندگی با همان مشکلات و سوءتفاهم ها مانند زندگی قبلی شکل بگیرد، فایده ای ندارد و ممکن است آسیب های روحی جدی به آنها وارد کند. بنابراین، زوجین باید برای اصلاح و درمان آسیب‌ها و شناسایی و درمان رفتارهای مشکل‌زا تلاش کنند. البته این درمان مستلزم رضایت و پذیرش نظر طرف مقابل است و در این صورت زوج می توانند زنده شوند. زوجین نباید انتظار داشته باشند که مشکلاتشان یک شبه حل شود، بلکه باید با تکیه بر روش های اصولی و صحیح مذاکره، تصمیم بگیرند که در حل اختلافات به یکدیگر کمک کنند.»

این روانشناس مشاوره قبل از ازدواج را فرصتی برای ازدواج مجدد با شوهر سابق می داند و ادامه می دهد: «مطمئناً نمی خواهید رابطه خود را با همان مشکلاتی که قبلا داشتید شروع کنید. حتی اگر فکر نمی کنید این مشکلات شما را آزار می دهد، باز هم باید تصمیمات دقیقی بگیرید. مشاوره قبل از ازدواج برای یک ازدواج مجدد موفق ضروری است. “مشاوره به شما کمک می کند یاد بگیرید که چگونه پیوند بین خود و همسرتان را تقویت کنید.

بهترین زمان برای بازگشت به زندگی قبلی

برخی از زوج ها 20 روز پس از طلاق یا در همان مدت 3 ماهه از طلاق خود پشیمان می شوند و تصمیم می گیرند به زندگی قبلی خود بازگردند. دکتر ملکی در مورد اینکه چه مدت پس از طلاق فرصت خوبی برای بازگشت به زندگی قبلی است، گفت: واقعاً نمی توان گفت 20 روز پس از طلاق یا یک دوره 3 ماهه فرصت خوبی برای بازگشت به زندگی قبلی است یا خیر. ، بستگی دارد. به دلیل طلاق، نوعی تعامل بین زوجین و روابط عاطفی جدی بین زوجین ایجاد می شود. اگر فردی معتاد است، دچار اختلال شخصیت یا آسیب های دیگری است، باید به فکر بازگشت به زندگی باشد، اما گاهی مشکل زوجین آن ضربه ای که گفتم نیست، بلکه لجبازی آنها و تصمیم گیری بر اساس احساسات و مواردی از این دست است. در چنین شرایطی دین مبین اسلام نیز به زوجین پس از طلاق پیشنهاد می کند که همزمان با یکدیگر مشورت کنند تا به زندگی مشترک بازگردند. اگر دلیل طلاق تداوم و عدم مدیریت هیجانات مثبت و منفی باشد، دوره برخی بهترین زمان برای بازگشت است.» / ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید