چرا باران تبدیل به نعمت شد؟ / مدیریت حلقه مفقوده مدیریت بحران در سیل اخیر + فیلم

567273 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایسکانیوز، هیچکس انتظار نداشت در تابستان داغ سال 1401 شاهد تکرار حوادث سال 1397 باشیم و سیل جان هموطنانمان را بگیرد. سامانه ای که با نام مونسون وارد کشور شد و از شرق به غرب حرکت کرد و پس از گذشت یک هفته همچنان در استان چهارمحال بختیاری فعال است. این هدیه به هند صدمات میلیاردی برجای گذاشته و چندین خانواده را غمگین کرده است، اما بسته شدن پرونده چنین حوادثی بدون تحلیل و بررسی ابعاد مختلف، چرایی وقوع آن و یافتن نقص در حکمرانی اشتباه بزرگتری است که عواقب آن را شاهد خواهیم بود. در آینده.

ادامه مطلب

در سیل اخیر چند سوال مهم مطرح شد که یکی از مهم ترین سوالات این است که آیا می توان وقوع سیل را پیش بینی کرد یا خیر؟ و چرا آمادگی کافی برای مقابله با آن وجود نداشت؟ کدام نهاد باید پاسخگوی هرج و مرج حاکمیتی در چنین بحران هایی باشد؟ چرا جاده ها بسته نشد؟ این سوالات و چندین ابهام دیگر از این دست به چالش و دغدغه مردم تبدیل شده و تب و تاب حادثه داغ است، مسئولان باید به این ابهامات پاسخ دهند.

اطلاعیه دیرهنگام در خصوص شدت بارندگی

از فریبرز ناطق الهی، استاد دانشگاه و بنیانگذار مدیریت بحران خواستیم تا تحلیلی از مدیریت بحران در سیل اخیر ارائه دهد و وی گفت: مدیریت بحران یک تعریف ثابت دارد و این بدان معناست که تمام اقدامات مورد نیاز برای حل بحران در سیلاب های اخیر آماده شده است. برای پایان سریعتر بحران. اولین اقدام بد در سیل اخیر اطلاع رسانی دیرهنگام از شدت بارندگی ها بود که بر عهده سازمان های هواشناسی، نقشه برداری و بحران بود. این سازمان ها یک سال را صرف پایش بارندگی و تغییرات آب و هوایی می کنند و وقتی هیچ اقدام به موقعی انجام نشود، مانند یک سال هیچ است.

رگبار انتقادها در اتفاقات اخیر متوجه سازمان هواشناسی بوده است و سازمان هواشناسی در پاسخ به شبهات اعلام کرده که بارندگی های تابستان امسال بسیار کمتر از سال 1397 بوده و هواشناسی به درستی اخطار نارنجی را اعلام کرده است. این در حالی است که کارشناسان نظرات متفاوتی در این مورد دارند. ناتیک الهی در این خصوص توضیح داد: با رئیس سازمان هواشناسی صحبت کردم و موافق نیستم که اگر بارندگی در حدی از نسخه است اخطار نارنجی و اگر بیشتر شد اخطار کنیم. باید اخطار قرمز بدهد، زیرا طبق زمان تمام دامداران و کشاورزان در میدان نیستند یا همه مردم به اخبار توجه نمی کنند. این وظیفه قانونی ماست که به صورت گسترده در سراسر کشور اطلاع رسانی کنیم.

  در کنار جاده کرج توقف کنید

وی افزود: به هر دلیلی دیگر مراجع به وظیفه خود به درستی عمل نکرده اند. اینکه سازمان مدیریت بحران منتظر بحران باشد و بعد تصمیم بگیرد درست نیست. از سیل پارسال تا امسال این سازمان باید عبرت می گرفت و ده روز قبل از حادثه همه جوانب را می سنجید و امکانات را آماده می کرد، تعجب نکنید. این بهانه ها قابل قبول نیست و اگر کاری نکنیم، سال آینده بادهای موسمی وارد کشور می شود و شاهد سیل های بیشتری خواهیم بود. باران موسمی یک چیز طبیعی است اما ما وارد رودخانه شده ایم.

جای خالی فرمانده گروه بحران

بنیانگذار مدیریت بحران ایران گفت: اطلاع رسانی دیر انجام شد و پلیس به موقع واکنش نشان نداد. مشکلات زمانی شروع می شوند که ما یک فرمان واحد نداریم. اگر همه سازمان‌ها به این فرمانده یگان اطلاع می‌دادند و او به همه می‌گفت چه کار کنید، شاهد حکومت‌داری بهتر بودیم. همه ارگان ها در سازمان مدیریت بحران عضویت دارند اما هر کدام به صورت جزیره ای عمل می کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا سازمان مدیریت بحران از اختیارات کافی برای دستور مستقیم به هر سازمانی برخوردار است، گفت: مشکل اصلی همین است. سال ها پیش کتابی در مورد چگونگی مدیریت بحران نوشتم و آن کتاب راهنمای نگارش قانون مدیریت بحران شد. در این کتاب آمده است که رئیس جمهور باید رئیس مدیریت بحران باشد، اما قانوناً وزیر کشور برای این مسئولیت انتخاب می شود و وزیر کشور نیز معاون مدیریت این امر است. بالاترین مقام کشور باید استاندار باشد. از طرفی بودجه در دست سازمان مدیریت و برنامه ریزی است و عملا همه ابزارها از سازمان مدیریت بحران گرفته می شود و نمی تواند به درستی عمل کند.

چرا جاده ها بسته نشد؟

شاید رهبری حلقه مفقوده این بحران بود و عدم هماهنگی در اجرای دستورات و تصمیمات باعث ایجاد شکافی بین سازمانی شد که دود آن در چشم مردمی است که از همه جا دچار حادثه می شوند و جان و مال خود را از دست می دهند. . این شکاف مانع از اجرای جدی قانون می شود. نکته ای که محسن پیرهادی نماینده مردم استان تهران در مجمع نمایندگان استان تهران نیز به آن اشاره کرد و ضمن انتقاد از عملکرد دستگاه ها در سیل امامزاده داود گفت: مسیر رودخانه طولانی و در نقطه ای است که ما سیل را ببینید، رودخانه صاف است. از طرفی رودخانه لایروبی نمی شود و آخرین گزارش لایروبی مربوط به سال 1397 است، ما اینجا آسیب دیدیم چون نیروی انتظامی را جدی نگرفتیم. نه امامزاده را تعطیل کردیم، نه به اصناف زنگ زدیم که دست از کار بکشند و نه راه را بستیم، فقط پیامک فرستادیم و بنر زدیم. این چه نوع مدیریتی است؟ این میزان بارندگی یک پنجم سال 2018 بوده است، یعنی اگر لایروبی انجام می شد و راه به موقع بسته می شد و خودرویی در جاده پارک نمی شد، آب می گذشت و چنین حوادثی نداشتیم.

  خبر عصبانیت درویش و گل محمدی ساختگی است

وی افزود: در هواشناسی نسبت به تجهیزات باران سنجی در حوضه آبریز ضعف داریم. بازنگری طرح سیم روستایی نیز از وظایف سال ۱۳۹۷ بود که هنوز انجام نشده است. همچنین تهیه طرح جامع کنترل سیل بر عهده وزارت نیرو بود که در سال ۱۳۹۷ تصویب شد اما اجرایی نشد. دولت در مورد این وظایف چه گزارشی باید داشته باشد؟ عدم آبخیزداری، عدم لایروبی و جدی نبودن قانون از دلایل وقوع این حوادث است. اگر حتی یک دهم تجهیزات وارد میدان می شد، این همه تلفات نداشتیم.

تغییر اقلیم چقدر مقصر است؟

ضعف در مدیریت بحران یک وجه ماجراست و بخش دیگر مشکلاتی است که در مدیریت زیستگاه، آبخیزداری، کنترل آب و حفظ جنگل و مرتع وجود دارد. نوشته بهمن ایزدی; از این کارشناس کویر و فعال محیط زیست پرسیدیم که چه میزان از اتفاقات اخیر ناشی از تغییرات اقلیمی بوده است که وی پاسخ داد: سامانه بارشی موسمی که بیشتر نقاط ایران را تحت تاثیر قرار داده است، همیشه وجود داشته و به باران های موسمی معروف است و حتی در برخی مناطق شناخته شده است. مانند باران های 40 سال گذشته اما در 60 یا 70 سال اخیر چنین بارندگی های شدیدی نداشته ایم و ریشه این اتفاقات به برهم خوردن تعادل زیست کره برمی گردد.

وی ادامه داد: به طور خلاصه عوامل طبیعی از جمله خشکسالی های پی در پی و سوء مدیریت زیستگاه ها فشار زیادی را بر منابع طبیعی وارد کرده و شاهد حوادثی مانند سیل های بزرگ بوده است. با انحراف آب و مدیریت نادرست آن، تعادل طبیعی را به هم زده و زمین را خشک‌تر کرده‌ایم. این عوامل منجر به افزایش شدت تغییرات آب و هوایی شده است. ساخت سدهای زیادی به این امر کمک کرد، توزیع رطوبت طبیعی را مختل کردیم و آب را در یک جا جمع کردیم و در جای دیگر خشک کردیم. ظرفیت ذخیره سازی سدها بیشتر از میزان بارندگی است و تبخیر آب وضعیت را بدتر کرده است.

تصاحب زمین و ساخت ویلا برای طبیعت فاجعه است

ایزدی تصریح کرد: از سوی دیگر چرای بی رویه به یک علت اضافه تبدیل شده و در اثر پدیده زشت زمین خواری در رویشگاه های طبیعی مناطق مسکونی، باغ ها و کلبه ها ساخته شده است. دولت ها یکی پس از دیگری آمدند و رفتند اما در کنترل سیلاب ها و تبدیل آن به منافع ملی حکمرانی درستی وجود نداشت و طرح های آبریزی که اجرا می شد ناقص و نامناسب بود. ما به آن آب نیاز داشتیم، اما نتوانستیم از آن استفاده کنیم.
وی ادامه داد: تصمیم می گیریم فقط در زمان وقوع حادثه چه کار کنیم. چند روز پیش در شیراز با پدیده ریزانفجار مواجه شدم که در عرض چند ساعت مناطق شمالی شیراز را سیل کرد اما مدیریت مبلمان شهری نحوه مدیریت این آب را پیش بینی نکرده بود. حاشیه رودخانه ها محصور است و آب به مناطق مسکونی راه نمی یابد. ما می توانیم سیل را مدیریت کنیم و از آن برای آبیاری مناطق خشک خود استفاده کنیم.

  نظام آموزشی کشور باید برای تربیت متخصص و کارآفرین تغییر کند

این فعال محیط زیست گفت: سعید هاشم نماینده صلیب سرخ جهانی چند روز پیش برای بررسی سیل وارد ایران شد. وی گفت: ده میلیون نفر در اثر سیل آسیب دیده اند و دو میلیون نفر از آنها نیازمند کمک های بشردوستانه هستند. کارمندان ما فقط آمار خرابی را اعلام می کنند، اما باید بپرسید برنامه تعمیر و نگهداری شما چیست؟ ما فکر می کنیم سیل به پایان رسیده است، اما همچنان شاهد ساخت و ساز در ساحل رودخانه هستیم. ما باید از این اتفاقات درس بگیریم و اجازه ندهیم این همه خانواده دوباره غصه بخورند. طبیعت کار خودش را می کند و این ما هستیم که رنج می بریم.

این کارشناس بیابان با اشاره به اینکه سیستم بارشی ما تغییر کرده است، گفت: من چندین بار در این سامانه بارشی موسمی با پدیده ریز انفجار مواجه شده ام که ستون بالاتری از هوا به زمین می آید و با این شدت جریان باد، قدرت هر تصمیم از انسان گرفته می شود.» می گیرد. با توجه به افزایش دمای بیوسفر ناشی از به هم خوردن تعادل طبیعی، باید برای شرایط متغیر آماده شویم. تهدید سیل را باید به فرصت تبدیل کنیم. رودخانه هویت دارد و اگر به هویت آن احترام بگذاریم شاهد چنین حوادثی نخواهیم بود. آب مسیر خود را طی می کند و در بسیاری از مناطقی که آسیب دیدیم علت اصلی ساخت و ساز در حاشیه رودخانه بوده است.

به گزارش ایسکانیوز، اگرچه سیل در کشور ما به اندازه کشورهای همسایه قربانی نگرفت، اما همین میزان برای کشور ما بسیار زیاد است و بارانی که می تواند زمین های خشک ما را آبیاری کند و جان تازه ای به زیستگاه های ما ببخشد، نباید تبدیل به سیل شود. سیل و باعث ناراحتی خانواده ها می شود.
انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید