چالش های دانشجویان در سامانه پژوهش ادامه دارد/ سامانه موضوعات تعریف شده با نیاز بازار فاصله زیادی دارد

522508 خبر ناگهانی

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، سامانه پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی توسط سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی راه اندازی شد. هدف اصلی راه اندازی سایت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی، تسریع در روند پروژه های پژوهشی است. فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی از طریق پنل کاربری خود در سامانه پژوهش پس از اطلاع از ظرفیت مدرس مورد نظر خود با موافقت مدیر گروه می توانند از ظرفیت این مدرسین به عنوان استاد راهنما یا مشاور استفاده کنند.

بر این اساس، اخبار پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی و آیین نامه حوزه پژوهشی علاوه بر درگاه روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، در سامانه پژوهش بارگذاری خواهد شد. در آبان ماه امسال محمدعلی اکبری مشاور رئیس دانشگاه در امور پژوهشی و مجری طرح پایش دانشگاه آزاد اسلامی از راه اندازی سامانه پیامک پژوهشی برای اطلاع رسانی به فارغ التحصیلان دانشگاهی خبر داد. اما روند پوشش این سامانه کاستی های زیادی دارد و این شکست دانش آموزان را با چالش های زیادی مواجه کرده است.

دادن و ملاقات با سیستم تحقیق

پژوهشگر یک سیستم مدیریتی است که کلیه فرآیندهای علمی و پژوهشی را به صورت کاملا الکترونیکی انجام می دهد و تمامی این فرآیندها در محیطی یکپارچه و کاملا تحت وب با ساختار سلسله مراتبی انجام می شود. هدف از طراحی این سامانه مکانیزه کردن واحد تحقیقاتی در دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی می باشد. از سال 1399 این سامانه همراه با سایر سامانه های دانشگاه آزاد اسلامی برای ارتقای کیفیت و تسهیل کار دانشجویان مورد استفاده قرار گرفت.

در همین راستا کیوان انصاری دانشجوی ارشد واحد مرکزی تهران در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز گفت: در مجموع مقررات در هر سیستمی مناسب است و آن را به عنوان شرط موثر می داند. من دانشجوی علوم کامپیوتر هستم، اما استفاده از این سیستم برای من سخت است. حتی یک راهنمای مناسب برای دانش آموزان در این سایت وجود ندارد. در ابتدای ماه های راه اندازی سایت و نگهداری سایت دانشجو هر 24 ساعت یکبار پاسخگویی داده می شود.
وی افزود: یکی دیگر از مشکلاتی که دانش آموزان را با چالش مواجه می کند، ظرفیت معلمان است. در حالی که استاد می گوید ظرفیت دارد اما دانشجو نمی تواند استاد مورد علاقه خود را انتخاب کند. این یک خطای سیستمی است.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

این دانشجو گفت: با توجه به ماهیت علم و مشکلات صنعتی که در جامعه حداقل در حوزه مهندسی پزشکی وجود دارد، این مسائل با نیاز بازار فاصله زیادی دارد. وی در گفت و گو با خبرنگار حوزه نظام پژوهشی گروه دانشگاه ایسکانیوز استان تهران مرکز، گفت: سامانه پژوهشی یک سامانه کامل است که وظیفه هدایت، جمع آوری و یکپارچه سازی فعالیت های پژوهشی را بر عهده دارد.

سیستم تحقیق مشکلات و حرفه ای شدن را حل می کند

یکی از مسئولین پژوهش و فناوری استان تهران در ادامه افزود: این سامانه به دلیل جدید بودن و کاربردهای فراوان، با مشکلات سیستمی مختلفی مواجه است که به مرور زمان حل خواهد شد و همچنین سیستم های دیگر، این سیستم پیشرفته تر خواهد شد. در مورد نحوه کار با سایت محقق اطلاعات مربوطه هم در سامانه و هم در کانال دانشجویی ارائه شد و حتی به مدیران گروه گفته شد که تمامی توضیحات را به دانشجویانی که از سامانه تحقیق استفاده نمی کنند ارائه کنند.
وی در خصوص ظرفیت اساتید افزود: این ظرفیت ها بر اساس موضوعات انتخابی اساتید و بر اساس ضوابط تعیین شده برای هر استاد بسته به سمت وی ​​به طور میانگین می تواند دارای 5 استاد راهنما و 5 مشاور باشد، اما در برخی موارد گاهی اوقات به ما دانشجویان می گویند و می گویند استاد اگرچه ظرفیت دارد اما چیزی در سیستم دیده نمی شود. این مشکل توسط همکاران پشتیبانی رفع شده است.

نقد کار نظام پژوهشی

هدف و انگیزه اصلی ایجاد سامانه سؤالات در سامانه پژوهش، کانالیزه کردن مشکلات و پیگیری هدفمند دانش آموزان در جهت رفع مشکلات کشور است، اما واقعیت این است که این سامانه سؤالات به درستی تعریف نشده است. از نظرات صنعتگران و پژوهشگران استفاده کرد، اما این کار انجام نشد و این تعریف تنها با مراجعه به گروه های آموزشی و دانشگاهی برای رشته های مختلف صورت گرفت. به نظر من این روش تعریف نظام موضوعات نه تنها مشکلی را حل نمی کند و پژوهش را متمرکز می کند، بلکه باعث استرس و نارضایتی دانش آموزان و معلمان می شود. این سیستم نیز نواقص خود را برطرف می کند و بعداً نتیجه این سیستم برای محققین، صنعتگران و … مشخص می شود.

  حملات هوایی ائتلاف ریاض در مناطق مختلف یمن تشدید شده است

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید