پیش بینی قیمت دلار برای دوشنبه 7 دسامبر 1401

547208 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، قیمت دلار امروز در حال افزایش بود و این روند با وجود تلاش های بازارساز در تلاش است تا به کانال های بالاتر صعود کند.

طی 2 روز گذشته قیمت دلار در بازارهای موازی افزایش یافته است. دلار هرات موفق شد وارد محدوده 35 هزار تومان شود و دلار سلیمانیه که در روزهای اخیر در انتهای کانال 35 هزار تومان در نوسان بود، امروز در سطح نیم کانال 6 از 35 هزار تومان معامله شد.

بیشتر بخوانید:

سیگنال صعودی در بازارهای موازی

معامله گران بازار معتقدند سیگنال دلار در بازارهای همسایه باعث افزایش تقاضا در بازار معاملات تهران شده است. به گفته آنها، با وجود اخبار سیاسی نامطلوب درباره ایران، این روند قابل پیش بینی بود.

محدوده نوسان قیمت دلار طی 10 روز گذشته روندی ثابت داشته و با یک تا دو حرکت کاهش یا افزایش قیمت مشخص می شود. هدف بازارساز نیز همین بود و تلاش‌های زیادی در این راستا صورت گرفت که از جمله آن‌ها می‌توان به اطلاع‌درمانی و پلیس‌سازی بازار و دستگیری برخی دلالان ارز اشاره کرد.

به نظر می رسد با وجود روند صعودی امروز، بازار از احتیاط فروگذار نکرده است. برخی معامله گران منتظر اقدام بازارساز و نمایش قدرت نهاد پولی کشور هستند که این بار با چه ابزاری بهار دلار را فشرده کند.

به گفته برخی فعالان بازار ارز، افزایش قیمت دلار در بازارهای موازی می تواند زمینه ساز تقویت تقاضای خریداران دلار در بازار معاملات دلار در تهران شود. امروز دلار هرات با قیمت 35 هزار و 270 تومان معامله شد و پیش بینی می شود در معاملات فردا روند صعودی داشته باشد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

درهم امارات که در آخرین روزهای هفته گذشته در پله 6 حدود 9000 تومان در نوسان بود، امروز به پله 8 کانال مذکور نزدیک شد.

اکو ایران در گزارشی نوشت که به طور سنتی بازارهای تهران و مشهد روند بازار هرات را در ابتدای روز مشاهده می کنند و شروع افزایش یا کاهش هرات گاهی بر روند بازار داخلی تاثیر می گذارد. بنابراین اگر دلار هرات بالای 35 هزار تومان بماند، می توان انتظار داشت که قیمت دلار در بازار معاملات تهران شروع به افزایش کند.

تحلیلگران بازار قبلا تاکید کرده بودند که تا زمانی که بازارساز جهت انتظارات صعودی را معکوس نکند، تزریق عرضه تنها به عنوان یک پستانک کوتاه مدت عمل خواهد کرد. آنها به احتمال افزایش قیمت دلار در بلندمدت اشاره کردند.

ارزش دلار با تورم عقب مانده است

در همین راستا میثم رادپور، تحلیلگر بازار درباره تاثیرگذاری دولت بر قیمت دلار گفت: از ابتدای امسال تاکنون کشور تورم حدود 50 درصدی داشته است. اگر افزایش قیمت دلار با نرخ تورم سنجیده شود، متوجه خواهید شد که قیمت فعلی بسیار کمتر از نرخ تورم است.

وی با اشاره به تورم در اقلام مصرفی خانوارها، صندوق های سرمایه ای و همه بخش های بازار و اقتصاد افزود: اگر بخواهیم قیمت دلار و عوامل موثر بر آن را بررسی کنیم، همه عوامل فنی و فنی در مقایسه با تورم . بنابراین انتظار داریم قیمت ها کم و بیش مطابق با تورم حرکت کنند.»

رادپور در ادامه گفت: اطلاعات درمانی و اقدامات مشابه صحت ندارد و تنها یک راه حل کوتاه مدت برای کنترل قیمت دلار است. لازم به ذکر است که تولید رو به کاهش است و هر سال حداقل 5 درصد کاهش تولید ناخالص داخلی داریم.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

این کارشناس بازارهای مالی با اشاره به اینکه طی 10 سال گذشته به تولید آسیب جدی وارد شده است، خاطرنشان می کند: در این مدت نه تنها سرمایه گذاری جدیدی صورت نگرفته، بلکه شاهد خروج سرمایه از بخش تولید نیز بوده ایم. بازار ارز هم آسیب می بیند زیرا ما کشور تولیدی فعالی نیستیم و نمی توانیم رکن تولیدی قوی برای حمایت از ارزمان باشیم.

بررسی قیمت دلار از ابتدای سال تاکنون روند صعودی این اسکناس آمریکایی را نشان می دهد. به نظر می رسد دولت و نهاد پولی کشور با اقداماتی که برای کنترل بازار ارز انجام می دهند، قصد ندارند قیمت دلار را متوقف کنند، بلکه هدف کنترل قیمت است نه شوک زدن به ارز. بازار. البته تا الان موفق بوده

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید