پیش بینی جالب نرخ دلار/ مقصر اصلی افزایش قیمت ارز در بازار چیست؟

به گزارش مستقل آنلاین؛ یک کارشناس اقتصادی می گوید: راه حل اصلی مشکل ساماندهی بازار ارز کنترل تورم در اقتصاد است و تا نتوانیم تورم را کنترل کنیم نمی توانیم بازار ارز را ساماندهی کنیم.

وحید شقاقی شهری درباره ابزار جدید بانک مرکزی برای کنترل و کنترل بازار ارز و فروش اوراق ارزی می گوید: اینها عملا راه حلی نیست و ایجاد مکث می کند و فرصت می دهد التهاب تا حدودی فروکش کند.

وی می افزاید: راه حل اصلی مشکل ساماندهی بازار ارز کنترل تورم در اقتصاد است و تا نتوانیم تورم را کنترل کنیم نمی توانیم بازار ارز را ساماندهی کنیم.

شقاقی شهری تصریح کرد: ما امسال بیش از 40 درصد تورم در اقتصاد ایران داریم در حالی که شرکای ایران تورم زیر 10 درصد دارند بنابراین حداقل 30 درصد شکاف تورمی بین ایران و شرکای تجاری خود داریم.

شقاقی شهری بیان می کند: این سوال به این معناست که قیمت دلار در پایان سال جاری یک عدد تصادفی خواهد بود که مقدار این تفاوت تورمی که حدود 30 درصد یا بیش از 30 درصد خواهد بود به قیمت دلار اضافه می شود. دلار در سال آینده یعنی اگر فرض کنید در پایان امسال دلار 40 هزار تومان یا 35 هزار تومان باشد، 30 درصد به قیمت فعلی دلار در سال آینده اضافه می شود.

وی خاطرنشان می کند: اگر نتوانیم تورم را کنترل کنیم باز هم دور باطل تورم و دلار را خواهیم داشت. هنگامی که تورم افزایش می یابد، به طور دوره ای قیمت دلار را افزایش می دهد و سپس با افزایش قیمت دلار، تورم دوباره افزایش می یابد. در واقع یک چرخه معیوب و یک چرخه معیوب ایجاد می کند و در واقع یک دنباله پیوسته خواهد بود.

  فکر نمی کنم کارکنان استقلال به این راحتی مجیدی را از دست بدهند

منبع: خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید