پیش بینی بورس روز سه شنبه 29 آذر 1401

573858 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، برای پیش بینی بازار سهام فردا باید دید امروز در بورس چه اتفاقی افتاده و فردا چه اتفاقاتی بر بورس تاثیر می گذارد و سپس بر اساس تعداد کل این اتفاقات باید ببینید فردا چه چیزی در انتظار بازار سهام است.

ادامه مطلب

امروز در حالی که روز گذشته بورس با رشد خوبی توانست به بالای 1.5 میلیون تومان برسد، امروز بورس روند ضعیفی را آغاز کرد و با ثبت بازدهی مثبت، در بسیاری از گروه ها شاهد روند منفی بودیم. شاخص کل بورس در حالی روز را با بازدهی مثبت 0.04 درصدی به پایان رساند که شاخص هم وزن که شرایط ضعیف تری را دنبال می کرد، درصد کاهش را تجربه کرد. ارزش معاملات نیز نسبت به روزهای گذشته کاهش یافت و رقم 0.15 میلیارد تومان را به ثبت رساند که شاهد برداشت ارز توسط کدهای واقعی بودیم.

طی چند روز گذشته با توجه به افزایش قیمت دلار در بازار آزاد شاهد آغاز روند صعودی در بورس بودیم که نماگر اصلی بازار را به کانال 1.5 میلیون واحدی رساند. پس از 5 ماه، اما در حال حاضر به نظر می رسد که معاملات متواضع تر. یکی از نکات جالب در بازار امروز قدرت بالای فروشندگان در گروه خودرو بود که به دلیل سخنان جنجالی نایب رئیس دوم کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره عرضه خودرو بر روی کالا اتفاق افتاد. تبادل. بر اساس اخبار منتشر شده در روز گذشته، احتمال کاهش نرخ ارز یکی از دلایل توقف روند صعودی امروز بوده است، اما کاهش امروز بورس را نمی توان تنها به توقف روند صعودی دلار نسبت داد و به نظر می رسد. که دلایل دیگری نیز در این سوال گنجانده شده است.

  رشد 51 درصدی خرید تضمینی گندم

فرمان بورس در دست دلار؟

به نظر می رسد این روزها روندهای روزانه بورس با وضعیت قیمت دلار در بازار آزاد گره خورده است و افزایش قیمت دلار قیمت های بورس را بالا می برد و افت آن نیز بورس را ترمز می کند. شرایط به گونه ای شده است که گویی بورس تهران بهانه دیگری برای افزایش قیمت دلار ندارد و افزایش انتظارات تورمی تنها راه نجات آن از رکود است. این در حالی است که همچنان در خصوص تاثیر تورم بر سهام بین کارشناسان اختلاف نظر وجود دارد و برخی می گویند ممکن است حداقل تا مدتی شاهد واکنش مثبت بورس به افزایش قیمت دلار نباشیم.

از سوی دیگر برخی کارشناسان دلایل موجهی برای افزایش سهام ناشی از افزایش قیمت دلار ذکر می کنند. از آنجایی که قیمت دلار به اهرمی برای اقتصاد ایران و روند تورمی آن تبدیل شده است، افزایش قیمت آن معیاری برای سنجش انتظارات تورمی خواهد بود. افزایش تورم باعث افزایش بهای تمام شده دارایی شرکت ها، کاهش هزینه های تامین مالی به دلیل تفاوت تورم و نرخ سود تسهیلات بانکی و… می شود و این مشکل می تواند بر صورت های مالی شرکت ها تاثیر مثبت بگذارد. که منجر به افزایش قیمت سهام آنها خواهد شد البته در این بین نباید از ریسک مابه التفاوت دلار فردوسی و نیما که اکنون به 36 درصد رسیده است غافل شد.

تهدید افزایش سود بدون ریسک برای بازار سهام

علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی دیروز در نشست خبری درباره آمارهای کلان بانک مرکزی از نرخ سود بانکی، گفت: در بیش از 90 کشور جهان در ماه های اخیر نرخ سود بانکی اصلاح شده است. روسیه نرخ بهره را دو برابر کرد و به 20 درصد رساند. در آمریکا نرخ بهره به بیش از 4 درصد رسید. در ایران این مقوله ابزار سیاست پولی محسوب نمی شود و باید اصلاح شود. از سال 2019، هیچ اصلاح دیگری در نرخ بهره صورت نگرفته است. قطعاً باید از این ابزار استفاده کنیم که منوط به مصوبه شورای پول و اعتبار است که در حال رصد و بررسی آن هستیم.» این دیدگاه صالح آبادی با دیدگاه برخی از اقتصاددانان ایران همخوانی دارد که به فکر افزایش سود هستند. نرخ تحت هر شرایطی درصد به عنوان ابزاری برای مهار تورم گروهی دیگر از اقتصاددانان بر این باورند که گروه اول خطایی در تجویز سیاستی برای ایران دارند که در کشورهایی با تورم پایین و به ویژه با انتظارات تورمی پایین اجرا می شود. -بانک‌های مرکزی مستقل” با “شبکه بانکی قوی، بانکداری به انتخاب و نه با تجویز دولت”. اما نکته اینجاست که این سیاست‌ها در کشورهای با تورم بالا کارکرد مشابهی ندارند. زیرا مردم به نرخ سود واقعی توجه می‌کنند. ، نه نرخ بهره اسمی، در راه حل های آنها نرخ بهره واقعی نرخ بهره اسمی منهای انتظارات تورمی است در واقع انتظارات تورمی در تصمیم گیری مردم در کنار نرخ سود اسمی نیز لحاظ می شوند.

  قیمت کالاها باید توسط دولت کنترل شود

صالح آبادی البته امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه بانک مرکزی برای افزایش نرخ سود سپرده های بانکی گفت: در حال حاضر نرخ سود جدید مشخصی برای سپرده ها تعیین نشده است. زمان برای افزایش پنج درصدی سود بانکی.

به هر حال از هر نظر نگرانی بورس تهران از افزایش نرخ سود بانکی پس از بلاتکلیفی پیش آمده در دو سال اخیر طبیعی به نظر می رسد و یکی از دلایل مهم ریزش امروز بورس بود. این موضوع در حال حاضر در هاله ای از بلاتکلیفی به سر می برد و تا زمان مشخص شدن نتیجه نهایی، این نگرانی در بورس باقی خواهد ماند.
متهم فنی در تعلیق بورس

همانطور که در پیش بینی امروز بازار سهام اشاره شد، شاخص کل بورس پس از افزایش قابل توجه روزهای کاری اخیر، اکنون در مرز 1.5 میلیون قرار دارد. نگاهی به روند فنی کل شاخص کل بورس نشان می دهد که اگر فردا بازار سهام در سبز آغاز شود، به محدوده مقاومتی نسبتا مهمی در محدوده 1.51 تا 1.53 میلیون واحد می رسد که کف و سقف مهمی بوده است. گذشته و نسبت 78 درصد است که شامل فیبوناچی است و می تواند حرکت صعودی بازار سهام را اندکی کاهش دهد. رویداد فنی مثبت امروز بورس، عبور از خط روند نزولی میان مدتی است که در اندیکاتور RSI قرار داشت که حکایت از بهبود قدرت خرید دارد. بنابراین می توان نتیجه گرفت بورس تهران ممکن است فردا با اندکی فشار عرضه مواجه شود اما روند کلی مثبت باشد.
پیش بینی بازار سهام فردا

  بورس در ابتدای هفته با افت کار خود را آغاز کرد

در مجموع امروز بورس شرایط خاصی را دنبال کرد و اخبار ضد و نقیضی که در موضوعات مختلف منتشر شد، اجازه ادامه روند مثبت را به بازار نداد و شاید این مشکل در روزهای آینده اجازه صعود به بازار را ندهد. بنابراین پیش بینی می شود بازار سهام فردا سیر نزولی داشته باشد و اخبار احتمالی از بقیه روز بر آن تاثیر بگذارد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید