پیش بینی بازار سهام در روز سه شنبه 18 مرداد 1401

549799 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز برخلاف روزهای اخیر روندی صعودی دارد. امروز شنبه ۲۴ مردادماه، بورس ۱۱۵۶۵ واحد معادل ۰.۸ درصد رشد را ثبت کرد و به سطح یک میلیون و ۴۴۸ هزار واحد رسید. شاخص کل فرابورس با 188 واحد افزایش به 19 هزار واحد رسید.

ادامه مطلب

همچنین شاخص کل هم وزن 6888 واحد معادل 1.6 درصد رشد کرد و به محدوده 390 هزار رسید. امروز نمادهای شبندر، شپنا، شبریز و شتران بر شاخص کل تاثیر منفی گذاشتند. از سوی دیگر نمادهای فملی، ولمت، شستا، شپدیس، خودرو و هخشتی بر شاخص کل بورس تاثیر مثبت داشتند.

سیگنال مثبت مذاکرات به بازار سهام

در 21 مرداد ماه باقری کنی، مذاکره کننده ارشد ایران عازم وین شد و ظرف سه روز جلسات مختلفی برگزار شد. این سفر و مذاکرات سیگنال بسیار مثبتی برای بورس است و به گفته کارشناسان افزایش معاملات امروز ناشی از همین موضوع است.

البته اخبار ضد و نقیضی از وین نیز از رسانه های مختلف به گوش می رسد. بر اساس گزارش رسانه ها، به نظر می رسد دو اصل برای موفقیت مذاکرات در وین ضروری است. اول، اثربخشی و پایداری رفع تحریم ها. دوم، این موضوع نباید به عنوان اهرم فشاری باقی بماند تا در آینده علیه ایران از آن استفاده شود.

با وجود این مشکل، امیدها به این توافق افزایش یافته و کارشناسان معتقدند با سیگنال مذاکرات ممکن است بورس افزایش یابد. با توجه به این سیگنال امروز نمادهای گروه خودرویی، بانکی و حمل و نقل دریایی با افزایش تقاضا مواجه شدند.

  یک شهر ۲۶ میلیون نفری را قرنطینه کنید

سیگنال منفی برای فرآورده های نفتی

گروه فرآورده های نفتی امروز در مسیر نزولی قرار داشت که کارشناسان معتقدند این مشکل می تواند ناشی از کاهش قیمت نفت باشد. نفت خام برنت با 80 سنت افزایش به 94 دلار و 92 سنت در هر بشکه رسید که 11 درصد نسبت به بسته شدن هفته قبل کاهش داشت.

امروز شرایط بازار سهام نسبت به روزهای دیگر امیدوارکننده بود اما نمی توان انتظار بازدهی یکسانی از شاخص کل داشت. کارشناسان و تحلیلگران بر این باورند که بورس همچنان در مسیر نزولی قرار دارد و در صورت ورود نقدینگی به بازار سرمایه، وضعیت بدتر خواهد شد.

از طرفی بیشتر سهام موجود در بازار ارزش دارند. این در حالی است که بهمن فلاح، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با تجارت نیوز گفت: سهام ارزش دارد، اما بورس ارزش ندارد.

این بی ارزشی نیز نشان دهنده عدم اعتماد است. حال باید منتظر افزایش اعتماد و نقدینگی در بورس باشیم. در صورت افزایش حجم نقدینگی، ارزش معاملات نیز افزایش می یابد و در نهایت اطمینان تا حدودی در بورس بازمی گردد.

بازگشت اطمینان و نقدینگی می تواند بلافاصله روند بورس را معکوس کرده و آن را صعودی کند. البته در چنین حالتی بهبود بازار سرمایه شرایط خود را دارد. اولین موضوع عدم دخالت مسئولان و کاهش ریسک های سیستمی در بازار سرمایه است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید