پیش بینی بازار خودرو تا پایان سال

از یک سو، وزارت امنیت در هفته‌های اخیر تلاش کرده تا با افزایش عرضه کارخانه‌ها، قیمت‌ها را کاهش دهد. از سوی دیگر، انتظارات تورمی و نگرانی از بازار دلار، نگرانی خریداران را از افزایش مجدد قیمت خودرو افزایش داد. اما تا پایان سال چه اتفاقی برای این بازار خواهد افتاد؟

پس از شکل گیری طوفان دو ماهه در بازار خودرو و ثبت رکورد قیمت انواع محصولات داخلی و خارجی، اکنون رکود در بازار حاکم شده است. رکودی که ریشه در فضای «بیم و امید» معاملات دارد.

از یک سو خریداران انتظار کاهش قیمت دارند و از سوی دیگر فروشندگان با توجه به تجربه چند هفته اخیر و اتفاقاتی مانند عبور قیمت پراید از 300 میلیون تومان انتظار افزایش ارزش دارایی های خود را دارند. در بازار راکد اما با توجه به شرایط فعلی بازار خودرو تا پایان سال چه مسیری را طی خواهد کرد؟

دلار؛ مهمترین متغیری که بر بازار اثر می گذارد

در حال حاضر بازار دلار و تحولات آن را می توان به عنوان مهم ترین متغیر تاثیرگذار بر بازار خودرو معرفی کرد. نگاهی به اتفاقات دو ماه اخیر پیوند ناگسستنی بازار خودرو و ارز را نشان می دهد. خودرویی که از ابتدای سال روندی کند و موازی با شاخص تورم را دنبال می کرد، به یکباره در راستای جهش ارز با سرعت بالایی به این بازار نزدیک شد. تا جایی که مقرون به صرفه ترین محصولات بازار از کانال 300 میلیون تومان عبور کرده است.

در این شرایط پیش بینی کاهش قیمت خودرو بعید به نظر می رسد. اگرچه دلار پس از صعود به کانال 44 هزار تومانی در انتهای بازار، بازگشت به 4000 تومان را تجربه کرد، اما بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار این بازگشت را موقتی و ناشی از سیاست های دولت و تغییر رئیس بانک مرکزی می دانند.

  بوی یک ماه مدرسه

اگرچه دلار در این هفته ضعیف‌ترین بازدهی هفتگی بازار بود، اما همچنان 2.72 درصد افزایش یافت تا بخشی از عقب نشینی 4.83 درصدی هفته گذشته را جبران کند.

به نظر می رسد عوامل اقتصادی همچنان دستورات دولت را دیکته کنند و تا پایان سال دولت دیگر قادر به کنترل بازار ارز نخواهد بود. خوشبینانه ترین سناریو این است که دولت نرخ دلار را تا پایان سال در کانال فعلی نگه دارد.

جهت گیری بازار دلار

با توجه به تداوم و تقویت تحریم ها و عدم بازگشت ارزهای خارجی حاصل از صادرات و همچنین وقوع کسری حدود 400 هزار میلیارد تومانی در بودجه امسال، به نظر می رسد ارزش پول ملی همچنان ادامه داشته باشد. پاییز تا نوروز 1402.

آخرین آمار بانک مرکزی نشان می دهد که تا پایان مهرماه 1401 خالص بدهی بخش عمومی به بانک مرکزی 41 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. بدهی بانک ها به بانک مرکزی 51 هزار میلیارد تومان رشد داشته که رکوردی در 20 سال گذشته است. این اتفاق معنایی جز شتاب دادن به موتور قدرتمند خلق پول و از دست دادن ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی ندارد.

حال در چنین شرایطی می توان انتظار داشت که قیمت دلار در بازار ایران کاهش یابد و روند بازار خودرو نیز کاهش یابد؟

سبقت گرفتن از ماشین بادی

شرایط کلان اقتصادی، از جمله شاخص هایی مانند تورم، یکی دیگر از متغیرهای مهم موثر بر بازار خودرو شناخته شده است. با توجه به پیش بینی حداقل تورم 40 درصدی کارشناسان در سال جاری، بسیاری از آنها از ابتدای سال تاکنون با رشد 40 درصدی و متناسب با تورم بازار خودرو را تا پایان سال ترسیم کرده اند. اما جهش ناگهانی دلار نشان داد که بازار ارز نقش پررنگ تری در قیمت گذاری خودرو دارد.

  8.7 درصد رشد در صنعت و 10.4 درصد در نفت در بهار و تابستان 1401.

البته این را نباید راهی برای جداسازی بازار ارز از تورم دانست. در هر صورت ارز به عنوان یک بازار اقتصادی از شاخص تورم تبعیت می کند. اما دولت‌ها همیشه فنر ارز را فشرده می‌کنند و باعث می‌شوند در زمان‌های مختلف به شدت تورم افزایش یابد. این در حالی است که بازارساز خودرو از این موقعیت بهره می برد و حداقل بار تورم را دوچندان از دوش بازار می کند. یک بار وقتی شاخص تورم بالا می رود و بار دیگر وقتی فنر ارز فشرده آزاد می شود.

به این ترتیب پیش از پایان سال قیمت خودرو در بازار آزاد از شاخص تورم فراتر رفت و از چشم انداز سود 40 درصدی کارشناسان پیشی گرفت.

رکورد بازدهی 66 درصدی در بازار خودرو

بررسی قیمت نشان می دهد امروز جمعه 23 دی ماه 1401 پراید 111 با قیمت 290 میلیون تومان معامله می شود. این مدل خودرو که در ابتدای سال 190 میلیون تومان قیمت داشت، در ابتدای هفته جاری به 300 میلیون تومان رسید. اگر قیمت امروز را بر اساس محاسبات قرار دهیم، از ابتدای سال تاکنون تنها پراید 52.6 درصد افزایش قیمت داشته است.

پژو 206 تیپ 2 دیگر محصول پرطرفدار بازار با بازدهی بیش از 66 درصدی در ابتدای سال از 269 میلیون تومان به 447 میلیون تومان رسید. سایناEX نیز در مدت بررسی با رشد 53 درصدی از 198 میلیون تومان به 303 میلیون تومان رسید.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید