پیش بینی بازار بورس یکشنبه 25 ژانویه 1401

545623 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، برای پیش بینی بازار سهام فردا باید دید امروز در بورس چه اتفاقی افتاده و فردا چه اتفاقاتی بر بورس تاثیر می گذارد و سپس بر اساس تعداد کل این اتفاقات باید ببینید فردا چه چیزی در انتظار بازار سهام است.

پیش بینی بازار سهام در روز چهارشنبه 30 آذر 1401

بورس امروز با چالش های مهمی کار خود را آغاز کرد و در ابتدا با فشار فروش نسبتا بالایی همراه بود، اما به مرور زمان این رنگ قرمز در اکثر گروه ها جای خود را به رنگ سبز داده است، بنابراین بورس دوباره امیدها را برای تداوم روند افزایش می دهد. روند روند صعودی شاخص کل سهام در این روز 0.51 درصد کاهش یافت و توانست بیش از نیمی از افت خود را در نیمه دوم معاملات جبران کند. از سوی دیگر شاخص وزنی برابر با وجود شرایط سختی که در ابتدا با آن مواجه بود، در نهایت در محدوده مثبت به روند خود پایان داد و 0.14 درصد عقب نشینی کرد، بنابراین امیدها به اوج خود رسیده است. اما از روی احتیاط ارزش معاملات به نیمه دوم بازار نسبت به روزهای گذشته کاهش یافت و رقمی معادل 7525 میلیارد تومان را به ثبت رساند که با خروج 332 میلیارد تومانی از سمت کدهای واقعی همراه بود.

آخر هفته گذشته با چالش های مهمی برای بورس تهران همراه بود. دولت پس از کش و قوس های فراوان سرانجام لایحه بودجه سال آینده را که مهمترین سند مالی کشور محسوب می شود در صحن علنی مجلس مطرح کرد و ساعاتی بعد بندهای آن رسما منتشر شد. یکی از مقاطع مهم و بحث برانگیز افزایش 40 درصدی سقف نرخ خوراک پتروشیمی ها و افزایش آن از 5000 تومان به 7000 تومان بود تا نگرانی بورس ها به واقعیتی بزرگ تبدیل شود. از سوی دیگر بحث توقف عرضه خودروهای جدید در بورس کالا با اظهارات ایران خودرو و صحبت های سخنگوی وزارت حراست شوک شدیدتری به بازار وارد کرد به طوری که بورس ها در روز تعطیل با دستان لرزان شروع به معامله کرد. با این حال بازار سهام امروز توانست با حمایت مهمی از سوی متولی مواجه شود که ورق را به سمت راست برگرداند. حال با توجه به روند معاملات امروز و اتفاقات رخ داده، بازار سهام فردا را پیش بینی می کنیم.

  تاثیر قهوه در درمان کبد چرب

بازگرداندن خودرو به بورس

روز چهارشنبه با لغو عرضه محصولات دنا از اطلاعیه ایران خودرو، موضوع پایان عرضه خودرو در بورس کالا رنگ جدیدی به خود گرفت، بنابراین دلیل صف خودروسازان برای فروش. نیز تعیین خواهد شد. اگرچه سازمان صرافی در نامه ای به ایران خودرو به این اتفاق سریع واکنش نشان داد، اما صحبت های امید قالیباف سخنگوی وزارت حراست حکایت از جدیت بیشتر آن دارد. کلیباف طی سخنانی در صدا و سیما گفت: وزارت ایمنی در حال حاضر صلاحیت صدور مجوز برای عرضه جدید به بورس کالا را ندارد و بر اساس اعلام سازمان بازرسی، شورای رقابت از این پس مسئول قیمت گذاری خودرو خواهد بود. محصولات تولید کنندگان به گفته سخنگوی وزارت امنیت، با فروش صورت گرفته در بازار خودرو در روزهای اخیر و همچنین واردات خودروهای خارجی، بازار خودرو به حد اشباع رسیده است و از ابتدا فرض بر این بود که با رسیدن به این نقطه، عرضه خودرو در بورس به پایان می رسد و خود خودروسازان به فروش محصولات خود ادامه می دهند.

امروز اما تلاش های سازمان بورس و مکاتبات آن با وزارت اقتصاد به ثمر نشست و خبر رسید دانا پلاس طبق اعلام قبلی فردا در بورس عرضه می شود. احسان خاندوزی وزیر اقتصاد طی سخنانی از ادامه عرضه خودرو در بورس به روال گذشته خبر داد و سپس مدیر نظارت بر بورس سازمان بورس از ادامه تقاضای ایران خودرو خبر داد. با لغو تحویل دنا پلاس در بورس موافقت نشد. این خودرو در موعد مقرر به فروش می رسد تا شاهد واکنش شدید و حمایتی سازمان بورس به نفع سهامداران باشیم. این امر باعث شده تا بخش قابل توجهی از عرضه جای خود را به تقاضا بدهد و شاهد بازگشت معاملات به روند صعودی باشیم.

  ایلان ماسک به آرزوی دیرینه خود می رسد/ سکان توییتر در دستان یک غول فضایی

نگرانی های بودجه همچنان باقی است

با تمام این تفاسیر همچنان نگرانی در خصوص بندهای بورسی لایحه بودجه 1402 وجود دارد و آثار آن را می توان در روند معاملات گروه های بزرگ مشاهده کرد که البته با نرخ های خوب بازارهای جهانی در تضاد است. پس از نظرات فراوان سقف نرخ خوراک پتروشیمی ها 7 هزار تومان است. این در حالی است که سقف 5 هزار تومانی در سال 1401 با انتقادات زیادی همراه بود و باعث شد برخی پتروشیمی ها از جمله متانول سازان دست از کار بردارند و زیان را شناسایی کنند. انتقاد از فرمول نرخ خوراک پتروشیمی ها همیشه به دلیل استفاده از نرخ مرکزی اروپا بوده و هست و به نظر می رسد این موضوع ادامه داشته باشد. از دیگر نکات منفی می توان به افزایش 40 درصدی سقف قیمت مواد اولیه پتروشیمی به 7000 تومان، افزایش 10 درصدی نسبت گاز صنعتی به مواد اولیه پتروشیمی، بازگشت حقوق گمرکی و مالیات صادراتی مواد اولیه و نیمه خام اشاره کرد. مواد و غیره من کردم

از سوی دیگر، همانطور که گفته شد، بازارهای جهانی در اوایل سال 2023 روند صعودی مناسبی را در پیش گرفته اند و شاهد سطوح مناسب قیمت کالاها هستیم. در معاملات پایانی هفته، نفت به میانه کانال 85 دلار، طلا بالای 1900 دلار، مس به بالای 9200 دلار و روی به بالای کانال 3300 دلار رسید. بنابراین می‌توان انتظار داشت که بازار سهام فردا شاهد تضاد عرضه و تقاضا در گروه‌های بزرگ و کالامحور باشد، اما با توجه به روندهای بهبود امروز، ممکن است قدرت تقاضا برنده این رقابت باشد.

  قرارداد خواهرخواندگی آلومینیوم سپاهان

رشد بازار سهام برای غلبه بر مقاومت فنی

یکی از سناریوهای کاهش روند صعودی بورس امروز می تواند مربوط به شناسایی سود برخی سرمایه گذاران باشد. پس از رالی های قدرتمندی که در چند روز گذشته تجربه کردیم، طبیعی است که برخی از فعالان بازار با توجه به سود خوبی که از کل بازار و بسیاری از صنایع و نمادها دریافت کرده اند، اکنون به سود خود پی برده و به سمت صنایع دیگر می روند. . این در حالی است که نگاهی به روند فنی کل بورس نشان از مقاومت پویا و بسیار مهم در این مسیر دارد. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می شود، مقاومت پس از سقوط بورس تهران در آبان ماه 1398، سقف های مختلفی که به ثبت رسیده، مقاومت و خطی پویا را تشکیل داده است که بورس ها تاکنون نتوانسته اند از آن عبور کنند. و با افزایش زمان رسیدن، این خط مقاومت به دلیل روند صعودی خود به محدوده های بالاتر می رود. بنابراین، افزایش عرضه در خط مقاومت حساس همیشه بخشی از یک روند صعودی است و می تواند منجر به شکست بهتر شود. با این حال، هنوز خطرات فنی وجود دارد. وضعیت کانال صعودی میان مدت بازار که با رنگ آبی مشخص شده است، بیانگر این است که مسیر صعودی بازار در حال حاضر با موانعی همراه است که می تواند چالش هایی را ایجاد کند.

پیش بینی بازار سهام فردا

بنابراین می توان پیش بینی کرد بورس فردا روز سبزی را به نمایش بگذارد و شاهد افزایش شاخص های اصلی بازار باشیم، اما با توجه به دلایل گفته شده همچنان بهانه هایی برای افزایش عرضه وجود دارد و همه موارد حاکی از یک بازار را در جهت مثبت متعادل می کند که این روند صعودی در گروه های کوچک بهتر نمود پیدا می کند.

دیدگاهتان را بنویسید