پیشنهاد وزارت امنیت برای عرضه خودرو در بورس همچنان ادامه دارد

573848 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، چندی پیش رئیس کمیسیون صنایع و معادن شورای اسلامی با اشاره به قوانین بورس کالا در عرضه کالا از جمله خودرو گفت: هرکسی می تواند کالای خود را طبق ضوابط عرضه و بفروشد. بورس کالا؛ اما خودرو یک محصول انحصاری است و این وظیفه شورای رقابت است که در مورد قیمت محصولات انحصاری اظهار نظر کند و قیمت ها را تعیین کند. به عنوان مثال برای تقاضای چند میلیونی فقط چند هزار خودرو وجود دارد که اگر انتقال آنها در بورس کالا موجود باشد، این خودرو هر قیمتی را پیدا می کند.

دستور وزیر اقتصاد برای ادامه عرضه خودرو به بورس کالا

وی افزود: با توجه به اینکه عرضه متناسب با تقاضا نیست و قیمت گذاری نمی شود، این نحوه عرضه خودرو به بورس کالا را غیرقانونی می دانیم و مخالف آن هستیم.

وزارت امنیت و شورای رقابت به یک چارچوب مشترک برای قیمت گذاری خودرو می رسند

امید کلیباف سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در رابطه با این اظهارات رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس و سایر ایرادات و اظهارنظرها در خصوص عرضه خودرو در بورس کالا توضیح داد. گفت وگو با ایسنا: وزارت صمت بر اساس تصمیم رهبری است. سخوا در سال گذشته مسئولیت قیمت گذاری خودرو را بر عهده گرفت و قیمت گذاری از شورای رقابت به وزارت ایمنی منتقل شد. اکنون مدت یکساله این تصمیم روسای سه مرجع به پایان رسیده و به شورای رقابت بازگشته است. بنابراین وزارت ایمنی هم اکنون باید با همکاری شورای رقابت به چارچوبی مشترک و مشخص برای قیمت گذاری خودرو دست یابد.

  40 شعبه اصلی معاملات فردا دستگیر شده اند

وی تاکید کرد: با توجه به قیمت‌های گذشته شورای رقابت و اثرات نامطلوبی که این قیمت‌ها بر تولید خودرو داشته است، این موضع و خواست وزارت امنیت است که روش فروش خودرو در بورس ادامه یابد. اما نکته این است که این تصمیم باید در شورای رقابت تصویب شود و آن شورا با وزارت امنیت تصمیم نهایی را ارائه کند.

عرضه خودرو در بورس یک تلاش موفق بود

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: به زودی (به احتمال زیاد در هفته جاری) جلسه مشترک با شورای رقابت برگزار و نتیجه آن اعلام خواهد شد. اما همانطور که اشاره کردیم، با توجه به نتایجی که در گذشته از قیمت‌گذاری تابلوهای رقابت دیده شده بود و از طرف دیگر با توجه به تجربه خوبی که از عرضه خودرو در بورس کالا داشتیم، پیشنهاد DoS به وضوح به بازار سهام ارائه شده است. روند ارائه ادامه یافت

کلیباف تصریح کرد: نظر رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز بر همین اساس است که مهلت تایید سران قوای سه گانه (بر اساس قیمت گذاری خودروها توسط وزارت حراست) تعیین شده است. گذشته و وزارت حراست مسئولیتی در قبال قیمت گذاری خودروها ندارد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید