پیشرفت سرطان سینه در طول یک خواب شبانه در بدن

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که سلول‌های سرطان سینه عمدتاً در شب و در هنگام خواب پخش می‌شوند و به سایر قسمت‌های بدن گسترش می‌یابند. بنابراین، همانطور که قبلاً تصور می شد، این فرآیند به طور مداوم در طول روز اتفاق نمی افتد.

محققان هشدار می دهند که این نتایج به این معنا نیست که افراد مبتلا به سرطان برای جلوگیری از گسترش سرطان باید از خوابیدن خودداری کنند.

تحقیقات قبلی نشان داده بود که اختلالات خواب می تواند پیشرفت سرطان سینه را بدتر کند، اما تحقیقات جدید نشان می دهد که نگاه کردن به بهترین زمان روز برای درمان سرطان می تواند درمان را موثرتر کند.

نیکلاس آستو، محقق مؤسسه فناوری فدرال (ETH زوریخ) و یکی از اعضای این تیم گفت: «بیشتر درمان‌های سرطان برای هدف قرار دادن سلول‌های تومور در هر زمان مشخص طراحی نشده‌اند.

درمان های ارائه شده بر اساس این ایده کلی است که تومور وجود دارد و باید همیشه سعی شود. ما اکنون بهتر از همیشه می دانیم که در زمان های مختلف چه اتفاقی می افتد و درمان باید بهتر انجام شود.

اوستو و همکارانش قبلاً مطالعه دیگری در مورد سرطان متاستاتیک سینه انجام داده بودند که روند غیرمنتظره ای را نشان داد. این مطالعه نشان داد که سلول‌های تومور در گردش (CTC) شرکت‌کنندگان، یعنی سلول‌های تومورهای مهاجم، یک شبه تکثیر می‌شوند.

نتایج مطالعه: سرطان سینه در طول خواب شبانه در بدن پیشرفت می کند

محققان تصمیم گرفتند تحقیقات بیشتری بر روی 30 زن مبتلا به سرطان سینه، از جمله 9 زن مبتلا به سرطان متاستاتیک که درمان نشده بودند، انجام دهند. محققان در ساعت 10 صبح و 4 بعد از ظهر نمونه خون گرفتند.

  پیشنهاد اوکراین برای مذاکره با پوتین

تجزیه و تحلیل آنها نشان داد که 78٪ از تمام سلول های تومور در حال گردش در نمونه های شبانه یافت شد. یعنی وقتی زن ها می خوابیدند.

سپس محققان آزمایش خون مشابهی را بر روی موش هایی که به چهار نوع مختلف سرطان سینه القا شده بودند، انجام دادند. آنها دریافتند که بسته به نوع سرطان، بین 87 تا 99 درصد از سلول های تومور در گردش از نمونه های گرفته شده در طول دوره خواب حیوان به دست آمده است. علاوه بر این، سلول‌های تومور در حال گردش مشتق شده از موش‌های خوابیده از موش‌های بیدار بیشتر است. این بدان معناست که احتمال تشکیل تومور جدید بیشتر است.

استو گفت: «در حالی که این نتایج در ابتدا شگفت‌انگیز بودند، یافته‌های ما در واقع منطقی هستند. سیستم ایمنی بدن به شدت تحت تاثیر چرخه خواب و بیداری بدن است که به ریتم شبانه روزی معروف است. با این حال، به طور کلی تصور می شد که تومورهای سرطانی از این ریتم شبانه روزی پیروی نمی کنند.

یافته های جدید این تصور غلط را اصلاح می کند، اما همچنین بسیاری از سوالات را بی پاسخ می گذارد. استو افزود: “ریتم خاصی وجود دارد که در هنگام خواب به اوج خود می رسد.” در هر صورت دقیقاً نمی دانیم کدام لحظه خواب در این امر مؤثر است و آیا کم و زیاد خوابیدن کمکی می کند یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید