پیامدهای تحقیق نادرست در دانشگاه / از بی اعتباری مقاله تا لغو مدرک پژوهشی

553085 خبر ناگهانی

تحقیقات به فعالیت های آزمایشگاهی یا خواندن کتاب محدود نمی شود. بخش مهمی از پژوهش، ارائه آنها در قالب مقاله یا پایان نامه به جامعه علمی است. مقالات و پایان نامه ها ممکن است منجر به انصراف یا انصراف از مدرک تحصیلی محقق شود در صورتی که شرایط یکپارچگی علمی را نداشته باشند. به همین دلیل، محققین باید مصادیق تخلفات علمی را بدانند تا کمتر در این موارد گرفتار شوند.

بر اساس بخشنامه وزارت علوم، مواردی از جمله عدم دانش تخصصی و صلاحیت علمی در موضوع پژوهش و عدم صداقت در ارائه گزارش کار علمی خود برای کسب امتیازات علمی و اداری و ترویج تخلفات علمی است. به این معنی که اگر فردی بدون داشتن دانش تخصصی در زمینه تحقیق خود اقدام به تولید مقاله کند، تخلف محسوب می شود.

نمونه دیگری از نقض علمی سوگیری در فرآیند تحقیق، مداخله در مفروضات و تمایلات خود، دیگران یا مؤسسه ای است که تحقیق را سفارش داده است. همچنین عدم ارائه نتایج واقعی پژوهش به دلیل ترس، فشارها و تصورات نادرست محقق از موارد سوء استفاده علمی است.

برخی از محققان ممکن است از انتشار نتایج تحقیقات خود برای مدت معینی، چه به منظور کسب سود، چه به صورت عمدی یا غیرعمدی خودداری کنند. این مورد یکی از مصادیق رفتار علمی است که از آن به عنوان عدم رعایت عنصر زمان (مهلت) هنگام انتشار نتایج تحقیق یاد می شود.

ابهام و سهل انگاری در تهیه گزارش پژوهشی با مرزی مبهم بین دستاوردها و کشفیات علمی محقق از کار دیگران و بازنویسی سخنان دیگران، بازی با کلمات، اغراق، کلی گویی، جزم گرایی و مصرف گرایی نیز از مصادیق تخلف علمی است. معروف

  صدا و سیما بستری برای واکسن گذاشت / شرایط بازگشایی مدارس و دانشگاه ها -

برخی از رفتارها در پژوهش به دور از اخلاق است و پژوهشگران باید همواره اکتشافات علمی را در اولویت قرار دهند. این رفتارها عبارتند از تعصب، حسادت، کینه و عصبانیت، نیت عاطفی، توهین و جسارت، تحقیر و تحقیر دیگران، تهمت، اغراق در خود و موضوع، انفعال در نگرش ها و باورها به دلیل دگرجنس گرایی، فریب، آزار، سوء استفاده از کلمات. .

استفاده و استناد به منابع مشکوک و غیرمعتبر (مجله، حامی مقاله و نویسنده)، رعایت نکردن منافع ملی در تمامی مراحل پژوهش، سوء استفاده از عناوینی مانند دکتر، کارشناسی ارشد، استاد، دانشیار و پژوهشی از دیگر مصادیق تخلف است. دستیار، هرگونه حذف و تغییر آدرس اصلی نویسنده یا نویسندگان مقالات علمی و عدم استفاده از کلمات متناسب با کار انجام شده از قبیل ترجمه، تألیف، تألیف و تحقیق.

در نهایت باید به این نکته توجه داشت که بسیاری از اختلالات علمی به دلیل ناآگاهی محققین از این نمونه ها به وجود می آید. در نتیجه شناخت این موارد از بروز اختلالات علمی ناخواسته جلوگیری می کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید