پشه ها رنگ های سبز، بنفش، آبی و سفید را نادیده می گیرند

آیا می خواهید از پشه ها دور بمانید؟ لباس های قرمز، نارنجی یا مشکی نپوشید! مطالعات اخیر نشان می دهد که پشه ها جذب رنگ های خاصی از جمله قرمز، نارنجی و سیاه می شوند.

به گزارش دیلی میل، محققان بر این باورند که نتایج مطالعه جدید به توضیح چگونگی یافتن میزبان پشه ها کمک می کند. صرف نظر از رنگدانه ها، پوست انسان سیگنال قرمز-نارنجی را به چشم ها ساطع می کند. یک مطالعه اخیر توسط محققان دانشگاه واشنگتن نشان داد که پشه ها پس از کشف گازی که ما بازدم می کنیم به رنگ های خاصی از جمله قرمز، نارنجی، سیاه و فیروزه ای پرواز می کنند. محققان دریافته‌اند که برعکس، پشه‌ها رنگ‌های سبز، بنفش، آبی و سفید را نادیده می‌گیرند.

جفری ریفر، استاد زیست‌شناسی در دانشگاه واشنگتن می‌گوید: «به نظر می‌رسد پشه‌ها از بو استفاده می‌کنند تا به آن‌ها کمک کند آنچه را که در آن نزدیکی است، مانند میزبانی که نیش می‌زنند، شناسایی کنند».

هنگامی که آنها ترکیبات خاصی مانند دی اکسید کربن را از طریق تنفس ما استنشاق می کنند، بو چشمان پشه را تحریک می کند تا رنگ های خاص و سایر الگوهای بصری مرتبط با میزبان احتمالی را اسکن کند و به سمت آن پرواز کند.

این یافته ها نشان می دهد که چگونه حس بویایی پشه بر نحوه واکنش آن به سیگنال های بصری تأثیر می گذارد.

محققان می گویند دانستن اینکه کدام رنگ ها پشه های گرسنه را جذب می کنند و کدام ها نه، می تواند به طراحی بهتر مواد دافع، تله ها و راه های دیگر برای محافظت در برابر پشه ها کمک کند.

  زن دلارفروش مورد حمله زورگیران قرار گرفت

ریفل افزود: «یکی از متداول‌ترین سؤالاتی که برای من پیش می‌آید این است که «چه کاری می‌توانم انجام دهم تا پشه‌ها مرا نیش نزنند؟» قبلاً در پاسخ به آن اشاره کردم که سه علامت اصلی وجود دارد که پشه ها جذب آنها می شوند: نفس، عرق و دمای پوست. با این حال، در یک مطالعه جدید، نشانه چهارم را پیدا کردیم: قرمزی که نه تنها روی لباس‌های ما، بلکه روی پوست همه افراد نیز دیده می‌شود. رنگ پوست شما مهم نیست. همه ما یک علامت قرمز قوی ارائه می دهیم. «فیلتر کردن این رنگ جذاب و رنگ‌های مشابه روی پوست یا پوشیدن لباس‌هایی که چنین رنگ‌هایی ندارند، ممکن است راه دیگری برای جلوگیری از نیش پشه باشد.

تیم تحقیقاتی در آزمایشات خود، رفتار پشه های ماده Aedes aegypti را در مواجهه با انواع مختلف علائم بینایی و بویایی ردیابی کردند.

مانند همه گونه های پشه، فقط ماده ها خون می نوشند و نیش A. aegypti می تواند عفونت های ناشی از تب دنگی، تب زرد، چیکونگونیا و زیکا را منتقل کند.

در این مطالعه، پشه‌ها به‌طور جداگانه در اتاق‌های آزمایشی مینیاتوری ردیابی شدند، جایی که بوهای خاص اسپری شدند و الگوهای بصری مختلفی مانند یک نقطه رنگی یا یک دست انسان خوشمزه ارائه شد.

پشه ها بدون بو، بدون توجه به رنگ آن، تا حد زیادی یک نقطه در پایین محفظه را نادیده می گیرند. با این حال، پس از انتشار دی اکسید کربن به داخل محفظه، پشه ها همچنان به نادیده گرفتن نقطه سبز، آبی یا بنفش ادامه می دهند. با این حال، پشه ها زمانی که قرمز، نارنجی یا سیاه شد به سمت آن مکان پرواز کردند.

  قاتلان نگون بخت یک شبه محکوم نمی شوند/ نقش قانون، آموزش و پرورش و جامعه در فاجعه

انسان‌ها نمی‌توانند دی‌اکسید کربن را حس کنند، همان گازی که ما و سایر حیوانات هر بار استنشاق می‌کنیم، در حالی که پشه‌ها می‌توانند. تحقیقات قبلی، از جمله توسط تیم به رهبری ریفل، نشان داده است که بوی دی اکسید کربن فعالیت پشه های ماده را افزایش می دهد و تقاضا برای پشه ها را در مناطق اطراف، احتمالاً برای یافتن میزبان، افزایش می دهد.

آزمایش “نقطه رنگ” نشان داد که پس از بوی دی اکسید کربن، چشم های پشه طول موج های خاصی را در طیف بینایی ترجیح می دهند.

این شبیه چیزی است که وقتی یک فرد بوی خوبی می دهد اتفاق می افتد. ریفل گفت: “تصور کنید در پیاده رو هستید و بوی دارچین می دهید.” این احتمالاً نشانه یک شیرینی فروشی در آن نزدیکی است و می توانید برای یافتن یک شیرینی فروشی شروع به جستجو در اطراف کنید. “در اینجا نیز ما شروع به یادگیری عناصر بصری می کنیم که پشه ها پس از بو کشیدن متوجه آنها می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید