پشت صحنه سفر مخفیانه رئیس سیا به عربستان

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، به نقل از سایت Met، ویلیام برنز، رئیس سیا، ماه گذشته به عنوان بخشی از یک تور منطقه ای، مخفیانه با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در جده، شهری بندری در غرب عربستان سعودی دیدار کرد. این ملاقات غیرعادی که اولین بار توسط وال استریت ژورنال گزارش شد، اولین رویارویی شناخته شده بین یک جاسوس بلندپایه آمریکایی و حاکم واقعی عربستان سعودی است.

روزنامه آمریکایی «اینترسپت» در ادامه با این مقدمه، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، هنوز از دیدار با محمد بن سلمان به دلیل نقش ولیعهد سعودی در دستور ترور «جمال حشقچی» روزنامه نگار منتقد سعودی خودداری نکرده است. . با این حال، در ماه فوریه، بایدن به دنبال بازگرداندن روابط با عربستان سعودی بود و از ملک سلمان خواست در ازای حمایت نظامی آمریکا برای «حفاظت» از ریاض در برابر انصارالله یمن، تولید نفت خود را افزایش دهد، اما گزارش ها می گویند عربستان سعودی این درخواست را رد کرده است. بایدن
بر اساس این گزارش، برنز ماه گذشته بار دیگر از عربستان سعودی خواست تا تولید نفت خود را افزایش دهد و ریاض هفته گذشته اعلام کرد که به برنامه تولید نفت خود پایبند است، بنابراین ریاض مجددا درخواست آمریکا برای افزایش تولید نفت را رد کرد.

رهگیری: ایالات متحده دو بار از عربستان سعودی درخواست افزایش تولید نفت کرده است و هر دو بار با مقاومت ریاض مواجه شده است.

به گزارش Intercept، سخنگوی سیا از اظهار نظر در مورد سفر برنز به عربستان سعودی در ماه گذشته خودداری کرد.
منابع شنود شده عبارتند از یک افسر اطلاعاتی ایالات متحده، دو منبع نزدیک به جامعه اطلاعاتی ایالات متحده، یک منبع نزدیک به اعضای خانواده سلطنتی سعودی و یک مقام اندیشکده آمریکایی که در ارتباط با این گزارش مصاحبه شده است.
بر اساس این گزارش، این دیدار همچنین فرصتی برای طرح موضوعی بود که واشنگتن را نگران می کند: روابط رو به رشد ریاض با چین. به گفته دو منبع نزدیک به اطلاعات آمریکا، علاوه بر درخواست برنز برای نفت، مدیر سیا همچنین از عربستان سعودی خواست که از چین تسلیحات خریداری نکند.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

مدال برنز فرصتی برای طرح موضوعی بود که واشنگتن نگران آن است، روابط رو به رشد ریاض با چین و برنز علاوه بر درخواست نفت، خواستار توقف خرید تسلیحات از چین شد.

بسیاری از عرضه های عمومی عربستان سعودی به پکن، به ویژه امکان فروش نفت این کشور به یوان چین، باعث وحشت واشنگتن شده است. این هفته، آوریل هاینز، مدیر اطلاعات ملی، در بیانیه ای در سنا هشدار داد که چین و روسیه در تلاش برای “تلاش برای حمله به شرکای ما در سراسر جهان” هستند و عربستان سعودی و امارات متحده عربی را به عنوان نمونه ذکر کرد.
این هفته، آوریل هاینز، مدیر اطلاعات ملی، در گزارشی از سنا درباره تلاش‌های چین و روسیه برای “توسعه روابط با شرکای خود در سراسر جهان” هشدار داد و عربستان سعودی و امارات متحده عربی را مثال زد.
یک منبع نزدیک به اطلاعات آمریکا گفت آنچه هنوز علنی نشده است این است که عربستان سعودی قصد دارد در اواخر ماه جاری میلادی تحت یک برنامه محرمانه با رمز “کروکودیل” از چین موشک های بالستیک پرتاب کند. یکی دیگر از منابع نزدیک به اطلاعات آمریکا تایید کرد که مذاکراتی درباره فروش تسلیحات بین عربستان سعودی و چین وجود داشته است.
رئیس سیا خواستار آزادی اعضای خانواده سلطنتی است
این روزنامه همچنین گزارش داد که برنز همچنین خواستار آزادی تعدادی از اعضای بلندپایه سلطنت سعودی شده بود که توسط محمد بن سلمان در جریان سفرش به عربستان سعودی دستگیر شده بودند، از جمله پسر عموی بن سلمان یا «محمد بن نایف» شاهزاده سابق. پیش از برکناری وی در سال 2017، محمد بن نایف وارث تاج و تخت بود و از آنجایی که محمد بن نایف شریک نزدیک محمد بن سلمان در اطلاعات آمریکا بود، ظاهراً دولت بایدن بر ریاض برای آزادی او فشار می آورد.

  استقلال در لبه استقامت بیشتر

عربستان سعودی قصد دارد در اواخر ماه جاری میلادی تحت یک برنامه مخفی به نام «کروکودیل» موشک های بالستیک از چین وارد کند.

بر اساس این گزارش، یک منبع نزدیک به اطلاعات آمریکا گفت که حضور برنز در عربستان سعودی همچنین به عنوان ابزاری برای بهبود تنش بین محمد بن سلمان و دیگر مقامات ارشد بایدن عمل کرده است.
به گزارش وال استریت ژورنال، یک منبع نزدیک به اطلاعات آمریکا سال گذشته گفت زمانی که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی محمد بایدن از ترور خاشقچی خبر داد، محمد بن سلمان فریاد زد که آمریکا باید درخواست خود برای افزایش تولید نفت در عربستان را فراموش کند. عربستان .
بر اساس این گزارش، یک منبع اطلاعاتی گفت که دیدار برنز با محمد بن سلمان یکی از چندین دیدار با رهبران منطقه از جمله در قطر، امارات و عمان بوده است و یکی از مقامات ارشد اندیشکده آمریکایی نزدیک به دولت بایدن تایید کرده است که برنز به غرب آسیا سفر می کند.
بر اساس این گزارش، دیدار برنزی با محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی، هدفی مشابه دیدار برنزی با بن سلمان دارد و رئیس سیا در دیدار با بن زاید، خواستار پایان دادن به روابط گرم و صمیمانه با چین و چین شد. ایجاد یک پایگاه نظامی چینی در امارات متحده عربی به عنوان مثال ذکر شده است.

حضور برنز در عربستان سعودی همچنین به عنوان ابزاری برای بهبود تنش بین محمد بن سلمان و دیگر مقامات ارشد بایدن عمل کرده است.

سال گذشته، دولت بایدن هشدار داد که امارات و چین در حال ساخت یک تاسیسات نظامی در یک بندر امارات هستند و ساخت این پایگاه می‌تواند روابط آمریکا با امارات را به خطر بیندازد و در مورد عربستان سعودی، سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا گفتند که این کشور در حال کار است. با چین برای ساخت موشک های بالستیک در عربستان سعودی و ابراز نگرانی از احتمال مسابقه تسلیحاتی در منطقه.
یک منبع نزدیک به سرویس اطلاعاتی آمریکا گفت: «تفاوت اکنون این است که سعودی‌ها اکنون در تلاش برای واردات موشک‌های تمام‌شده هستند».
نگرانی در مورد نقش برنز در دیپلماسی و به حاشیه راندن وزارت امور خارجه حتی توسط چهره هایی مانند مایکل روبین، کارمند سابق پنتاگون و اکنون یکی از اعضای ارشد موسسه کارآفرینی آمریکا مطرح شده است.
روبین در مقاله اخیر خود در واشنگتن اگزمینر نوشت: کارشناسان اطلاعاتی می توانند بدون محدودیت و با محدودیت های دیپلماسی تحمیل و تهدید کنند. آنها برای بحث و تدوین سیاست خارجی به جایی نمی روند (بلکه برای تهدید و زورگویی). دولت بایدن در حال حاضر سفیری در عربستان سعودی ندارد و تنها ماه گذشته بود که اعلام کرد قصد دارد مایکل راتنی را به عنوان سفیر آمریکا در عربستان معرفی کند.

  ملکه بعدی انگلیس کیست؟

دیدگاهتان را بنویسید