پسر برای تماشای نبرد در خیابان نابینا می شود

درگیری های خیابانی یا خانوادگی همیشه بخش مهمی از پیوندهای پزشکی قانونی در سراسر کشور بوده است. بر اساس آمارهای موجود بیش از 30 درصد از کل مراجعات این بخش مربوط به قربانیان درگیری است که رقم قابل توجهی است.

درگیری نه چندان جدی با مسائل پیش پا افتاده که عوارض و صدمات جدی و جبران ناپذیری را به قربانی وارد می کند و آسیب های روحی و روانی زیادی به مهاجم وارد می کند.

بررسی مراجعین متعارض در واحدهای پزشکی قانونی نشان می دهد که بسیاری از این افراد از روی عصبانیت و عصبانیت آنی اقدام می کنند که عواقب آن نه تنها زندگی قربانی را مختل می کند، بلکه زندگی مهاجم را نیز مختل می کند. با این حال، با تعداد قابل توجهی از این مراجع، مشکل را می توان بدون درگیری و تنها از طریق گفتگو حل کرد.

در این گزارش ضمن اشاره به آخرین آمار درگیری ها و تعداد مراجعات به سازمان طی 10 سال اخیر، به موارد و نمونه هایی از درگیری ها نیز اشاره می کنیم که نتایج جبران ناپذیر عصبانیت لحظه ای و بی دلیل را نشان می دهد.

تغییری در تعداد درگیری های ذکر شده در 1400 وجود ندارد

بر اساس این گزارش در سال 1400 تعداد مراجعات به مراکز پزشکی قانونی سراسر کشور 586 هزار و 283 مورد بوده است. این رقم نسبت به سال قبل تغییر چندانی نداشته و تنها دو دهم درصد افزایش داشته است.

در این مدت استان های تهران با 96 هزار و 496، خراسان رضوی با 51 هزار و 630 و اصفهان با 41 هزار و 64 نفر بیشترین و استان های ایلام با سه هزار و 490، بوشهر با سه هزار و 641 و خراسان جنوبی با چهار هزار و 164 نفر. بیشترین تعداد تعارض حل شده را داشت.

از سوی دیگر بیشترین درصد درگیری ها (تعداد بر اساس جمعیت استان) مربوط به استان های اردبیل، آذربایجان شرقی، همدان و زنجان و کمترین درصد مربوط به استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر است. و خوزستان

  فیلترینگ پیشرفته تر شده است

همچنین ماه های خرداد با 60 هزار و 175 و شهریور با 60 هزار و چهار نفر پرتکرارترین ماه های سال از نظر درگیری در سال 1400 هستند.

قطع نخاع زن در یک درگیری کوتاه خانوادگی

اما در گفت و گو با کارشناسان حوزه کارشناسی بالینی سازمان پزشکی قانونی کشور که مستقیما به پرونده های نزاع و آسیب های ناشی از آن می پردازند، به موارد و مواردی برمی خوریم که نشان می دهد چگونه درگیری لفظی معمولی می تواند منجر به درگیری و منجر به درگیری شود. به صدمات جدی انسان بودن

دکتر فرزانه مهدی زاده; مديركل كارشناسي باليني سازمان پزشكي قانوني كشور با تاييد اين موضوع كه پرونده هاي زيادي مورد اعتراض قرار گرفته است، با حفظ خونسردي و صحبت مشكل را حل مي كند و مي گويد: اين موارد را هرگز فراموش نمي كنم.

وی افزود: از جمله مواردی که هرگز فراموش نمی شود موارد مربوط به درگیری زوجین بود. ظاهراً خانم و آقا سر موضوعی با هم دعوا می کردند. در جریان دعوا، مردی که چاقوی میوه خوری در دست دارد آن را به سمت زن پرتاب می کند. از قضا چاقو به گردن زن اصابت کرد و نخاع او را قطع کرد.

این افسر پلیس ادامه داد: پس از این حادثه زن تا پایان عمر روی ویلچر بود و مرد برای پیگیری مسائل پزشکی قانونی همسرش را با ویلچر آورد.

خالی کردن چشمان کودکی که در حال تماشای دعوای خیابانی است

دکتر آذر سلیمی; کارشناس معاینات بالینی سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به برخی موارد در نظر گرفته شده در این سازمان می گوید: در کمیسیون های پزشکی قانونی پرونده ای با موضوع نزاع در نظر گرفته شده است. در این مورد یک درگیری ساده بین یک زن و شوهر به وجود آمد که متأسفانه به مرگ زن و حبس چند ساله مرد به جرم قتل ختم شد.

  سهامداران چه سهمی باید بخرند؟ ما برای دو سال آینده ثبات داریم

وی بیان می کند: در این مورد بین زن و مرد درگیری رخ داده است. آقا خانم را هل می دهد و در اثر این هل دادن سر خانم می افتد. اگرچه علت مرگ ضربه روحی نبود، اما فشار خون بالا به دلیل استرس ناشی از درگیری و آسیب به قلب او باعث مرگ وی شد، این مرد چند سالی به جرم قتل در زندان ماند تا این پرونده ثابت شد و اتهامات منتفی شد.

به گفته دکتر سلیمی، در موردی دیگر بر سر پارکینگ بین دو نفر درگیری رخ داده است. یک طرف طرف دیگر را که کمی بزرگتر بود هل می دهد و مرد بر اثر سکته قلبی می میرد و همانجا می میرد. در این مورد نیز عامل اتهام قتل برای اثبات علت مرگ مدت زیادی را در زندان سپری کرد.

وی به مورد دیگری اشاره می کند و می گوید: در موارد دیگر بین مردم اختلاف می شود و یک طرف در جنگ زنجیری در دفاع از خود دارد تا از خود دفاع کند یا به طرف دیگر ضربه بزند. دعوا را تماشا کردند و برخورد کردند و همان ضربه باعث شد کودک چشمانش را خالی کند.

این کارشناس حوزه کارشناسی بالینی سازمان با تاکید بر اینکه این تنها بخش بسیار کوچکی از ارجاع دعوا در سازمان پزشکی قانونی کشور است، ادامه می دهد: بالعکس عواقبی نیز وجود دارد که جبران آن تقریبا غیرممکن است. .

وی از مردم خواست تا از هرگونه نزاع و درگیری پرهیز کنند و خونسردی خود را حفظ کنند و از مردم خواست در صورت بروز اختلاف تا حد امکان از طریق گفتگو حل و فصل کنند و به اختلاف خاتمه دهند، زیرا در پزشکی قانونی می گوییم که بسیاری از علل پیش پا افتاده است. شخصی عضوی را از دست داده یا حتی جان خود را از دست داده یا باعث نقص عضو یا مرگ شخص دیگری شده است.

  ناپدری خواننده معروف برای نجات محکوم

به گفته سلیمی، شکستگی بینی، آسیب به دندان ها، فک و صورت یا صدمات وارده به بدن و اندام ها و همچنین آسیب های روحی قابل توجه از جمله شایع ترین آسیب هایی است که افراد در درگیری با آن مواجه می شوند.

وی آسیب های ناشی از اختلافات گروهی یا مشکلات ناموسی را از جمله مواردی عنوان کرد که بیشترین آسیب و عواقب جسمی و روحی را داشته است.

خودکنترلی تعارض و پیامدهای آن را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد

بر اساس تحقیقات سازمان پزشکی قانونی کشور، تعداد مراجعین متعارض در فصل تابستان همواره بیشتر از سایر فصول سال است. عوامل زیادی باعث تشدید درگیری در فصول گرم سال می شود، مانند هوای گرم، افزایش ترافیک خیابان ها، تنش های اقتصادی و اجتماعی، استرس ناشی از گرمای هوا و غیره.

گرما تنها عامل تشدید کننده تعارض نیست و سایر استرس ها نیز در افزایش درگیری های خشونت آمیز اجتماعی موثر هستند. آنها می توانند از مشکلات ساده مانند مشکلات ترافیکی و پارکینگ به ویژه در کلان شهرها تا مشکلات بزرگتر مانند مشکلات اقتصادی، تمایل جوانان به استفاده از داروهای روانگردان، برنامه ریزی ضعیف اوقات فراغت و تقلید نادرست از برخی شخصیت های خشن در برنامه های ماهواره ای را شامل شود. به اینترنت، نبود امکانات تفریحی گران برای جوانان و… اشاره کرد.

اما اگر همه عوامل مؤثر در ایجاد پرخاشگری وجود داشته باشد، اما فرد مهارت های لازم برای خودکنترلی و پرهیز از رفتار خشونت آمیز را داشته باشد، میزان تعارض به میزان قابل توجهی کاهش می یابد که تحت تأثیر مشکلات طبیعی، آموزشی و فرهنگی است. آموزش مهارت های فردی مانند کنترل خشم و حل مسئله و همچنین مهارت های حل مسئله و حمایت از کودک توسط والدین آنها ایجاد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید