پستی اجداد ما به کشاورزی برمی گردد!

یک مطالعه جدید نشان می دهد که اجداد ما در ۱۲۰۰۰ سال پیش زمانی که سبک زندگی خود را از شکارچی به کشاورز تغییر دادند، پست تر شدند.

یک تیم بین المللی از محققان با تجزیه و تحلیل DNA گرفته شده از بقایای اسکلتی 167 نمونه باستانی یافت شده در سراسر اروپا به این نتیجه رسیدند. قدمت این استخوان‌ها مربوط به قبل، بعد یا حول و حوش زمان ظهور کشاورزی در اروپا در 12000 سال پیش است.

به گفته محققان، تغییر شیوه زندگی مردم آن زمان از «شکارچی-گردآورنده» به «کشاورزی» باعث کاهش قد آنها به طور متوسط ​​چهار سانتی متر شد.

جامعه «شکارچی-گردآورنده» جامعه ای است که معیشت اصلی آن تغذیه مستقیم از گیاهان خوراکی و حیات وحش است. جامعه برای شکار به جستجوی گیاهان و جانوران پرداخته و تلاش قابل توجهی برای پرورش یا اهلی کردن حیوانات نکرده است و بیش از 80 درصد غذای جامعه از طریق جمع آوری تامین می شود.

مرز بین جامعه شکارچی-گردآورنده و جوامعی که در دوران کشاورزی، شبانی و نوسنگی به اهلی‌سازی متکی هستند، مبهم است، زیرا بسیاری از جوامع مدرن از هر دو روش برای تثبیت جمعیت خود استفاده می‌کنند.

محققان می گویند که رشد کمتر نشان دهنده سلامت ضعیف تر است زیرا نشان می دهد که آنها تغذیه کافی برای حفظ رشد مناسب نداشته اند. اولین کشاورزان اروپایی احتمالاً تغذیه ضعیف تر و افزایش بیماری را تجربه کردند که بر رشد آنها تأثیر گذاشت.

سایر فشارهای اسکلتی که کشاورزان این دوره ممکن است تجربه کرده باشند عبارتند از “حساسیت بیش از حد لوروتیک” که با مناطقی از استخوان اسفنجی یا متخلخل در جمجمه مشخص می شود.

 

Чемпионат Мира По Футболу 2022 Матч 21 Тунис

این مطالعه جدید توسط پروفسور استفانی مارسینیاک، دستیار پژوهشی در گروه انسان شناسی در دانشگاه ایالتی پن انجام شد.

پروفسور مارسینیاک می گوید، تحقیقات اخیر به دنبال بررسی تأثیر مذهب بر قد است، اما مطالعه جدید تیم او همچنین شامل اندازه گیری استخوان های نمونه های باستانی با توجه به دخالت ژنتیکی است.

او گفت: “ما شروع به فکر کردن در مورد مسائل دیرینه انتقال از سبک زندگی شکارچی-گردآورنده به یک مزرعه کم فعال کردیم و تصمیم گرفتیم به اثرات ارتفاعات برای سلامتی نگاه کنیم.” رویکرد ما منحصر به فرد است زیرا از ارتفاعات و اندازه گیری های باستانی استفاده می کنیم.

کشاورزی اجداد ما را برید!

تغییر سبک زندگی شکارچی-گردآورنده به شیوه زندگی کشاورزی در سراسر اروپا به طور همزمان اتفاق نیفتاد، بلکه در مکان‌های مختلف و در زمان‌های مختلف اتفاق افتاد.

طبق دایره المعارف .dia Britannica، اقتصادهای کشاورزی به تدریج در اروپا حدود 9000 سال پیش در یونان پذیرفته شد، اگرچه مناطق غربی بیشتری مانند بریتانیا تنها 2000 سال بعد و اسکاندیناوی تا آن زمان تحت تأثیر قرار گرفتند.

محققان بقایای 167 نفر را که در این مدت جان باختند، از جمله 67 زن و 100 مرد در سراسر اروپا بررسی کردند. همه این افراد از 38000 تا 2400 سال پیش زندگی می کردند، بنابراین متعلق به قبل، حین و پس از تغییر سبک زندگی از شکارچی-گردآورنده به کشاورز در حدود 12000 سال پیش هستند. اینها شامل افراد قبل از کشاورزی، کسانی که مجبور به شکار و جمع آوری علوفه بودند، کشاورزان اولیه و کشاورزان بعدی است.

محققان از استخوان‌های بلند بقایای اسکلتی استفاده کردند که قبلاً برای آزمایش DNA توسط سایر محققان نمونه‌برداری شده بود.

  عملیات بتن ریزی دیوار رآکتور واحد دوم نیروگاه بوشهر آغاز شد

شناسایی و اندازه گیری قسمت هایی از بدن، حتی اگر استخوان ها تکه تکه شده باشند، به محققان اجازه می دهد قد افراد را تخمین بزنند.

سپس محققان مدلی را توسعه دادند که از ارتفاع نمونه، شاخص‌های فشار استخوان، ادیان باستانی و نشانگرهای ژنتیکی نمونه‌ها استفاده می‌کرد.

محققان دریافته‌اند که افراد عصر نوسنگی به طور متوسط ​​چهار سانتی‌متر (1.5 اینچ) کوتاه‌تر از پیشینیان خود و حدود دو سانتی‌متر (0.87 اینچ) کوتاه‌تر از پیشینیان خود هستند. آنها همچنین دریافتند که رشد انسان در دوره نوسنگی در دوره مس (0.77 اینچ)، برنز (1.06 اینچ) و آهن (1.29 اینچ) به طور پیوسته افزایش یافته است.

با این حال، زمانی که محققان، علاوه بر این عوامل، تنوع در منشاء ژنتیکی را نیز در نظر گرفتند، این نتایج اندکی تغییر یافت. به عنوان مثال، برخی از افراد نه به دلیل محیط کار، بلکه به این دلیل که قد خود را از اجداد خود به ارث برده اند، قد بلندتری داشتند.

به گفته نویسندگان این مطالعه، 80 درصد قد به دلیل ساختار ژنتیکی فرد و 20 درصد به دلیل محیط کار و زندگی است.

پروفسور مارسینیاک می گوید: «حرکت مردم معمولاً از شرق به غرب است. ما می‌خواستیم این مهاجرت را توضیح دهیم، که ممکن است شامل نسبت‌های متفاوتی از انواع ژنتیکی مرتبط با قد باشد. وقتی تیم اطلاعات اجدادی را در مدل گنجاند، متوجه شد که کاهش قد اندکی کاهش یافته است، اگرچه این کاهش در ابتدای دوره کشاورزی مشهود بود.

او گفت: «تحقیقات آینده باید مجموعه بزرگتری از داده ها را شامل شود.

وی افزود: باید تلاش بیشتری کنیم تا دلیل کاهش ارتفاع در کنار عوامل ژنتیکی در زمان تغییر سبک زندگی کشاورزی دیده شود.

  پیدا کردن جسد در ماشین 206

محققان بر این باورند که رویکرد آنها مطابق با مطالعات قبلی سلامت انسان است و می‌تواند در سایر زمینه‌ها نیز کاربرد داشته باشد.

این مطالعه در Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید