پروژه های تحقیقاتی روسیه از زمان حمله به اوکراین متوقف شده است

560271 خبر ناگهانی

به گزارش گروه علم و فناوری باشگاه خبرنگاران دانشجویی (ایسکانیوز) از سال 2000 میلادی تاکنون ده ها دانشمند بین المللی برای بررسی تغییرات آب و هوایی قطب شمال به ایستگاه علمی دورافتاده شمال شرقی روسیه در رودخانه کولیما در سیبری سفر کرده اند. اما امسال به دلیل درگیری بین این کشور و اوکراین این اتفاق نمی افتد.

پس از حمله روسیه به اوکراین، مؤسسه بیوژئوشیمی ماکس پلانک آلمان، بودجه پرداخت برای کارکنان تحقیقاتی و تجهیزات تعمیر و نگهداری را برای اندازه‌گیری سرعت ذوب یخ‌های قطب شمال ناشی از تغییرات آب و هوایی و متان، گازی که سیارات را گرم می‌کند، مسدود کرده است.

پیتر هرگرسبرگ، سخنگوی انجمن ماکس پلانک آلمان، گفت که مسدود کردن بودجه احتمالاً اندازه‌گیری‌های فعلی ایستگاه را که به سال 2013 بازمی‌گردد مختل می‌کند و در نهایت درک دانشمندان از فرآیند گرمایش را به خطر می‌اندازد. با این حال، همکاران (روس) از ایستگاه علوم شمال شرقی در تلاش هستند تا ایستگاه را فعال نگه دارند.

وی از بیان اینکه چه بخشی از بودجه بلوکه شده است خودداری کرد.

در مجموع، پس از تعلیق ده ها میلیون دلار کمک مالی غرب به علم روسیه به دنبال تحریم های اروپا علیه مسکو، بسیاری از محققان درباره آینده آن ابراز نگرانی کرده اند.

صدها مشارکت بین مؤسسات روسیه و غربی توسط دانشمندان به حالت تعلیق درآمده است، اگر نگوییم کاملاً حذف شده است، و حمله روسیه به اوکراین در واقع سال ها تلاش برای ایجاد همکاری بین المللی از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 را از بین برده است.

  قیمت سکه، طلا و دلار شنبه 7 اسفند 1392 می باشد

بسیاری از کانال های ارتباطی روسیه بسته شد و سفرهای تحقیقاتی برای مدت نامعلومی به تعویق افتاد. پروژه‌هایی که شامل تعلیق کمک‌های مالی غرب می‌شود شامل ساخت تأسیسات تحقیقاتی با فناوری پیشرفته در روسیه، مانند شتاب‌دهنده‌های یونی و راکتورهای نوترونی است که اروپا برای آن‌ها 25 میلیون یورو (4.27 میلیون دلار) متعهد شده است.

دانشمندان می‌گویند این فناوری‌ها نسل جدیدی از تحقیقات را ایجاد می‌کنند که می‌تواند به پیشرفت علم از فیزیک پایه تا توسعه مواد، سوخت‌ها و داروهای جدید کمک کند.

علاوه بر این، ماه گذشته اتحادیه اروپا تمامی همکاری‌های خود با نهادهای روسی را به حالت تعلیق درآورد و کمک 15 میلیون یورویی خود را در طراحی مواد کم کربن و فناوری باتری مورد نیاز برای انتقال انرژی برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی به حالت تعلیق درآورد.

با این حال، دانشمندان بر این باورند که حل مشکلات جهانی مانند تغییرات آب و هوا و تنوع زیستی بدون قلمرو روسیه و تخصص دانشمندان روسی دشوار است.

ملک معلق

هنگامی که اتحاد جماهیر شوروی فروپاشید، هزینه های روسیه برای علم کاهش یافت و هزاران دانشمند مهاجرت کردند یا تحقیقات خود را به کلی رها کردند. بودجه روسیه از آن زمان بهبود یافته است، اما همچنان کمتر از بودجه های غربی است. بر اساس گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، روسیه در سال 2019 یک درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف تحقیق و توسعه کرده است که بیشتر آن صرف علوم فیزیکی مانند فناوری فضایی و انرژی هسته ای شده است.

در مقایسه، آلمان، ژاپن و ایالات متحده هر کدام حدود 3 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را خرج می کنند. برای ایالات متحده، این مبلغ در سال 2019 به 612 میلیارد دلار رسید.

  واکنش رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا به تصادف فوتبال آسیا با 127 کشته!

با این حال، توسعه علم روسیه با مشارکت در پروژه هایی با دانشمندان خارج از کشور افزایش یافته است. به عنوان مثال، روسیه و ایالات متحده، کنسرسیومی بین المللی را برای پرتاب ایستگاه فضایی بین المللی در سال 1998 رهبری کردند. این دخالت تا حدی است که رئیس آژانس فضایی روسیه در راستای تحریم های آمریکا علیه روسیه، اعلام کرده است که این ایستگاه فضایی را به حالت تعلیق در می آورد. تا زمانی که تحریم‌های مربوط به حمله به اوکراین برداشته شود، در ایستگاه فضایی شرکت خواهد کرد.

علاوه بر این، دانشمندان روسی نقش مهمی در ساخت برخورددهنده بزرگ هادرونی، قدرتمندترین شتاب دهنده ذرات جهان، در سازمان اروپایی تحقیقات هسته ای در سوئیس، موسوم به سرن، ایفا کرده اند. در سال 2012، برخورددهنده بوزون فراری هیگز را کشف کرد که تا آن زمان فقط نظریه‌پردازی شده بود. با این حال، هیئت مدیره سرن ماه گذشته اعلام کرد که هرگونه همکاری جدید با روسیه را تعلیق می کند.

آلمان یکی از کشورهایی است که به پیشرفت علمی روسیه کمک کرده است. در سه سال گذشته، این کشور 110 میلیون یورو به بیش از 300 پروژه آلمانی-روسی کمک کرده است. علاوه بر این، 12.12 میلیون یورو توسط اتحادیه اروپا به سازمان های روسی برای 18 پروژه دیگر، از نظارت بر آب و هوای قطب شمال گرفته تا بیماری های عفونی حیوانات، ارائه شده است.

به عنوان مثال، پاول تروچین، شیمیدانی است که اخیراً برای نقش خود در پروژه آلمانی-روسی برای توسعه سلول های خورشیدی جدید برای تامین انرژی ماهواره های ارتباطی، از دولت روسیه بودجه دریافت کرد، اما با طرف آلمانی این پروژه متوقف شد.

  بازگشت خارجی ها و آرایشگران برای تمرین استقلال

تروچین با انتقاد از این اقدام آلمان گفت: هدف پروژه های مشترک این است که به نفع همه مردم در سراسر جهان باشد و حذف دانشمندان روسی و همچنین تعلیق بودجه تحقیقاتی این روند را معکوس خواهد کرد. “

دیدگاهتان را بنویسید