وعده بزرگ سود سهام!

به گزارش مستقل آنلاین؛ بورس نیوز نوشت: به نظر می رسد پیشنهاد شده است 30 درصد از سود سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی Equity Equity به سرمایه گذاری در طرح های عمرانی همان استان اختصاص یابد.

اصغر توکلی دبیر فراکسیون سهام عدالت شورای اسلامی در این خصوص گفت: شرکت های سرمایه گذاری سهامی استانی برای اینکه منافع بیشتری برای سرمایه گذاران و سهامداران به همراه داشته باشند باید دارای وجوه نقد و یکی از پیشنهادات شورای عالی بورس باشند. مبادله به این صورت بود که 30 درصد از سود شرکت های استانی برای سرمایه گذاری بین سهامداران تقسیم نمی شود و باید برای سرمایه گذاری در طرح ها و پروژه هایی که بازدهی لازم را برای سهامداران به همراه داشته و در همان استان ایجاد اشتغال کند، تخصیص یابد.

وی افزود: این موضوع نباید موجب نگرانی سهامداران شود زیرا با تخصیص بخشی از سود سهامداران به سرمایه گذاری های جدید در پروژه های سودآور، سهامداران در بلندمدت بازده بیشتری خواهند داشت و این امر به اشتغالزایی و استانی نیز کمک می کند. این به کشور کمک خواهد کرد. دغدغه اصلی مقام معظم رهبری در سال های اخیر اشتغال زایی و رونق صنعتی و توسعه استان بوده است و وقت آن است که به جای شعار دادن در جهت تحقق این شعارها گام برداریم. البته طبیعی است که سهامداران عدالت نگران سوء استفاده های احتمالی باشند. اما به سهامداران عدالت این اطمینان را می دهیم که هم بخش سهامداری عدالت شورای اسلامی و هم مرکز شرکت های سرمایه گذاری عدالت و سازمان بورس و سایر نهادهای ذیربط نظارت کافی بر نحوه انتخاب پروژه ها و سرمایه گذاری های انجام شده توسط شرکت های سرمایه گذاری استانی خواهند داشت. عدالت با سود سهامداران عادلانه انجام می شود تا پشیمانی نباشد و حقوق صاحبان سهام ممانعت شود. موضوع اختصاص 30 درصد سود به سهامداران شرکت های سرمایه گذاری استانی برای سرمایه گذاری در توسعه استان ها پیشنهادی است و اجرای آن نیازمند تصویب شورای عالی بورس است.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

توکلی تصریح کرد: سود سهام عدالت امسال حداقل 45 درصد بیشتر از سود سال گذشته خواهد بود و تلاش ما بر این است که بخشی از این سود را صرف سرمایه گذاری های جدید برای سهامداران عدالت کنیم.

دبیر فراکسیون عدالت شورای اسلامی با تاکید بر لزوم بازگشت غیرمستقیم برخی از سهامداران گفت: هدف از توزیع سهام عدالت بین مردم بر اساس اصل 44 قانون اساسی و لیست مقام معظم رهبری، توزیع عادلانه ثروت بوده است. ، تا این ثروت بین همه مردم کشورمان حتی کسانی که در استان های کم تولید زندگی می کنند تقسیم شود. همانطور که می دانید در حالی که پس از واگذاری بنگاه های اقتصادی به صورت سهام در بین مردم، خصوصی سازی به معنای فامیلی شدن بنگاه های اقتصادی در کشور بود و عده ای معدود از خصوصی سازی بنگاه های اقتصادی سودهای کلانی به دست آوردند تا اینکه مقام معظم رهبری دستور دادند. این ثروت را بین مردم تقسیم کنید. اکثر مشکلاتی که در حال حاضر در رابطه با سهام شاهد هستیم به دلیل تفسیر آرایی است که در رابطه با آزادسازی سهام گرفته شده است. در اردیبهشت ۱۳۹۸ مقام معظم رهبری دستور آزادسازی سهام را صادر کردند. اما این آزادسازی به معنای آزادسازی سرمایه نیست. در آن زمان مردم مجبور بودند نحوه مدیریت اموال خود را انتخاب کنند (روش مستقیم یا غیر مستقیم)، متأسفانه برخی افراد روش مستقیم را تشویق کردند تا از ناآگاهی سهامداران استفاده کنند. اما مقام معظم رهبری دولت را موظف کردند که مردم را به ماندن در سهام تشویق کند تا مردم با داشتن سهام از مزایای سهام برخوردار شوند و به دلیل همین تبلیغات بود که بسیاری از سهامداران حتی برخی از آنها بی سواد بودند، تلاش کردند روش مستقیم را انتخاب کنید که روش مناسبی برای مدیریت سبد این افراد نبود. امیدواریم هر چه زودتر از این فاجعه جلوگیری شود و به سهامداران این فرصت داده شود تا بار دیگر روش مدیریت پرتفوی خود را تغییر دهند تا سهامدارانی که اطلاعات کافی از نحوه حضور در مجامع و حق رای و غیره ندارند. برای حفظ منافع خود به روش غیرمستقیم برگردند.

  پخش زنده فرانسه و دانمارک در جام جهانی 2022 قطر شنبه 5 دسامبر ساعت 19:30

وی افزود: درخواست امکان تغییر روش سبدگردانی سهامداران توسط فراکسیون سهام عدالت شورای اسلامی مطرح شد و جلسات متعددی با حضور کارشناسان حقوقی برای بررسی این موضوع برگزار شد و این اقدام مشکل قانونی ایجاد نخواهد کرد. خوشبختانه نظر آقایان رئیس جمهور، وزیر اقتصاد و وزیر تعاون در مورد سهام عدالت مساعد است و امیدواریم با دستور آقای رئیس جمهور این درخواست هر چه سریعتر پیگیری شود و سهامداران بتوانند در این زمینه اقدام کنند. دوباره روش مدیریت پورتفولیو خود را انتخاب کنید. البته اگر دست اندرکاران عدالت به روش غیرمستقیم سوق داده شوند، منافع برخی از کسانی که سعی در سوء استفاده از جهل دست اندرکاران عدالت داشتند، مورد تهدید قرار می گیرد و قطعاً با مقاومت مواجه خواهیم شد. به هر حال این موضوع نیز نیاز به تصویب شورای عالی بورس دارد. حدود 80 نفر از نمایندگان مجلس تقاضای حسن اجرای ابلاغیه مقام معظم رهبری را امضا کرده اند و این مطالبه هم مطالبه فراکسیون سهام عدالت مجلس و هم انجمن سرمایه سهامداران شرکت های سرمایه گذاری استانی است و هم مطالبه بسیاری از مردم است و از شورای عالی بورس انتظار می رود بورس فرصتی برای بررسی و احقاق حق سهامداران داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید