وضعیت امنیتی افغانستان نگران کننده است

561558 خبر ناگهانی

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت وگوی تلفنی با اشاره به برقراری آتش بس موقت در یمن، تداوم آن را ضروری می داند اما نیازمند اجرای تعهدات مندرج در توافق تعلیق است. رفع محاصره بشردوستانه

ادامه مطلب

امیر عبداللهیان در بخشی دیگر از این گفتگو، وضعیت انسانی و امنیتی افغانستان را بسیار نگران کننده خواند و بر تشکیل حکومت فراگیر با مشارکت تمامی اقوام در افغانستان تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به موج مهاجران افغانستانی از سازمان ملل خواست تا به وظایف خود در قبال آوارگان توجه کند.

امیر عبداللهیان با اشاره به افزایش اقدامات تروریستی در افغانستان و مشکلات ناشی از فقر در آن کشور، بر لزوم آزادسازی اموال بلوکه شده مردم افغانستان تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به انتظارات مربوطه از سازمان ملل متحد از تلاش های دبیرکل برای کمک به صلح و امنیت تشکر کرد.

امیر عبداللهیان ضمن اعلام مخالفت با جنگ اوکراین و با اشاره به تلاش های سیاسی جمهوری اسلامی ایران برای دوری از جنگ و تمرکز بر راه حل سیاسی و توجه به بعد انسانی از زمان بحران اوکراین، گفت: بحران اوکراین نباید مانع بین المللی شود. جامعه برای جلب توجه به وضعیت فاجعه بار. در افغانستان انسان دوست باشید.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به ادامه تبادل پیام های ایران و آمریکا از طریق اتحادیه اروپا، سیاست فعلی آمریکا را به اعمال فشار حداکثری بر شرایط کنونی متهم کرد و از قطعنامه غیر الزام آور اخیر کنگره انتقاد کرد. برای جبران رویکرد اشتباه گذشته تصمیمی واقع بینانه و جسورانه بگیرید.

  امتحانات ورودی و امتحانات آخرین مهلت ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی آغاز شد/ امروز آخرین مهلت ثبت نام مصاحبه دکتری دانشگاه پیام نور است.

آنتونی گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در گفتگوی تلفنی از تلاش ها و مواضع سازنده جمهوری اسلامی ایران در حمایت از آتش بس در یمن تقدیر و استقبال کرد.

دبیرکل سازمان ملل ابراز امیدواری کرد که با رفع موانع، شاهد پروازهای فرودگاه صنعا و ارتباطات بین استانی در یمن و تداوم آتش بس باشیم.

گوترش از از سرگیری مذاکرات و بازگشت به روابط عادی دیپلماتیک بین ریاض و تهران استقبال کرد.

آنتونیو گوترش با تاکید بر اهمیت تشکیل دولت فراگیر در افغانستان، از نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در پذیرش مهاجران افغانستانی و کمک های بشردوستانه و پذیرش پناهجویان جمهوری اسلامی تشکر کرد.

وی در پاسخ به درخواست وزیر امور خارجه کشورمان برای پرداخت بدهی سازمان ملل به آوارگان، ابراز امیدواری کرد که صندوق سازمان ملل بتواند حمایت بیشتری از جمهوری اسلامی ایران در حمایت از آوارگان داشته باشد.

گوترش با اشاره به اهمیت ابتکارات سیاسی در مذاکرات لغو تحریم ها موسوم به مذاکرات وین، ابراز امیدواری کرد که این مذاکرات ادامه یابد و به توافق مطلوبی دست یابد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید