وزرا تصادفی هستند نه اختیاری! من خودم اتفاقاً در سال 59 وزیر شدم

امیر حسین جعفری

تیم اصلی علاوه بر چالش هایی که در جامعه و جهان با آن مواجه است، در قوت خود نیز مشکلاتی دارد و کابینه نتوانسته جامعه را راضی کند. در تازه ترین اتفاق، وزیر حاشیه کار از دولت استعفا داد و حالا صحبت از استیضاح چند وزیر دیگر به گوش می رسد. دولت اصلی تاکنون خود را ضعیف ترین دولت پس از انقلاب اعلام کرده است.

برای بررسی موضوع فوق با مصطفی هاشمی طبا وزیر صنعت در دولت نظامی گفت و گو کردیم که مشروح آن را می خوانید:

به عنوان یک فرد با سابقه خدمت در جمهوری اسلامی چرا در چهل سال گذشته کیفیت وزرا کاهش یافته است؟

من فکر نمی کنم خیلی تغییر کرده باشد، یعنی در گذشته برخی وزرا خوب بودند، برخی دیگر خوب نبودند، الان هم همینطور است.

مشکل این نیست، بلکه این است که سیاست در کشور ما واقعاً متلاطم است و اگر وزیری ضعیف است، باید درباره او تصمیم گرفت. اما این مشکلات را در گذشته دیده ایم، اینطور نیست که گذشته خوب بوده و اکنون بد است.

من در زمان مهندس موسوی وزیر صنعت بودم، وزیری داشتیم که به او می گفتند وزیر معادن و فلزات بود که هیچ کاری نکرد. با خودم هم گفتم اتفاقاً سال 59 وزیر شدم. وزرا تصادفی هستند نه اختیاری! انتخاب، سنجش صلاحیت ها و انتخاب شدن است، در حالی که اینطور نیست و اتفاقاً افراد در مسیر ارتباطی خود وزیر می شوند، در این زمینه مثال های زیادی دارم.

ما ذوق نداشتیم افرادی را تربیت کنیم که صلاحیت وزیر شدن را داشته باشند، مشکل دیگر این است که افرادی با عملکرد ضعیف همچنان در منصب هستند.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

یک شعار از اول انقلاب همیشه در دولت ها بوده است و آن جوانی در دولت است که در دولت رئیس جمهور بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. آیا واقعاً عنصر جوانی ملاک یک مدیر خوب است؟

نه، الان با افرادی آشنا شدم که سنشان خیلی بالاست، اما قدرت، انرژی، ایده ها و توانایی هایشان خیلی خوب است. جوان نادان نباشد جوانی یعنی قدرت فکر و توانایی و نوآوری نه هویت یک جوان. این مزخرف است و این سوء استفاده از کلمه جوان است. یک جوان با نوآوری می تواند 50 ساله شود، شناسنامه خیلی مهم نیست.

آیا ریاست جمهوری یک نهاد ناکارآمد و ناکارآمد بود یا شرایط سخت مانع از موفقیت آن شد؟

مردم زمانی می توانند کار کنند که سیاست ها مشخص باشد. سیاست های ما مشخص نیست حالا فرض کنید همین وزارت مسکن می گوید برای فقرا خانه می سازیم، حالا برو اتوبان رسالت، برج 30 طبقه رو به برج تهران می سازند. نمی شود آپارتمان 2000 متری ساخت و روستاها را بازسازی کرد، اینها حرفه های بزرگ و بدون نتیجه است. مسلماً هرکسی که در این چارچوب قرار بگیرد سردرگم خواهد شد.

دولت در آستانه تغییر است، وزیر کار استعفا داده و احتمال استیضاح سه وزیر دیگر وجود دارد. آیا دولت اصلی با واقعیت ها مواجه شده است یا این تغییرات ناشی از شکست موقت است؟

وقتی دولت در انتخابات وعده‌های بزرگ می‌دهد، عملاً هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد و نمی‌داند چه کاری می‌توان کرد و نمی‌توان کرد. دولت ها فرقی با هم ندارند، دولت آقای روحانی هم همین طور بود. کسانی که در گذشته موفق نبوده اند می خواستند کار کنند، اما نتوانستند. ما نمی توانیم توسعه و عدالت بخواهیم! ما می خواهیم توسعه پیدا کنیم و با جهان ادغام شویم و عدالت داشته باشیم. البته بعضی از وزرا حرف های خیلی عجیبی زدند مثل ساختن لامبورگینی یا هسته ای در زیرزمین و تبدیل شدن به قدرت جهانی سوم و … که بیشتر خلأ و کمبود اطلاعات است. هرکی میگه تو ایران سه نفر تو زیرزمین لامبورگینی ساختن نمیدونه لامبورگینی چیه نه ماشین! نه اینکه بداند سه نفر چه کاری می توانند انجام دهند. متأسفانه این حرفه ها از روی ناآگاهی و خودنمایی است. ما حتی نتوانسته ایم زباله های این کشور را جمع آوری کنیم، حتی نتوانستیم مشکل فاضلاب را حل کنیم، این به این برمی گردد که سیاست گذاری نشده است. سیاست گذاری هم به مجلس، بودجه و دولت بستگی دارد، اما این کلمه به خودی خود حاکم است.

  راه های تشخیص هموفیلی

آیا در شرایط فعلی امکان تغییر دفتر رئیس وجود دارد؟

تغییر کابینه طبیعی است و ممکن است در هر کابینه تغییراتی رخ دهد، مهم این است که سیاست هایی داشته باشیم که وزرا بتوانند اجرا کنند. وقتی سیاست نداریم هرکسی حرف خودش را می زند.

در بین دولت های قبلی پس از انقلاب، کدام دولت به معیار و آرمان های مناصب فوق نزدیک تر بوده است؟

هیچ یک!

ببینید وقتی وزیر شب باید وزیر تعاون باشد، صبح وزیر آموزش و پرورش می شود یا می گویند وزیری را در چنین سمتی بمانید، نشانه دردسر است.

واقعاً ارزش دارد که اولاً تشخیص دهیم که یک شخص چقدر توانایی دارد و دوم اینکه تاریخ گذشته او را بررسی کنیم.

وقتی یک دستگاه 80 میلیون دلاری در زمان وزیر گم می شود، آیا آن فرد باید دوباره وزیر شود؟

چه کار باید بکنیم

ما باید از عقل استفاده کنیم مانند کشورهایی که از عقل استفاده کرده اند و در کار خود از آن استفاده کرده اند، باید یاد بگیریم.

کشور پتانسیل خاصی دارد که باید به سمتی برویم که نفاق و نفاق را کنار بگذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید