وجود گوشت و مرغ بر سر سفره های مردم به آرزو تبدیل شد

این جمله ای است که مدام تکرار می شود و عجیب است که پس از گذشت روزها، هفته ها و حتی ماه ها هنوز این چند چیز باقی مانده است.
حرف دیگری که این آقایان می گویند این است که ما معیشت مردم را به مذاکره و حل مشکلات اقتصادی در داخل «بسته» نمی کنیم.
این اصل فکری که دولت باید تضمین کند معیشت مردم به هیچ چیز در خارج از کشور اعم از مذاکره و تحریم و… گره نخورد، بسیار خوب است، اما نکته مهم در این زمینه تحقق این وعده است. اگر دولت بتواند کشور را به گونه ای اداره کند که مشکلات اقتصادی در داخل حل شود و مردم هر روز با هزینه های جدید مواجه نشوند، قابل تحسین هستند و باید آنها را کارمندان نمونه دولتی دانست.

هیچ ایرانی با غیرت نمی خواهد که کشورش با اراده غیر ایرانیان متوقف شود و به مرزها محدود شود، اما کسانی که تاکنون چنین وعده هایی می دهند چقدر موفق بوده اند؟
برای پاسخ به این سوال کافی است نگاهی به قیمت کالاهای اساسی که مایحتاج معیشتی روزمره مردم است بیاندازیم.

برخلاف تبلیغات دولت، قیمت ها هر روز در حال افزایش است و قدرت خرید مردم به سرعت در حال کاهش است. وجود گوشت و مرغ بر سر سفره فقرا به یک آرزو تبدیل شده است و در مورد سایر اقلام مردم چاره ای جز روی آوردن به لذت و مصرف کمتر ندارند. برای دولت جدید 7 ماه زمان مناسبی برای کنترل و کنترل قیمت‌ها به نظر می‌رسد، اما با وجود این مدت، نه تنها قیمت‌ها کنترل نشده است، بلکه بسیاری از کالاها در همین مدت 50 تا 80 درصد افزایش یافته‌اند. مردم دو برابر شده است
مسئولان نمی توانند فشارها و مشکلاتی را که مردم به دلیل افزایش قیمت ها متحمل می شوند، احساس کنند. با حقوق و فرصت هایی که دارند می توانند در هر شرایطی بدون مشکل زندگی کنند، بدون اینکه بدانند مردم با چه مشکلاتی روبرو هستند. شعارهای گره زدن و نبستن هم از همان نفسی می آید که از محل گرما می آید!
با توجه به شرایط کنونی، مسئولان باید این واقعیت را یادآوری کنند که طولانی کردن مذاکرات زمانی معنا پیدا می کند که معیشت مردم را تثبیت کنید و مردم احساس کنند در جامعه ای زندگی می کنند که عدالت اجتماعی حاکم است. در چنین شرایطی هیچکس نمی تواند قول عدم گره خوردن زندگی مردم در خارج را به عنوان شعار بپذیرد. هنر شما باید مذاکره برای رفع کامل تحریم ها و نجات کشور از بی ثباتی اقتصادی باشد.

  ترس از شیوع جدید تاج در آفریقای جنوبی

می دانید که دوران شعارهایی چون تحریم هیچ تاثیری بر بحران اقتصادی کشور ندارد به پایان رسیده است و باید «گره» کار را در نگاه به واقعیت ها پیدا کنید. دولت ها باید با مردم صادق باشند. اگر می خواهید وقتی می بینید که نمی توانید مذاکرات را کامل کنید صادق باشید، از کسانی که تجربه موفقی در این زمینه دارند کمک بگیرید. بچه های همین آب و خاک هستند.

دیدگاهتان را بنویسید