وجود احتمالی ویروس آبله میمون در ملحفه و لباس

با افزایش موارد ابتلا به آبله میمون، مهم است که از نحوه گسترش بیماری و همچنین نحوه محافظت از خود در برابر ویروس آگاه باشید. اگرچه می دانیم که آبله میمون از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) می گوید این ویروس می تواند روی ملافه و لباس نیز زنده بماند.

به گزارش هلث، اظهارات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، مردم را نگران کرده است که آیا ویروس آبله میمون با شستن لباس های آلوده منتقل می شود یا خیر.

اطلاعات ارائه شده توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری اشاره می کند که معمولاً ابتلا به آبله میمون شامل تماس نزدیک و شخصی است که به معنای تماس مستقیم با جوش، زخم، لمس اشیاء یا سطوح آلوده به آبله میمون است. تماس فرد آلوده با ویروس استفاده شده یا تماس با قطرات تنفسی فرد بیمار. انتقال همچنین می تواند در طول تماس صمیمی مانند در آغوش گرفتن، بوسیدن، رابطه جنسی یا تماس طولانی مدت چهره به چهره رخ دهد. همچنین می تواند از مادر باردار به جنین منتقل شود.

با این حال، هنوز ناشناخته های زیادی در مورد این ویروس وجود دارد، زیرا اخیرا رفتار غیرعادی از خود نشان داده و به کشورهای خارج از آفریقا که بومی نیست، گسترش یافته است.

اگر بثورات یا مایعات یک فرد مبتلا به آبله میمون با لباس تماس پیدا کند، ویروس به طور بالقوه می تواند پخش شود. این امر در مورد ملحفه‌ها و حوله‌ها نیز صدق می‌کند، زیرا متخلخل‌تر از سطوحی مانند فلز یا پلاستیک است و مکان بهتری برای رشد ویروس است زیرا ویروس‌هایی مانند آبله میمون نیز در محیط تاریک و خنک به خوبی زنده می‌مانند.

  سبک زندگی مردم تغییر کرده است

به همین دلیل توصیه می شود که لباس های بیمار آبله میمونی به دقت شسته شود تا سرایت نشود. اگر فرد مبتلا به آبله میمون نمی تواند لباس های خود را بشوید، کسانی که این کار را انجام می دهند باید اقدامات احتیاطی را انجام دهند و از دستکش و ماسک استفاده کنند. قبل از شستن لباس ها را تکان ندهید و حتما از آب داغ برای شستن لباس های بیمار استفاده کنید. در صورت امکان بهتر است از ماشین لباسشویی و خشک کن خود استفاده کنید.

خطر انتقال آبله میمون از طریق لباسشویی در مقایسه با تماس پوست به پوست بسیار کم است، اما انتقال هنوز هم امکان پذیر است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری تاکید می کند که پس از تماس مستقیم با فرد مبتلا به آبله میمون، حتما دست های خود را کاملا بشویید یا از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید