وام های باروری برای همه در دسترس نیست

بر اساس مصوبه مجلس، خانواده ها در سال جدید 20 میلیون تن وام فرزندان دریافت می کنند. وام برای فرزند اول 20 میلیون تن، برای فرزند دوم 40 میلیون تن، برای فرزند سوم 60 و برای فرزند چهارم و پنجم 80 و 100 میلیون تن است.

اما بررسی ها نشان می دهد که این وام فرزندپروری تنها به خانواده هایی تعلق می گیرد که نرخ باروری در شهری محل تولد پدر و فرزندشان زیر 2.5 باشد.

یعنی زاد و ولد در شهری که پدر و فرزند به دنیا آمده اند پایین است. دلیل این امر این است که مهم ترین دلیل بازپرداخت وام فرزند تشویق فرزندان است. زیرا این وام بخشی از قانون جوانان است که سال گذشته تصویب شد.

وام کودک در کدام شهرها اعطا می شود؟

لیست شهرها و استان هایی که وام کودک به آنها تعلق می گیرد هنوز مشخص نشده است. این در حالی است که مرکز آمار ایران نرخ زاد و ولد در استان های مختلف را در سال 1378 منتشر کرده است. بر این اساس، نرخ زاد و ولد در استان های مازندران، گیلان، البرز، سمنان و تهران نسبت به سایر استان ها کمتر است.

اما بیشترین میزان زاد و ولد در استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خورستان، یزد و خراسان شمالی است.

اما هنوز نرخ زاد و ولد در همه شهرها به طور جداگانه اعلام نشده است. بر این اساس با مراجعه به سامانه ثبت نام وام فرزندان مشخص می شود که آیا وام فرزندان به متقاضی تعلق می گیرد یا خیر.

  تا روحانی هیچکس نمی دانست علم بیان یعنی چه!

دیدگاهتان را بنویسید