والدین و مشاوران در مورد رشته دانش آموزان تصمیم می گیرند/پسران بیشتر در گروه ریاضی درس می خوانند.

565164 خبر ناگهانی

امیرعلی سامخانیان مدیر متوسطه دوم آموزشکده سما پاسداران در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز در خصوص روند رو به رشد دانش آموزان به تحصیل در رشته علوم تجربی گفت: در شرایط فعلی گرایش پسران. تحصیل در رشته علوم تجربی دانش‌آموزان چندان تند نیست، اما در بین دانشجویان دختر تمایل به تحصیل در این رشته افزایش یافته است. با این حال، تمایل به آموزش در یک زمینه خاص، نیروهای ماهر و فنی را در بازار کار کاهش می دهد.

وی در پاسخ به این سوال که اشتغال و کسب درآمد بالا تا چه اندازه در افزایش تمایل دانشجویان به تحصیل در یک رشته دانشگاهی موثر است؟ وی افزود: علت پیدایش این مقوله را می توان وزارت آموزش و پرورش و شرایط اقتصادی، اشتغال و وضعیت موجود در جامعه دانست. برای مهار این وضعیت می توان دانش آموزان علاقه مند به مسائل فنی را با راه اندازی مدارس مهارت وارد بازار کار کرد. البته با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی موجود دانش آموزان و والدین خواهان کسب مهارت ها، توانایی ها و مشاغل مناسب برای آینده هستند.

والدین دوست دارند فرزندشان ریاضی یاد بگیرد

مدیر متوسطه دوم مدرسه سما پاسداران ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی برای مدیریت شرایط موجود، آموزشگاه های مهارتی را توسعه می دهد یا هنرستان های فنی را به صورت جامع افزایش می دهد. آموزش ریاضی همچنان دغدغه اولیای دانش آموزان است. البته هر شهر از رشته تحصیلی خاصی استقبال می کند و احساس نیاز در هر یک از موقعیت های جغرافیایی متفاوت است. علاوه بر این، تحصیل در رشته های ریاضی و دانشگاه های خاص برای برخی از دانش آموزان مهم است. به عنوان مثال دانش آموزانی که در مدارس سمپاد، مدارس غیردولتی و سایر مدارس پیشرو در رشته ریاضی مشغول به تحصیل هستند، در دانشگاه های صنعتی و فنی و مهندسی شریف و برخی از دانشگاه ها در رشته های خاص موفق هستند.

  ما برای حل مشکلات کشور صحنه گره گشایی بیگانگان نیستیم

سامخانیان با بیان اینکه در انتخاب رشته دانشجویان به وضعیت اشتغال و بازار کار هر شغل توجه می شود، تاکید کرد: به عنوان مثال در شرایط فعلی بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در رشته مکانیک به استان ها یا شهرستان های دیگر مهاجرت نمی کنند. یا آی تی ولی در یکی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در شهر محل سکونت تحصیل می کنند. در حال حاضر بسیاری از دانشجویان رشته ریاضی تمایل به تحصیل در رشته آینده دارند و انتخاب رشته های دیگر مانند برق در اولویت های بعدی متقاضیان قرار دارد.

والدین و مشاوران در مورد رشته تحصیلی دانش آموزان تصمیم می گیرند

مدیر متوسطه دوم آموزشگاه سما پاسداران در پاسخ به برخی نظرات کارشناسان که معتقدند انتخاب رشته دانش آموزان و تعیین توانایی آنها در سن 15 سالگی به دلیل شکل گیری شخصیت فرد مناسب نیست، گفت: : جالب است بدانید که اغلب برای دانش آموزان 15 ساله، مشاور و خانواده تصمیم می گیرند که چگونه رشته و تحصیل خود را انتخاب کنند!

وی تاکید کرد: دانش آموزان به ندرت در مورد انتخاب رشته خود اظهار نظر می کنند و اکثر خانواده ها برای تحقق آرزوها و آرزوهای خود در فرزندان خود تلاش می کنند و به مربی و کادر آموزشی فشار می آورند. این در حالی است که برخی از دانش آموزان پایه یازدهم و دوازدهم به دلیل عدم علاقه به مطالعه رشته خود عملکرد خوبی ندارند و تغییر رشته می دهند.

به گفته سامخانیان، دانش آموز با کشف استعداد خود در هر مرحله می تواند تصمیم جدیدی در مورد وضعیت تحصیل بگیرد. برای مثال برخی از دانشجویان در سال آخر تحصیل تغییر رشته می دهند و در رشته مورد علاقه خود موفق می شوند. با این حال، اکثر والدین خط مشی انتخاب اصلی فرزند خود را تعیین می کنند.

  توافق موقت ایران و آمریکا به میانجیگری کشورهای منطقه و اروپا نزدیک است

وزارت آموزش و پرورش باید به تحصیل دانش آموزان توجه کند

وی درباره لزوم توجه به مهارت های فردی در نظام آموزشی کشور گفت: آموزش و پرورش باید به مهارت های یادگیری توجه کند و هر دانش آموزی باید یک مهارت را بیاموزد. به عنوان مثال در مدارس سما به آموزش مهارت به دانش آموزان توجه می شود و این اقدام می تواند نابسامانی های موجود را برطرف کند. البته مهارت های تدریس دانش آموزان باید بر اساس استعدادها و توانایی های آنها باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید