وابستگی بودجه دانشگاه آزاد به شهریه دانشجویان کاهش یافته است

563093 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، دیدار صمیمانه محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی استان گلستان در واحد گرگان برگزار شد. در ابتدای این نشست تعدادی از دانشجویان به نمایندگی از بسیج دانشجویی، تشکل های اسلامی، کانون های فرهنگی و انجمن های علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان گلستان به بیان مطالب، نظرات، دغدغه ها، پیشنهادات و … پرداختند.

لزوم توجه و تقویت برنامه های فرهنگی و افزایش بودجه این حوزه، تاکید بر رعایت عفاف و حجاب در محیط دانشگاه و توجه به آیین نامه ها و مقررات مربوطه، تشویق روحیه پرسشگری در بین دانشجویان، ایجاد فرصت برای حضور هوشمندانه جوانان در جامعه، رفع بوروکراسی و موانع فعالیت دانشجویی مطالعه عملکرد مراکز و رتبه بندی آنها، نظارت بر وضعیت آزمایشگاه ها، تجهیزات و مواد آزمایشگاهی، اختصاص فضای راحت برای دانشجویان، رسیدگی به خوابگاه های دانشجویی و انجام تحقیقات برگزاری کارگاه آموزشی و آشنایی دانشجویان با آینده شغلی از جمله مواردی بود که از سوی نمایندگان دانشجویان مطرح شد.

علاوه بر این، دانشجویان باید مواردی مانند برنامه ریزی برای جذب و حفظ نخبگان، توجه به شرایط اقتصادی و مسائل شهریه ای، ایجاد فضای بانشاط در محیط دانشگاه، استفاده از کارشناسان مجرب و با انگیزه فرهنگی در واحدهای دانشگاهی، ایجاد بستر مناسب را برنامه ریزی کنند. برای درآمد زایی غیر شهریه ای، فراهم آوردن بستر کار برای دانشجویان، افزایش بودجه انجمن های علمی و اختصاص فضای مناسب برای آنها، افزایش حجم امکانات دانشجویی، تسهیل صدور مجوز برای برگزاری جلسات دانشجویی، ایجاد ایاب و ذهاب دانشجویی و بهبود شرایط اسکان و غذا برای دانشجویان.

طهرانچی پس از استماع سخنان دانشجویان گفت: به داشتن چنین دانشجویانی مطالبه گر و واقع بین در دانشگاه آزاد اسلامی افتخار می کنیم و تمام تلاش و برنامه ریزی خود را برای پیشرفت و ارتقای آنها به کار خواهیم گرفت.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به موضوع شهریه دانشجویان و پرداخت حقوق به اساتید و کارکنان این دانشگاه تصریح کرد: واقعیت این است که دانشگاه آزاد اسلامی با دوگانگی خدمات و شهریه مواجه است. اما در این دوگانگی هرگز هزینه آسایش خود را در نظر نمی گیریم، الحمدلله دریافت نکرده ایم، در این مدت توانستیم وابستگی بودجه به تحصیل دانش آموزان را که 85 تا 90 درصد بود، به 70 تا 60 درصد کاهش دهیم. . البته تمام شهریه های دریافتی صرف پرداخت حقوق اساتید و کارکنان دانشگاه و همچنین مابه التفاوت حقوق و شهریه، فعالیت های فرهنگی، پرداخت حق التدریس و حق الامتیاز، هزینه های زیربنایی و … می شود که مازاد بر آن است. درآمد شهریه از طریق سایر فعالیت های دانشگاه تامین می شود.

  پرسپولیس برای قهرمان شدن دوباره چه باید بکند؟

وی افزود: برای حمایت از دانشجویان در حوزه شهریه، سپرده گذاری واحدهای دانشگاهی در بانک ها را ممنوع کرده ایم و تاکید کرده ایم که سپرده دانشگاه ها باید در بانک های قرض الحسنه واریز شود تا تسهیلات کم سود به دانشجویان پرداخت شود. البته دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه مالی حداکثر تعامل و همکاری را با دانشجویان دارد به طوری که اکنون با گذشت سه ماه از شروع ترم تحصیلی 52 درصد شهریه ترم جاری دریافت شده است اما دانشجویان باید پرداخت کنند. توجه به این نکته که دانشگاه نمی تواند بدون دریافت شهریه، حقوق و دستمزد کارکنان و اعضای هیات علمی را تامین کند. البته مطالب مطرح شده مطالبات مشروع است و دانشجویان باید این مطالبات را داشته باشند.

طهرانچی با اشاره به انجام پایش میدانی و تهیه پرسشنامه الکترونیکی توسط دانشجویان برای اطلاع رسانی و نظارت بر فعالیت واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: گزارش های میدانی و نظرسنجی های دانشجویی به طور مرتب به من ارائه می شود. به همین دلیل از کوچکترین سوالات و مشکلات دانش آموزان هم مطلع هستم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به مشکلات مربوط به وعده های غذایی دانشجویان اشاره کرد و افزود: دانشگاه های دولتی از محل یارانه صندوق رفاه دانشجویان، غذای دانشجویی دریافت می کنند، اما در دهه اخیر حمایت این صندوق از دانشگاه آزاد اسلامی به کاهش یافته است. حداقل شما دانشجویان این موضوع را به همراه مدیران دانشگاه درخواست کنید تا تبعیضی در خدمات و حمایت دولت از سلف دانشجویان ایجاد نشود، اما ما نیز تاکید کردیم که غذای دانشجویی با بهترین کیفیت و نازلترین قیمت به دست دانشجویان برسد. .

  نگاهی به نتایج دیدارهای دور سوم جام جهانی قطر

طهرانچی تاکید کرد: واقعیت این است که نظام اداری و پیچیده اداری در همه نهادها جا افتاده است. در این مدت در دانشگاه آزاد اسلامی تلاش کرده ایم با این سیستم بروکراتیک برخورد کنیم و پیچیدگی و زمان بر بودن مراحل اداری را کاهش دهیم، اما راه اندازی این چرخ مربع زمان زیادی می برد. برای تسریع در امور فرهنگی، بودجه ای برای همکاران فرهنگی در نظر گرفته شده است تا بتوانند بدون طی مراحل اداری وقت گیر، فعالیت های دانشجویی و فرهنگی را اجرا کنند.

یکی از اعضای هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر حمایت از برگزاری اردوهای راهیان نور گفت: یکی از برنامه های جدی این دانشگاه برگزاری اردوهای راهیان نور است چرا که در ایام کرونا و با غیر حضوری شدن دانشگاه ها برخی جوانان وارد فضای مجازی می شوند و باید آنها را به فضای واقعی بیاورند. یکی از راهکارها برگزاری اردوهای دانش آموزی به ویژه اردوهای راهیان نور است. در اجرای این اردوها، مهمتر از بودجه، ایجاد شبکه دانش آموزان است.

طهرانچی با اشاره به مطالبه دانشجویان مبنی بر اجرای رهنمودهای آراستگی و مسائل فرهنگی و رفتاری و لزوم رسیدگی به حجاب و عفاف در فضای دانشگاه، تصریح کرد: واقعیت این است که دشمن توانسته سیستم محاسبات عمومی را در حوزه اجتماعی مختل کند. ارزش و اقبال عمومی به حجاب که اصلاح آن نیازمند توجه به تربیت اجتماعی است. به همین دلیل معتقدیم موضوع حجاب بیشتر اجتماعی است تا انتظامی و همه ارکان دانشگاه از جمله تشکل های دانشجویی باید تلاش کنند تا موضوع حجاب به جایگاه شناخته شده اجتماعی خود بازگردد.

  آخرین آمار کرونا در جهان/ تعداد کل مبتلایان از 637 میلیون نفر گذشت

دانشگاه آزاد اسلامی برنامه های هماهنگ بسیاری برای ارتقای امید جوانان دارد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: نظام سلطه با هدف ارزش‌های دینی، هویتی، ملی و خانوادگی است تا مردم را شهروند فناوری و دهکده جهانی کند. به همین دلیل او رویاهای زیادی در مورد انسانیت و برده داری مدرن دیده است. آنچه در حال رخ دادن است رفتار شبکه ای است و در مقابل این روند نباید تحلیل نقطه ای صورت گیرد. ما اکنون در لحظه حساس و مهمی هستیم، اما آینده متعلق به شما جوانان است و کشورهای منطقه روی شما حساب می کنند.

طهرانچی با اشاره به ویژگی های شهدای جهاد علمی تصریح کرد: یکی از شاخص های شهدای علیمحمدی، شهریاری، فخری زاده و سایر شهدای این عرصه، تفکر ایرانی است. به همین دلیل با وجود مقالات زیادی که در زمینه فیزیک داشتند، به دلیل اینکه در جریان روشنفکری غرب قرار نمی گرفتند، کشته و شکنجه شدند. طبق بررسی های جامعه شناسی، جوانان به آینده امیدوار هستند. دانشگاه آزاد اسلامی نیز برنامه های هماهنگ بسیاری برای ارتقای امید در بین جوانان دارد که رویداد عصر امید یکی از آنهاست.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خطاب به اعضای تشکل های دانشجویی گفت: شما خلاق و توانمند هستید و باید در این جنگ ترکیبی و شبکه ای کمک کنید. اکنون تعالی اجتماعی مسئولیت شماست و بنابراین باید با جوانان دیگر صحبت کنید. در این پیچ تاریخی، شما باید یک بیننده کلان باشید و با توجه به اندازه شبکه جهانی و حملاتی که آنها علیه بشریت انجام داده اند، هوشیار باشید.

طهرانچی همچنین در نشستی جداگانه با کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان گلستان دیدار و گفتگو کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید